فست فود باز: فست فود باز: سلامت روده نقش به سزایی در سلامتی بدن دارد؛ به همین دلیل لازم است با انجام راهکارهایی سلامت روده های خودرا حفظ کنید.

به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، بر اساس اعلام دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، در زیر راهکارهایی برای سلامت روده تشریح می شود:

– غذاهای تخمیر شده بخورید: غذاهای تخمیری مانند ماست، کفیر، برخی پنیرها و کیمچی بطور طبیعی سرشار از پروبیوتیک هستند که به حفظ میکروبیوم روده سالم کمک می کنند. بر این اساس در تهیه صبحانه یا میان وعده می توان از اسموتی با ماست، کفیر و توت های یخ زده استفاده کنید.

– غذاهای کامل و کم فرآوری شده را در برنامه غذایی خود بگنجانید: خیلی از غذاهای کم فرآوری شده و کامل مانند ماست، دانه های سبوس دار، میوه ها، سبزیجات، لوبیا، آجیل و ماهی های چرب مقدار قند کمتری در مقایسه با غذاهای فرآوری شده دارند که می توانند بیماریهای التهابی روده را کاهش دهند. بر این اساس به عنوان یک میان وعده بامداد یا پس از ظهر میوه ها و آجیل را به ماست اضافه کنید.

– در برنامه غذایی روزانه اهتمام کنید از تمام گروههای غذایی استفاده کنید: در یک روده سالم، طیف گسترده ای از باکتری های مفید وجود دارد. خوردن غذاهای مختلف از تمام گروههای غذایی، مواد مغذی لازم برای رشد انواع باکتری های مفید را تامین می کند. همین طور منجر به ایجاد کلونی متنوعی از باکتری ها می شود که به حفظ سلامت روده کمک می نماید.

بر این اساس در هنگام درست کردن یک میان وعده حداقل از دو گروه غذایی مانند سیب با پنیر یا شیر با غلات کامل سبوس دار را ترکیب کنید.

– از مواد غذایی که دارای فیبر بالایی هستند استفاده کنید: فیبر موجود در مواد غذایی برای فعالیت میکروب های روده مفیدست و به افزایش تنوع و تعداد باکتری های مفید روده، کمک می نماید. لوبیا، دانه های کامل، میوه ها و سبزیجات، منابع خوبی از فیبر هستند. بدین سبب از به کاربردن آنها در الگوی غذایی روزانه خود غافل نشوید. بر این اساس لوبیا و انواع سبزیجات را به سوپ، سالاد یا برنج اضافه کنید.

– فعال باشید: مطالعات نشان می دهد ورزش به افزایش تنوع باکتری های مفید در روده کمک می نماید. سفارش می شود بزرگسالان پنج روز در هفته و هر بار به مدت ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی داشته باشند. همین طور کارهای تقویت عضلانی در چند روز هفته سفارش می شود. ورزش با خوردن انواع غذاهای غنی از مواد مغذی، یک راه حل مفید برای بهبود سلامت روده است.

منبع:

About Author