وزیر بهداشت اعلام کرد راه اندازی صندوق بیماریهای خاص و صعب العلاج این هفته

به گزارش فست فود باز، وزیر بهداشت اظهار داشت: در همین هفته صندوق بیماریهای خاص و صعب العلاج را با بودجه ۵ هزار میلیاردی که مجلس به این بیماران مختص کرده است، راه اندازی خواهیم کرد.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، دکتر بهرام عین اللهی در دیدار با مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور در تبیین عملکرد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اظهار داشت: امسال ۱۰ هزار و ۶۰۰ دانشجوی پزشکی وارد دانشگاه ها شدند که نسبت به سال قبل و ورود ۷ هزار نفر، پذیرش دانشجو رشد قابل توجهی را نشان میدهد.
وی با اشاره به اینکه تربیت پزشک عمومی و متخصص برای رفع کمبودها در کشور از اهمیت ویژه ای برخوردار است، گفت: امسال همین طور پذیرش متخصص به ۴ هزار نفر رسید و حال آن که میزان پذیرش در سال قبل ۳ هزار و ۲۰۰ نفر بود. امسال همین طور ۵۰۰ سهمیه بومی گزینی برای رفع کمبود پزشک متخصص در مناطق محروم در نظر گرفته شد.
عین اللهی با اشاره به اعلام ایران به عنوان کشور نمونه در مهار کرونا در اجلاس منطقه مدیترانه شرقی سازمان بهداشت جهانی در مصر، اشاره کرد: در این اجلاس ایران در همه شخص های سلامت به عنوان کشور نمونه معرفی گردید.
وزیر بهداشت افزود: امسال همین طور ۶ میلیون نفر از جمعیت کشور را که فاقد بیمه بودند بیمه کردیم و در همین هفته صندوق بیماریهای خاص و صعب العلاج را با بودجه ۵ هزار میلیاردی که مجلس به این بیماران مختص کرده است، راه اندازی خواهیم کرد.
بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، آیت الله علیرضا اعرافی – مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور نیز در دیدار با وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، این وزارتخانه را در اجرای قانون جوانی جمعیت پیشتاز دستگاه های کشور اعلام نمود.
وی در این دیدار اظهار داشت: نخستین بار است که وزارت بهداشت در موضوع جوانی جمعیت و اجرای قانون مربوط به آن سنجیده و بهنگام عمل کرده و پیشتاز است. حوزه های علمیه آماده همکاری با وزارت بهداشت در عرصه جوانی جمعیت هستند.
وی اشاره کرد: در تمام عرصه ها خصوصاً حوزه های فرهنگی، رویکرد اخلاقی، تربیتی، پژوهشی و عدالت محور وزارت بهداشت جای تقدیر و تجلیل دارد.
مدیر حوزه های علمیه کشور دکتر عین اللهی را شخصیتی دارای رتبه علمی بالا، برخوردار از فضایل اخلاقی و دارای روحیه انقلابی توصیف و بیان کرد: از کوشش های دکتر عین اللهی و مجموعه تحت مدیریت ایشان سپاسگزار و آماده همکاری با وزارت بهداشت هستیم.
آیت الله اعرافی افزود: سیستم سلامت و جامعه پزشکی در تاریخ ایران و انقلاب اسلامی همیشه سرافراز بوده و در مهار همه گیری کرونا نقشی تاریخی ایفا کرده است.
وی اظهار داشت: حوزه های علمیه در نظام مشاوره فرهنگی، معنوی و بومی در خدمت حوزه سلامتند؛ برای اینکه هر چه در زمینه سلامت جسمی و معنوی و دانشگاهی هزینه نماییم سرمایه گذاری شمرده می شود.
به گزارش وبدا، عین اللهی همین طور با آیت الله حسینی بوشهری، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم دیدار نمود.
