همه چیز درباره ی علایم و بیماری خار پاشنه

فست فود باز: فست فود باز: بیماری خار پاشنه یکی از رایج ترین علل درد پاشنه پا شمرده می شود که البته در میان دوندگان و اشخاص دارای اضافه وزن شیوع بیشتری دارد.

به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، خار پاشنه یکی از رایج ترین دلایل درد پاشنه پا است که به دلیل التهاب رباط کف پا بوجود می آید. این رباط، نوار بافتی ضخیمی در کف پا است که از ابتدا تا انتهای کف پا کشیده شده و استخوان پاشنه را به پنجه و انگشتان وصل می کند.

باید توجه کرد که بر اثر التهاب فاسیای کف پا (لایه پرده مانندی از جنس بافت پیوندی است که ماهیچه ها را از هم جدا کرده یا گروههای ماهیچه ای را در جای خود ثابت نگه می دارد) و طولانی شدن التهاب، سلول های استخوان ساز به این ناحیه فرستاده می شوند. این سلول ها تشکیل استخوان می دهند و نتیجه نهایی آن، به وجود آمدن استخوان درون رباط یا چسبیده به استخوان پاشنه است که به آن «خار پاشنه» می گویند.

بیماران دارای خار پاشنه عمدتا از دردی خنجری و تیز رنج می برند که معمولاً بامداد ها هنگام برداشتن اولین گام ها و شروع راه رفتن، بروز می کند. درد «خار پاشنه» با گرم شدن پا کاسته می شود، اما بعد از ایستادن طولانی مدت یا تغییر حالت از وضعیت نشسته به ایستاده باردیگر عود می کند.

خار پاشنه در بین دوندگان و اشخاص دارای اضافه وزن، شیوع بیشتری دارد. باید توجه کرد که پوشیدن کفش هایی که پا را به اندازه کافی حمایت نمی کنند یا پوشیدن کفش پاشنه بلند هم خطر مبتلا شدن به خار پاشنه پا را زیاد می کند.

علل خار پاشنه عبارتند از وزن بالا، دویدن های طولانی، کفش ناراحت و کفی کفش سفت، بی حرکت ایستادن های مکرر و طولانی، صافی کف پا یا کم عمق بودن پا یا وجود ناهنجاری های دیگر در پا، نرم نبودن بافت زیر پاشنه به اندازه کافی، به خصوص در افراد سالمند به دلیل از بین رفتن چربی پا، فشارهای مکرر بر پا، صدمه دیدگی پا و دیابت.
علائم و نشانه های خار پاشنه پا
درد خار پاشنه، از ناحیه پاشنه آغاز می شود و به سمت ناحیه کمان پا منتقل می شود؛ باآنکه امکان دارد فقط در ناحیه کمانی پا حس گردد. همینطور درد کف پا هنگام نخستین ایستادن پس از یک دوره استراحت (مثلا خواب شبانه) شدیدتر می شود. اغلب افرادی که گرفتار مشکل خار پاشنه هستند، در اول بامداد پس از خواب با نخستین قدم روی زمین، در ناحیه کف پا احساس درد می کنند، پس از چند دقیقه پیاده روی درد این ناحیه کمتر می شود و به صورت کامل ازبین می رود، اما امکان بازگشت درد با پیاده روی و ایستادن های طولانی مدت وجود دارد.

بنابر اعلام واحد آموزش و ارتقای سلامت معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران، در مراحل اولیه خار پاشنه کف پا، درد معمولاً به وسیله استراحت و بی حرکتی پا به سرعت کاسته می شود، اما هنگامی که این عارضه پیشرفت کرد، زمان بیشتری نیاز است تا درد کاهش پیدا کند. برای بهبودی این بیماری باید به پزشک رجوع کنید.

منبع:

About Author