مدیرعامل شرکت سها ۲ هلال احمر اعلام کرد تولید سالانه ۲۰۰ میلیون قرص از طرف هلال احمر

فست فود باز: فست فود باز: مدیرعامل شرکت دارویی و تجهیزات پزشکی سها دو اقدامات این مجموعه در حوزه تولید دارو را تشریح نمود.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، بدنبال بازدید تعدادی از خبرنگاران از شرکت دارویی و تجهیزات پزشکی سها یک و سها دو که زیرمجموعه جمعیت هلال احمر محسوب می شوند، دکتر حسین عطار_مدیرعامل شرکت داروسازی سُها دو، در جمع خبرنگاران، در پاسخ به سوال ایسنا، درباره ی میزان تولید دارو در این شرکت، اظهار داشت: شرکت داروسازی سها برمبنای شعار سلامتی برای همه انسان ها با سرمایه گذاری جمعیت هلال احمر راه اندازی شده تا بتواند محصولاتی تولید نماید که برای سلامت انسان ها نقش مهمی دارند. به همین دلیل هم گروههای مختلف دارویی همچون داروهای مُسکن و… را تولید می کنیم؛ بطوریکه داروی مسکن روکسی ویل را که برای دردهای متوسط تا شدید می باشد، برای نخستین بار در ایران وارد بازار کردیم.
وی اضافه کرد: در عین حال داروهای گوارشی، دیابت، آنتی بیوتیک و… را هم تولید می نماییم. ما ۱۲۰ قلم پروانه داریم که برمبنای نیاز کشور و وضعیت اقتصادی خود شرکت، آنها را تولید می نماییم.
وی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا، درباره ی وضعیت تامین مواد اولیه در این شرکت، اظهار داشت: تحریم های ظالمانه کشورهای غربی موجب شد که ما به سختی بتوانیم ارز را منتقل نماییم. گرچه مدعی اند که در دارو ایران را تحریم نکردیم، اما در حقیقت مردم ایران را با مشکلات زیادی مواجه کردند؛ برای اینکه نمی توانند داروهای مورد نیازشان را به سرعت به دست آورند. گرچه ایران هم توانسته با دور زدن تحریم ها داروهای مورد نیاز مردم را تامین کند، اما به هر حال ما را به سختی می اندازند. این ظلم ضد بیماران و سلامت مردم است.
عطار در پاسخ به سوال دیگر ایسنا، درباره ی وضعیت تولید انتی بیوتیک ها در شرکت داروسازی سها دو باتوجه به کمبودهای به وجود آمده در این عرصه، اظهار داشت: ما قسمتی از آنتی بیوتیک ها مانند آزیترومایسین را تولید می نماییم. ما در سال بیش از ۲۰۰ میلیون قرص تولید می نماییم که قسمتی از آن انتی بیوتیک ها هستند. به ما اعلام گردید که شربت بروفن گرفتار کمبود شده و فوری خط تولیدمان روی تولید این شربت رفت و الان روزانه می توانیم تا ۸۰ هزار شیشه شربت بروفن تولید نماییم تا بتوانیم قسمتی از نیاز بازار را تامین نماییم.
وی در ادامه درباره ی کیفیت داروهای ایرانی در مقایسه با نوع خارجی آنها، اظهار داشت: کیفیت داروهای ایرانی مگر در موارد استثنایی مشابه کیفیت داروهای خارجی است. اینطور هم نیست که بیشتر پزشکان داروهای خارجی تجویز کنند. کسانی هم که این اقدام را انجام می دهند، به سبب بی اطلاعی از اصول داروسازی است.
عطار اضافه کرد: تفاوتی بین دارویی که در ایران تولید می شود با دارویی که در خارج از کشور تولید می شود، وجود ندارد. مواد اولیه دنیا را هم چین تامین می کند. البته در هر دانشی و در هر کشوری هستند کسانی که برمبنای استانداردها عمل نکنند. مواد اولیه را از هرکجا که تامین کنید، اگر فرمولش یکسان باشد، اثرش هم یکسان است. داروساز این مواد را تست کرده و مورد آزمایش قرار می دهد و وقتی مطمئن شد که خالص است، تولید دارو را انجام می دهد. ما مواد اولیه را ابتدا قرنطینه می نماییم، بعد آزمایش می نماییم و وقتی از خلوص مواد مطمئن شدیم اجازه ورودش به خط تولید را می دهیم.
وی افزود: باید توجه کرد که در داروسازی موضوعی به اسم اثر دارونما وجود دارد که وابستگی روانی به دارو است. بطورمثال فردی وابستگی فرهنگی دارد که هرچیز خارجی بهتر است و بدین سبب وقتی قرص خارجی را مصرف می کند، خوب می شود و تاثیر دارو تا ۴۰ درصد به سبب اثر روانی بیشتر می شود. این اثر در داروسازی ثابت شده است و به آن اثر دارونما می گویند.
عطار درباره ی بحث قیمت دارو، اظهار داشت: طرح دارویاری اجرا شد و هدفش کمک به صنعت داروسازی بود. برای اینکه دستمزد، مواد و… گران شده بود و طرح دارویاری می خواست کمک نماید که چرخ صنعت داروسازی بچرخد. ما هم سود سرشاری نداریم. دارو در حد ۱۵ تا ۲۰ درصد سود دارد. بالاخره یک بنگاه اقتصادی باید سوددهی داشته باشد، اما ما نمی خواهیم سودمان منجر به لطمه به مردم شود. دارو به نسبت جیب مردم گران بود و باید بیمه ها پول دارو را می پرداختند که حالا این اتفاق افتاده و خیلی از داروها هم وارد فهرست بیمه شده است. هدف دولت هم این بود که فشاری به بیمار وارد نشود و هزینه افزایش قیمت دارو را بیمه بپردازد.
وی درباره ی صادرات محصولات دارویی سها دو نیز اظهار داشت: ظرفیت و توانایی صادرات دارو در کشور وجود دارد اما باید داروهایی صادر شوند که نیاز کشور نباشند. برخی داروهایی که ما تولید می نماییم ممکنست کمتر نیاز کشور باشند مانند استامینوفن، متادون و… که همه تولید می کنند. این داروها امکان ورود به بازارهای خارجی را دارند. بخش دیگر صادرات بستر سیاسی مناسب می باشد.
وی در این زمینه اضافه کرد: ما داریم دارو را طبق استانداردهای بین المللی تولید میکنیم، اما تعدادی از کشورهای همجوار هم می گویند باید سازمان غذا و داروی آمریکا تایید کند که حرف درستی نیست و اینجا بستر سیاسی مطرح است. ما در خیلی موارد تحریم هستیم.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، در ادامه این بازدید، دکتر امیری_ مدیر تولید شرکت سها دو نیز با اعلان اینکه در این شرکت محصولات مختلفی شامل داروهای قلبی عروقی، آنتی بیوتیک ها، مسکن ها و… را تولید می نماییم، اظهار داشت: شروع پروسه ساخت از قسمت تحت کنترل مجموعه شروع می شود و تمام الزامات بین المللی را هم پاس می نماییم.
وی اضافه کرد: در این شرکت سالانه ۲۰۰ میلیون عدد قرص تولید می شود که البته این تعداد با یک شیفت کاری است. ما باتوجه به نیاز بازار تولیدات را انجام می دهیم. هم اکنون برمبنای برنامه ای که داریم تولید آنتی بیوتیک را هم داریم. در عین حال از نظر تجهیزاتی هم مشکل چندانی نداریم.
ادامه دارد

About Author