وی در دیدار با بیان اینکه در ابتدای آغاز به کار دولت سیزدهم روزانه ۵۰ هزار بیمار کرونا، ۲۰ هزار بستری، ۸ هزار مریض بدحال و حدود ۷۰۰ مرگ و میر داشتیم، اظهار داشت: خوشبختانه با مجاهدت کادر سلامت، نیروهای داوطلب و همراهی مردم توانستیم با روزانه یک میلیون و ۶۰۰ هزار و در هفته ۸ میلیون و ۶۰۰ هزار تزریق واکسن کرونا را مهار نماییم به نحوی که حالا مرگ و میرها تک رقمی شده و روزانه ۳ تا ۴ جانباخته کرونا داریم.
وی ادامه داد: در طرح بیمه همگانی سه دهک پایین جامعه بیمه شدند و الان بعد از ۴۳ سال کمتر کسی در کشور هست که در زمینه سلامت از حمایت بیمه برخوردار نباشد؛ بلکه تنها عده ای محدود باقی مانده اند که با انجام آزمون وسع می توانند بیمه شوند.
وزیر بهداشت همین طور ایجاد مراکز درمان ناباروری را در کشور یاد شده قرار داد و اظهار داشت: برای جوان سازی جمعیت اکنون ۴ و نیم میلیون زوج نابارور را تحت پوشش بیمه قرار داده ایم که ۹۰ درصد هزینه های درمان آنها تحت پوشش بیمه قرار دارد.
رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیز در دیدار با وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه دانش پزشکی با پیوست فرهنگی تقویت می شود، اظهار داشت: دشمن همیشه بدنبال تضعیف سلامت و امنیت مردم است.
آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری در دیدار دکتر بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اهمیت پیوند معارف دینی و فرهنگی با آموزش پزشکی و تقویت مبانی اخلاق پزشکی گفت: ارتباط علم پزشکی با این مبانی اثرگذار سبب تقویت خدمت به مردم در زمینه سلامت می شود.
وی سلامت و امنیت را دو رکن اصلی و مهم در جامعه دانست و اظهار داشت: دشمن همیشه بدنبال تضعیف سلامت و امنیت مردم است.
امام جمعه موقت قم تلاش دشمنان در امتداد ایجاد تحریم های ظالمانه را از مصادیق بارز دشمنی های آنان برشمرد و اظهار داشت: در دوران کرونا و تا قبل از دستیابی نسبی به تولید واکسن کشورهای خارجی از عرضه واکسن به مردم ایران خودداری می کردند.
آیت الله حسینی بوشهری افزود: دشمن و کشورهای استکباری برخلاف ادعاهای حقوق بشری خود مانع دسترسی مردم به دارو می شوند.
وی موضوع جوانی جمعیت را یکی از دغدغه های اصلی مراجع و علما عنوان نمود و اظهار داشت: باید با ایجاد مشوق های لازم و برداشتن موانع موجود در امتداد جوانی جمعیت و آموزش به خانواده ها کوشش کرد.
رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم همین طور با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای مدافع سلامت از اقدامات کادر سلامت، نیروهای جهادی و مردم در مقابله با ویروس کرونا تجلیل نمود.
در این دیدار همین طور رییس دانشگاه علوم پزشکی قم نیز به ارائه گزارش عملکرد و اقدامات حوزه سلامت شهر مقدس قم پرداخت.
وزیر بهداشت در دیداری با آیت الله نوری همدانی از مراجع عظام تقلید، گزارشی از دستاوردهای سیستم سلامت ارائه کرد.
بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، آیت الله نوری همدانی در این دیدار، اقدامات دولت سیزدهم در زمینه سلامت را قابل توجه دانستند و از این اقدامات قدردانی کردند.
آیت الله نوری همدانی از مراجع عظام تقلید در دیدار وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اهمیت کار در زمینه سلامت و اجر اخروی آن گفتند: هر قدمی که برای مساعدت با مردم و ارتقای سلامتی آنها برمی دارید، تلاش در راه خدا محسوب شده و ثواب اخروی دارد، برای اینکه کمک به مردم بالاترین عبادات است.
ایشان افزودند: به تعبیر امام صادق (ع) سه چیز در هر مکان و جغرافیایی باید وجود داشته باشد، اول فقیه عالم متبحر، دوم طبیب بصیر و سوم مدیریت در جامعه که بسیار اهمیت دارد.
