افزایش مصرف داروهای قوی ضداضطراب در زنان انگلیسی

به گزارش فست فود باز، بر مبنای داده های رسمی، زنان در انگلیس بین سالهای ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ بیشتر از ۵۹ درصد بیشتر از مردان به قرص های ضداضطراب benzodiazepines که با نامهای تجاری «والیوم» و «دیازپام» عرضه می شوند، روی آورده اند.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، در صورتیکه این دارو برای یک میلیون و ۶۶۱ هزار و ۱۷۸ مرد تجویز شده است در همین مدت پزشکان انگلیسی داروی فوق را برای دو میلیون و ۶۴۱ هزار و ۶۵۶ زن تجویز کرده اند.
بنزودیازپین ها به طور معمول برای اضطراب و بی خوابی تجویز می شوند و بگفته کارشناسان، ترک آن می تواند حتی دشوارتر از ترک هروئین باشد. علایم ترک این داروهای قوی ضداضطراب شامل افسردگی، اضطراب حاد، بی خوابی، کابوس، سردرد، استفراغ، لرزش، گرفتگی عضلات و در بدترین حالت، تشنج است که حتی می تواند منجر به مرگ شود.
متخصصان در خیلی از کشورها اعلام نموده اند که بنزودیازپین ها نباید بیش از چهار هفته مصرف شوند و این در حالیست که تحقیقات نشان داده بنزودیازپین ها می توانند موجب از دست دادن حافظه و آلزایمر نیز شوند.
همین طور یکی از متخصصان در انگلیس نیز هشدار داد که بنزودیازپین ها می توانند اعتیادآور باشند و ترک آنها نیز تاثیرات شدید روی افراد داشته باشد خصوصاً برای کسانی که برای مدت طولانی این دارو را مصرف می کنند.
یکی از این زنان که “ویونا فرینچ” نام دارد و ۶۸ ساله است می گوید، داروی مذکور را از سال ۱۹۷۵ مصرف می کند. او این دارو را به عنوان شل کننده عضلات مصرف می کند و تاکید دارد از خطرات آن اطلاعی نداشته، این در حالیست که تمام این مدت تا سال ۲۰۱۲ با تجویز پزشک این دارو را مصرف می کرده است.
او بازگو می کند: پس از قطع کردن دارو گرفتار مشکلات بسیار شدید جسمی و روانی شدم، همه وقتم در رختخواب می گذشت، نمی توانستم نور یا صدا را تحمل کنم، دیگر تلویزیون تماشا نمی کردم و حتی دیگر نمی توانستم به رادیو گوش دهم. کارم به جایی رسید که حتی قدرت پاسخ دادن به تلفن را هم نداشتم چون قادر به تحمل صدای مردم نبودم، تا این که پس از سه سال دیگر بیش از پنج دقیقه نمی توانستم روی پای خود بایستم، حتی حمام کردن هم برایم به کاری سخت تبدیل شد برای اینکه پوستم تحمل آب را نداشت و علایم آلزایمر در من پدیدار شد.
به گزارش روزنامه ایندیپندنت، او ادامه می دهد: سه سال از زندگی ام به این شکل گذشت تا این که پزشک اعصاب به من گفت دلیل مشکلاتم قطع ناگهانی استفاده از داروی benzodiazepines بوده است. پس از آن یک روز فیلم مستندی تماشا کردم که مردی می گفت، ترک کردن این دارو برای من از دوره ای که در جنگ جهانی دوم شرکت کرده بودم هم مشکل تر بود.

منبع:

About Author