چطور میتوان از فشارخون بالا جلوگیری یا ﺁن را کنترل کرد؟

فست فود باز: فست فود باز: فشار خون بالا یکی از بیماریهای تهدید کننده انسان به شمار می آید که هم در بزرگسالان و هم در کودکان دیده می شود؛ بیماری که اگر بموقع تشخیص داده نشده یا کنترل نشود، می تواند منجر به بیماریهای قلبی٬ کلیوی٬ مغزی و حتی کوری شود.

به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، افزایش فشارخون تهدیدکننده سلامت کودکان٬ نوجوانان و بالغین است. به سبب افزایش شیوع چاقی در کودکان٬ کم تحرکی و تمایل زیاد آنها به غذاهای آماده که حاوی مقادیر زیاد نمک است، فشارخون در جمعیت اطفال رو به رشد است. فشارخون بالا در ۳۰ درصد افراد چاق مشاهده می شود. همین طور فشارخون در دوران کودکی خطر بیماریهای قلبی-عروقی، مرض قند، افزایش چربی خون و فشارخون در دوران بزرگسالی را بیشتر می کند.

فشارخون بالا در کودکان اغلب در معاینات متداول در مدرسه یا مراجعه به پزشک به سبب دیگری تشخیص داده می شود. اغلب کودکان بدون علامت هستند و ممکنست علائم غیر اختصاصی مثل سردرد٬ ضعف٬ سرگیجه٬ خستگی٬ اختلال رشد یا اختلالات خواب داشته باشند. باید توجه کرد که فشار خون بالا را قاتل ساکت می نامند؛ برای اینکه اغلب بدون علامت است. البته فشار خون بالا در بچه ها بیشتر ثانویه به سبب بیماریهای کلیوی به ویژه عفونت ادراری است.

بنابر اعلام انجمن نفرولوژی کودکان ایران، باید توجه کرد که بعضی داروها موجب افزایش فشارخون می شود. بدین سبب سفارش می شود بدون تجویز پزشک و خودسرانه دارو مصرف نشود. باتوجه به اهمیت بیماری فشار خون سفارش می شود فشارخون در تمام بچه های بالای ۳ سال اندازه گیری شود.
نحوه کنترل فشار خون بالا
– داشتن برنامه غذایی سالم شامل استفاده از میوه و سبزیجات٬ فراورده های لبنی و شیر کم چرب٬ کم کردن مصرف شیرینی و نوشابه های حاوی شکر٬ استفاده از گوشت سفید مثل ماهی و مرغ٬ حبوبات٬ غلات سبوس دار، پسته و بادام و استفاده کمتر از گوشت قرمز و غذاهای چرب می شود.

این برنامه غذائی از افزایش چربی خون جلوگیری می کند و مواد غذایی موثر در کاهش فشارخون مانند پتاسیم٬ کلسیم و منیزیوم را فراهم می آورد. این رژیم غذایی ممکنست بطور موقت موجب نفخ شکم و اسهال شود. برای پیش گیری از آن سفارش می شود، به تدریج مقدار میوه و سبزیجات و غلات افزایش یابد.

– کاهش مصرف نمک: بعضی مردم مثل افراد مسن٬ چاق٬ بیمارانی که مرض قند یا بیماری کلیوی دارند، به نمک حساس هستند و دفع نمک توسط کلیه ها در این افراد مختل است. بدین سبب سفارش می شود که مصرف روزانه نمک بیش از شش گرم (معادل یک قاشق چایخوری) نباشد. غذاهای ﺁماده، نان و غذای رستوران ها حاوی مقادیر زیادی نمک هستند. بدین سبب بهتر است از این غذاها استفاده نشود.

– حفظ وزن مناسب و کاهش وزن در صورت چاق بودن: وزن بالا می تواند موجب افزایش فشارخون شود. در حقیقت افزایش فشارخون شما می تواند به سبب افزایش وزن باشد. باید توجه کرد که کم کردن وزن موجب کم شدن فشار خون می شود. از طرفی وزن بالا خطر بیماریهای قلبی٬ افزایش چربی خون و مرض قند را بیشتر می کند. برای کاهش وزن افراد چاق٬ سفارش می شود از غذاهای کم کالری و کم کربوهیدرات استفاده گردد وهمچنین ورزش و افزایش فعالیت فیزیکی جزو برنامه روزانه فرد باشد.

باید توجه کرد که ورزش و افزایش فعالیت فیزیکی یکی از با اهمیت ترین عوامل پیشگیری و کنترل فشارخون بالا است. ورزش خطر بیماریهای قلبی را هم کم می کند. ۳۰ دقیقه ورزش یا فعالیت فیزیکی متوسط شامل پیاده روی تند، دوچرخه سواری٬ شنا و… بیشتر روزهای هفته لازم است. می توان ۳۰ دقیقه را به دوره های کوتاه تر ۱۰ دقیقه ای تقسیم کرد. استفاده از پله بجای آسانسور٬ عدم استفاده از وسیله نقلیه شخصی برای محل کار برای جلوگیری از افزایش وزن و ثابت نگه داشتن وزن مفید می باشد. درافراد چاق سفارش می شود روزانه ۶۰ دقیقه فعالیت فیزیکی داشته باشند.

فعالیت فیزیکی منظم و کاهش کم تحرکی اثرات خوبی روی وزن و جلوگیری از افزایش فشار خون دارد.

در عین حال اگر تغییر در شیوه زندگی موجب پایین ﺁوردن فشار خون نشد، مصرف دارو لازم است. البته حتی با مصرف دارو تغییر در شیوه زندگی نیز نیاز است. در صورت مصرف داروی فشارخون لازم است که مرتبا توسط پزشک معالج خود در مورد مصرف درست و مقدار مناسب دارو ویزیت شوید. در صورت بروز عوارض ناخواسته دارو با پزشک خود تماس بگیرید. دارو را همانطور که تجویز شده است استفاده کنید و به جهت اینکه خوردن دارو را فراموش نکنید، آنرا در مکانی که در معرض دید است، قرار دهید.

به یاد داشته باشید به جهت اینکه زندگی سالم داشته باشید باید:

– وزن مناسب خودرا حفظ کنید.

– فعالیت فیزیکی منظم داشته باشید.

– برنامه غذایی سالم داشته باشید.

– نمک رژیم غذایی خودرا کاهش دهید.

– در صورت تجویز دارو ﺁن را بطور صحیح استفاده کنید.

About Author