این مرجع تقلید با اشاره به اهمیت جایگاه نظام جمهوری اسلامی ایران در جهان، خاطر نشان کردند: نمی توان از هیچ کدام از کشورهای جهان که تحت سلطه استکبار هستند انتظار کمک به این نظام را داشت و ما باید با کوشش برای برآوردن انتظارات این ملت شریف، خودرا قوی نگاه داریم.
آیت الله نوری همدانی با اشاره به بیانات امام راحل (ره) در باره جایگاه این نظام الهی، گفتند: باید با اتکا به بیانات معصومان که امنیت، عدالت و رفع فقر را بزرگترین وظایف و اقدامات حاکمان برشمرده اند، مشکلات مربوط به اشتغال، ازدواج و مسکن جوانان و مردم را برطرف نماییم.
در این دیدار دکتر بهرام عین اللهی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن قدردانی از اعطای فرصت دیدار آیت الله نوری همدانی، با اشاره به کاهش چشم گیر مرگ و میرهای کرونا از آذرماه ۱۴۰۰ تاکنون، بیان داشت: از شروع پیدایش کرونا تا آذر ماه ۱۴۰۰ بیش از ۱۳۲ هزار جانباخته داشتیم و از آذر ۱۴۰۰ تا حالا با تمهیدات اندیشیده شده در این عرصه همچون واکسیناسیون سراسری تعداد جانباختگان کرونا به کمتر از ۱۰ درصد آمار مذکور و در خیلی از ایام به تک رقمی و صفر رسید.
وی با بیان اهمیت جوانی جمعیت برای آینده کشور از این مرجع تقلید خواست با هدایت ها و رهنمودهای موثر خود مردم را به فرزندآوری دعوت کنند.
عین اللهی همین طور در دیداری با آیت الله جعفر سبحانی از مراجع عظام تقلید گزارشی از دستاوردهای سیستم سلامت در بیش از یک سال قبل ارائه کرد.
بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، آیت الله سبحانی در دیدار وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: دستاوردهای حوزه سلامت امید آفرین و انعکاس آنها به افکار عمومی از مصادیق بارز امید افزایی است.
آیت الله جعفر سبحانی در دیدار وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه دشمن از شروع انقلاب بدنبال کاهش نیروی مولد و میزان تولیدات واحدهای صنعتی و افول امید در جامعه بود، اضافه کرد: باید در امتداد تحقق سه موضوع مهم جوانی جمعیت، افزایش تولید واحدهای صنعتی و امیدآفرینی در جامعه کوشش کرد.
آیت الله سبحانی با اشاره به تبلیغ نادرست کنترل جمعیت در دهه های گذشته و الزامی کردن غربالگری جنین، اظهار داشت: این دو موضوع تا حد زیادی در کاهش میزان موالید در سالیان گذشته نقش داشته است.
این مرجع تقلید با تکیه بر این که بیان دستاوردهای نظام در زمینه سلامت و انعکاس آن به افکار عمومی از مصادیق بارز امید افزایی است، اشاره کرد: دستاوردهای بسیاری به برکت نظام اسلامی در زمینه های مختلف پزشکی و درمان بیماران به دست آمده که باید به خوبی منعکس شود.
آیت الله سبحانی تاکید کرد: جامعه نیاز به نیروی جوان و کارآمد دارد و مسئولان در این خصوص باید برنامه ریزی داشته باشند.
ایشان همین طور از اقدامات وزارت بهداشت در زمینه جوانی جمعیت قدردانی کردند.
وزیر بهداشت نیز در این دیدار خواهان عنایت این مرجع تقلید و دیگر علمای اسلام نسبت به هدایت عموم مردم در زمینه جوان سازی جمعیت شد و اظهار داشت: از جنابعالی و علما انتظار داریم همچون همیشه در امور فرهنگی هدایتگر و راهنما باشید. خوشبختانه وزارت بهداشت تا حالا با اجرای ۱۱ برنامه فرهنگی در قالب طرح معرفت نسبت به آموزش استادان و اعضای هیات علمی دانشگاه های علوم پزشکی برنامه ریزی و اقدام نموده است و در ادامه اینگونه برنامه های فرهنگی نیازمند هدایت علما و مراجع عظام تقلید است.

About Author