وزیر بهداشت: تحریم بیماران در تاریخ بی سابقه است

فست فود باز: به گزارش فست فود باز، وزیر بهداشت اظهار داشت: ایران از دیرباز به داشتن نوابغ معروف بوده است و تحریم ها نباید مانعی برای ارتباط دانشمندان و جوانان ایرانی با دنیا شود چونکه دنیا به سمت برداشتن مرزهای دانش حرکت می کند.

به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا دکتر بهرام عین اللهی در نشستی با نمایندگان سازمان های بین المللی مقیم ایران که در وزارت بهداشت برگزار شد، گفت: اعمال تحریم های غیر قانونی، مربوط به قرون وسطی و عقب گرد به آن دوران است که سازمان های بین المللی باید در راستای رفع محدودیت های اعمال شده از طرف نظام سلطه به کشورهای مستقل کمک کنند.

وی با اعلان اینکه اعمال تحریم ها دیگر جواب نمی دهد، اضافه کرد: مردم ایران در صورتی به سازمان های بین المللی اعتماد بیشتری خواهند کرد که کارکرد و خروجی داشته باشند؛ به ویژه که وجود تحریم ها موجب می شود این سازمان ها نتوانند به وظایف اصلی خود عمل کنند البته تحریم ها دوام نخواهد داشت و تنها سوابق ومواضع سازمان های بین المللی نسبت به این محدودیت هاست که در تاریخ و اذهان عمومی باقی می ماند.

وزیر بهداشت اشاره کرد: در طول تاریخ سابقه نداشته که بیماران را تحریم کرده باشند که این کار نسبت به بیماران ایرانی انجام شد؛ کاری ناجوانمردانه که در هیچ فرهنگ، دین و آیینی مرسوم نبوده است و ما انتظار داریم که سازمان های بین المللی، رسالت ذاتی و اخلاقی خودرا انجام دهند چونکه سلامت نباید مشمول تحریم شود.

عین اللهی با اعلان اینکه تحریم های ناجوانمردانه آمریکا و نظام استکبار در تاریخ ثبت می شود، اضافه کرد: بتازگی گزارش فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به ایران چاپ و ارائه شد که در آن آثار مخرب تحریم ها بر خدمات بهداشتی، درمانی، دسترسی به دارو و تجهیزات پزشکی، روش های تشخیصی، پژوهش و همکاریهای دانشگاهی احصا شده است.

وی در ادامه اظهار داشت: تعدادی از شرکت های خارجی تحت تاثیر تحریم از فروش دارو و تجهیزات پزشکی به ایران امتناع می ورزند که رفتاری غیراخلاقی و غیرانسانی است.

وزیر بهداشت اشاره کرد: در فرهنگ ما وقتی فردی بیمار می شود، به ملاقات او می روند و به بیمار کمک می کنند که امیدواریم این فرهنگ در جهان رواج یابد البته تفکر مردم جهان با حاکمان زورگو متفاوت است و تحریم ها در وضعیت فعلی از نظر هیچ ملتی قابل قبول نیست.

وی با اشاره به برگزاری چهار نشست قبلی با نمایندگان سازمان های بین المللی در وزارت بهداشت با مطالبی مانند دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در زمینه سلامت و انجام اقدامات مشترک اشاره کرد: موضوع نشست بعدی، سلامت شهروندان خارجی در ایران است که در همین زمینه گروه (G۵) اقدامات خوبی را انجام داده است و در دستور کار قرار دارد.

عین اللهی تصریح کرد: در منطقه ای قرار داریم که بیماریها و مشکلات حوزه سلامت کشورهای همسایه ما را نیز تحت تاثیر قرار می دهد و اگر با همسایگان خود همکاری و تعامل نکنیم، مشکلات حوزه سلامت آنها به ایران نیز منتقل می شود.

وی به واکسینه کردن رایگان تمام اتباع خارجی در ایران اشاره و اشاره کرد: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد توانمندی های خود در زمینه سلامت را با کشورهای منطقه به اشتراک بگذارد.

به گزارش وبدا، وزیر بهداشت تصریح کرد: ایران در تولید واکسن کرونا خودکفا شده و علاوه بر تامین نیاز داخلی، صادرات به سایر کشورها را آغاز نموده است و آمادگی دارد واکسن مورد نیاز کشورهای مختلف را با همکاری سازمان های بین المللی تامین کند.

منبع:

About Author