سخنگوی سازمان انتقال خون: در هیچ یک از استانهای کشور کمبود خون نداریم

فست فود باز: به گزارش فست فود باز، سخنگوی سازمان انتقال خون ایران با اعلان اینکه هیچ بحرانی در حوزه ذخایر خون و فرآورده های آن در هیچ یک از استانهای کشور وجود ندارد، اظهار داشت: طبق آخرین گزارش ها حالا ذخایر خون ˮ۹.۵ ذخیره روزˮ است و نیاز بحرانی به خون و فرآورده های آن نداریم.

دکتر عباس صداقت در گفتگو با ایسنا، درباره وضعیت ذخایر خون و فرآورده های خونی در کشور، اظهار داشت: خوشبختانه هم اکنون شبکه ملی خون رسانی در حد استانداردهای تعریف شده قرار دارد و آخرین ذخایر خون و فرآورده های آن به میزان ۹.۵ روز ذخیره خون است که ذخیره مناسبی است. باید توجه کرد که در رابطه با ذخایر خون و فرآورده های آن شاخصی وجود دارد که در سالهای گذشته متوسط قابل قبول ذخایر خون را پنج روز اعلام می کردیم، اما از آغاز سال جاری به جهت اینکه مأموریت مان را بهتر انجام دهیم، سازمان انتقال خون این استاندارد را بالا برد و بین ۹.۵ تا ۱۰ ذخیره روز رسانده که ذخیر قابل قبول است.

وی اضافه کرد: بنابراین طبق آخرین گزارش ها حالا ذخایر خون ۹.۵ ذخیره روز است و نیاز بحرانی به خون و فرآورده های آن نداریم. با این حال همواره اعلام نموده ایم که احتیاج به خون و فرآورده های آن یک نیاز همیشگی و مستمر است. چونکه خون یک ماده بیولوژیک است و خون و فرآورده های آن به صورت روزانه برای اعمال جراحی، برای مبتلایان به اختلالات انعقادی و… مورد استفاده قرار می گیرند و بر همین مبنا اعلام می نماییم که طبق یک روند عادی اهداکنندگان خون برنامه اهدای خون را در برنامه زندگی شان داشته باشند.

صداقت با اشاره به اینکه هیچ بحرانی در زمینه ذخایر خون و فرآورده های آن در هیچ یک از استانهای کشور وجود ندارد، اظهار داشت: آقایان سالانه چهار نوبت می توانند خون اهدا کنند، مشروط بر ینکه از آخرین اهدای خون شان حداقل سه ماه گذشته باشد. بانوان هم می توانند سالانه سه بار خون اهدا کنند، مشروط بر این که از آخرین اهدای خون شان حداقل چهار ماه گذشته باشد.

منبع:

About Author