همه چیز درباره ی دیابت حاملگی و نحوه کنترل و درمان آن

فست فود باز: فست فود باز: دیابت حاملگی مانند سایر انواع دیابت، اختلالی است که نحوه مصرف قند توسط بدن را مختل می سازد و شکلی از دیابت است که برخی زنان را طی حاملگی مبتلا می کند.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، دلیل ایجاد این اختلال این است که حاملگی نیاز بدن به انسولین را زیاد می کند، در صورتیکه بدن همیشه نمی تواند به مقدار کافی انسولین تولید نماید.
دیابت حاملگی چه تاثیری بر مادر و نوزاد دارد؟ این اختلال می تواند منجر به بزرگ شدن جنین (بیش از ۴ کیلوگرم) شود که این خود مشکل ساز است. برای اینکه یک جنین بزرگ ممکنست هنگام زایمان گرفتار لطمه شود. همین طور یک جنین بزرگ ممکنست هنگام زایمان به مادر خود نیز لطمه وارد کند. گاهی اندازه جنین مناسب نبوده و مادر باید تحت عمل سزارین (جراحی بمنظور خروج جنین) قرار گیرد. دیابت حاملگی همین طور احتمال بروز پره اکلامپسی یا مسمومیت حاملگی را که سبب افزایش فشار خون می شود و یک بیماری تهدید کننده حیات است، بالا می برد.
پیش بینی این که کدام یک از زنان گرفتار دیابت حاملگی خواهند شد، امری مشکل است اما برخی زنان نسبت به سایرین در معرض خطر بیشتر مبتلاشدن به دیابت حاملگی هستند. شانس ابتلای شما به دیابت حاملگی بیشتر خواهد بود چنانچه:
– سابقه قبلی دیابت حاملگی داشته باشید.
– گرفتار اضافه وزن باشید.
– در خانواده شما فرد دیابتی وجود دارد.
– زایمان نوزاد بالای ۴ کیلوگرم.
– بارداران دارای پیشینه مرده زایی، سقط مکرر و نوزادان گرفتار نقص عضو.
– سن بالاتر از ۲۵ سال.
– سابقه فشار خون بالا.
باید توجه کرد که تمام زنان حامله باید برای دیابت حاملگی بررسی شوند. تمام زنان حامله باید در حوالی ماه های شش تا هفت (مطابق با هفته های ۲۴ تا ۲۸ حاملگی) بررسی شوند، اما زنان با خطر بالاتر برای مبتلاشدن به دیابت حاملگی باید زودتر از این زمان مورد ارزیابی قرار گیرند (در نخستین ویزیت) آزمایش تحمل گلوکز توسط پزشک درخواست می شود. بدین ترتیب مشخص می شود قند خون شما بدنبال مصرف یک ماده شیرین چقدر افزایش خواهد یافت.
دیابت حاملگی چگونه درمان می شود؟ بمنظور درمان دیابت بارداری، شما باید قند خون را مرتب اندازه گیری کنید و این کاری است که شما می توانید به سادگی یاد بگیرید. اغلب زنان سطح قند خون خودرا می توانند با تغییر رژیم غذایی خود کنترل کنند. تعدادی از زنان به انسولین یا سایر درمان های دیابت نیاز خواهند داشت.
در چه فواصلی باید به پزشک خود مراجعه کنیم؟ زنان گرفتار دیابت حاملگی نسبت به سایر زنان حامله نیاز به دفعات مراجعات بیشتری به پزشک دارند. اینکه در چه فواصلی مراجعه کنید به وضعیت شما در هر مراجعه و مصرف انسولین توسط شما بستگی دارد. طی این مراجعات پزشک شما وضعیت جنین را بررسی می کند، در مورد رژیم غذایی شما سوال می کند، از کنترل بودن قند خون شما اطمینان حاصل می کند و چنانچه انسولین مصرف می کنید، مقدار انسولین شما را تنظیم می کند.
چگونه باید رژیم غذایی خودرا تغییر دهیم؟ یک متخصص تغذیه می تواند به شما بگوید که چگونه رژیم غذایی خودرا تغییر دهید. هر خانمی با دیگری کمی متفاوت است، در نتیجه یک رژیم غذایی واحد که برای یک فرد مناسب می باشد، لزوما برای دیگری مناسب نمی باشد. اغلب زنان باید از مصرف مواد غذایی شیرین و غذاهای پرچرب اجتناب کنند و اهتمام کنند از مواد غذایی با فیبر فراوان بهره گیرند.
آیا لازم است برای درمان دیابت حاملگی ورزش کنیم؟ شما نیاز نیست برای درمان دیابت حاملگی ورزش کنید، اما داشتن فعالیت به شما کمک می نماید که قند خون خودرا کنترل کنید. اگر از قبل ورزش می کردید، همان ورزشی را که انجام می دادید، ادامه دهید. اگر تابحال ورزش نمی کردید و حالا قصد ورزش دارید، از پزشک یا پرستار خود سوال کنید که چه نوع ورزشی برای شما مناسب می باشد.
آیا افراد مبتلا به دیابت بارداری، می توانند زایمان طبیعی داشته باشند؟ چنانچه سطح قند خون شما نزدیک به حد طبیعی باشد، احتمال اینکه شما یک زایمان طبیعی داشته باشید بالا خواهد بود. هنگام زایمان، پزشک یا پرستار شما به چک قند خون شما ادامه خواهد داد تا از بالا نرفتن آن اطمینان حاصل کند.
پس از زایمان برای افراد مبتلا به دیابت حاملگی چه اتفاقی می افتد؟ بنا بر اعلام انجمن دیابت ایران، دیابت شما پس از زایمان احتمالاً برطرف خواهد شد و قند خون شما احتمالاً به سطح طبیعی باز خواهد گشت. چنانچه انسولین مصرف می کردید، به احتمال زیاد دیگر نیازی به آن نخواهید داشت، با اینحال پزشک یا پرستار شما باید قند خون شما را چک کند تا از طبیعی شدن آن اطمینان یابد. بانوانی که دیابت حاملگی را تجربه می کنند، بعدها در معرض خطر بسیار بالاتری برای مبتلاشدن به دیابت “معمول” قرار دارند. شما باید تا آخر عمر هر چند سال یکبار از نظر دیابت بررسی شوید.

منبع:

About Author