معاون درمان علوم پزشکی اهواز تاکید کرد ضرورت توجه به تجویز داروی ترومبولیتیک برای کاهش عوارض سکته مغزی

فست فود باز: فست فود باز: خوزستان معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به افزایش مطلوب موارد تجویز داروی ترومبولیتیک در استان خوزستان، بر لزوم انجام اقدامات درمانی در جلوگیری از عوارض ناتوان کننده سکته های مغزی تاکید نمود.

دکتر حبیب حی بر در همایش روز جهانی سکته مغزی که امروز (۱۶ آبان ماه) در بیمارستان اهواز برگزار شد، با تقدیر از تلاش نورولوژیست ها و پرسنل شاغل در بخش مغز و اعصاب به سبب درک گلدن تایم تجویز ترومبولیتیک و فراهم سازی زمینه برای نجات بیمار سکته مغزی، اظهار داشت: در خوزستان نیاز است که درباب بیماریهای مغز تلاش خودرا چندین برابر نماییم تا به جایگاه شایسته ای برسیم و این جایگاه محقق نخواهد شد مگر با اراده و عزم جدی. البته نیروی محرکه این سیستم، اساتید گروه نورولوژیک و رزیدنت ها هستند.

به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، وی ادامه داد: با تلاش همکاران توانسته ایم در این عرصه پیشرفت هایی داشته باشیم البته جایگاه ما هم اکنون مطلوب نمی باشد اما در سرعت پیشرفت شاید جزو دانشگاه های اول باشیم.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به مقایسه موارد استروک در شش ماهه اول و دوم ۱۴۰۰ و شش ماهه اول ۱۴۰۱ در استان خوزستان، اظهار داشت: در شش ماهه اول ۱۴۰۱ تعداد موارد استروک نسبت به این بازه زمانی در سال گذشته، کاهش داشته اما تعداد موارد تجویز داروی ترومبولیتیک در شش ماهه اول ۱۴۰۱ نسبت به سال گذشته، افزایش خوبی داشته است. در این جهت از همکاران نورولوژیست نه فقط در دانشگاه، بلکه در سطح شهر اهواز می خواهیم که تجویز این دارو را مدنظر داشته باشند تا از عوارض ناتوان کننده سکته جلوگیری شود.

حی بر در آخر تصریح کرد: خوزستان دومین استان در کشور است که تجویز داروی ترومبولیتیک را با هماهنگی های انجام شده بصورت تله مدیسین انجام داده است و امیدواریم مراکز بهداشتی و درمانی و خصوصاً دانشگاه، دراین زمینه اقدامات لازم را در نظر داشته باشند.

همچنین دکتر داوود شلیل احمدی رییس مرکز آموزشی درمانی گلستان اهواز نیز در این همایش اظهار داشت: از سال ۹۵ درمان نوین استروک در بیمارستان گلستان شروع شد. این درمان آن موقع نوپا بود و با کوشش های بسیار زیاد رزیدنت ها، پرسنل و اعضای هیات علمی و همکاری اورژانس و رادیولوژیست ها، امروز خدمات بسیار مطلوبی ارائه می شود.

وی اضافه کرد: تنها به این بسنده نمی نماییم و افق پیش رو بلندتر است. امیدواریم که در آینده از عوارض استروک و مشکلات آن رها شویم.

منبع:

About Author