کمبود ویتامینی که اغلب نادیده گرفته می شود

فست فود باز: فست فود باز: کمبود ویتامین B۱۲ یک مشکل شایع جسمی است که می تواند عواقب جدی داشته باشد اما پزشکان اغلب آنرا نادیده می گیرند.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، ویتامین B۱۲ در رژیم غذایی کمیاب است و تنها در خوراکی هایی که از منابع حیوانی تهیه می شوند، یافت می شود.
بدن انسان روزانه تنها به ۲.۴ میکروگرم از این ویتامین نیاز دارد که مقدار بسیار بسیار کمی است. با این وجود کمبود همین مقدار اندک از ویتامین B۱۲ در بدن هم می تواند بر سلامت و کیفیت زندگی تأثیر منفی بگذارد.
علائم و نشانه های کمبود ویتامین B۱۲
یکی از علایم اولیه کمبود ویتامین B۱۲ خستگی است؛ سطحی از خستگی که آنقدر عمیق است که بر زندگی روزمره تأثیر می گذارد. علایم دیگر عصبی هستند و امکان دارد شامل سوزن سوزن شدن در اندام ها، گیجی، از دست دادن حافظه، افسردگی و مشکل در حفظ تعادل باشد. در صورتی که کمبود این ویتامین برطرف نشود، امکان دارد بعضی از این علایم به صورت دائم ادامه پیدا کنند.
از آنجاییکه علل زیادی می تواند در بروز این علایم نقش داشته باشد، امکان دارد پزشکان احتمال کمبود ویتامین B۱۲ را نادیده بگیرند و در غربالگری توجهی به آن نداشته باشند.
نحوه جذب ویتامین B۱۲
در بررسی ها تاکید شده افرادی که رژیم های گیاهی مصرف می کنند باید مکمل های B۱۲ دریافت نمایند. جذب این ویتامین یک فرایند پیچیده چند مرحله ای است که از دهان آغاز می شود و در پایان روده کوچک پایان میگیرد. هنگام جویدن، ماده غذایی با بزاق دهان ترکیب می شود. هنگامی که غذا بلعیده می شود، ماده ای در بزاق معروف به پروتئین R – پروتئینی که از تخریب ویتامین B۱۲ در معده محافظت میکند- همراه با غذا وارد معده میشود.
سلول های خاصی در جداره معده دو ماده ترشح می کنند که برای جذب ویتامین B۱۲ مهم هستند. یکی اسید معده است که مواد غذایی و B۱۲ را از هم جدا کرده و به ویتامین اجازه می دهد به پروتئین R متصل شود. ماده دیگری که فاکتور داخلی نام دارد با محتویات معده ترکیب شده و همراه آنها وارد قسمت اول روده کوچک میشود. بعد از آن، شیره پانکراس، B۱۲ را از پروتئین R آزاد می کند و آنرا در اختیار فاکتور داخلی قرار میدهد. این ترکیب به ویتامین B۱۲ اجازه می دهد تا در سلول ها جذب شود و به حفظ سلول های عصبی و تشکیل گلبول های قرمز سالم کمک نماید. کمبود ویتامین B۱۲ معمولاً شامل اختلال در یک یا چند مرحله از مسیر جذب است.
عوامل خطر برای کمبود B۱۲
بدون بزاق، B۱۲ به پروتئین R بزاق متصل نمی شود و توانایی بدن در جذب آن تحت تأثیر قرار میگیرد. صدها داروی مختلف وجود دارد که می تواند سبب خشکی دهان شود و در نتیجه بزاق بسیار کمی تولید شود. این داروها شامل داروهای استنشاقی، ضد احتقان، داروهای ضد افسردگی، داروهای فشار خون و بنزودیازپین ها مانند زاناکس میشود که برای درمان اضطراب استفاده می شود.
یکی دیگر از عوامل بالقوه در کمبود ویتامین B۱۲، سطح پایین اسید معده است. محققان استفاده از داروهای آنتی اسید را بشدت با کمبود B۱۲ مرتبط دانسته اند.
همینطور تولید اسید معده می تواند با افزایش سن کاهش پیدا کند.
درمان کمبود ویتامین B۱۲
در صورتی که بعضی از پزشکان به صورت معمول سطح B۱۲ و سایر ویتامین ها را اندازه گیری می کنند، معاینه معمولی تنها شامل شمارش کامل خون و آزمایش متابولیک پایه است که هیچ کدام وضعیت B۱۲ را مورد سنجش قرار نمی دهد. اگر علایم کمبود B۱۲ را مشاهده کردید باید برای آزمایش به پزشک رجوع کنید. نوع درمان و طول دوره درمان به دلیل و شدت کمبود ویتامین B۱۲ بستگی دارد. بهبودی کامل امکان دارد تا یک سال زمان ببرد اما با درمان مناسب امکان پذیر است.
به گزارش ژاپن تودی، درمان کمبود این ویتامین می تواند به صورت خوراکی، زیر زبانی یا از راه بینی صورت گیرد یا امکان دارد به انواع مختلف تزریق نیاز باشد.

منبع:

About Author