انباشت مایعات در بدن چه عوارضی به دنبال دارد؟

به گزارش فست فود باز، یکی از مباحثی که همواره بر آن تاکید می شود نوشیدن آب به اندازه کافی است تا بدن گرفتار کم آبی نشود اما تابه حال فکر کرده اید که در شرایط مخالف، انباشت آب در بدن چه مشکلاتی امکان دارد ایجاد کند؟
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، تقریبا ۷۰ درصد از بدن انسان متشکل از آب است و آب در داخل و خارج سلول های بدن ما وجود دارد. همین طور خون موجود در ارگان ها و عضلات نیز عمدتاً از آب تولید شده است.
یک سیستم پیچیده از هورمون ها و پروستاگلاندین ها (مواد شبهه هورمونی)، توسط بدن انسان مورد استفاده قرار می گیرد و آن هم برای تنظیم میزان آب در بدن است. آب اضافی توسط کلیه ها دفع می شود و به همین ترتیب کاهش جذب آب در بدن با کاهش برون ده ادرار نسبت به حد معمول هم راه است.
بنابر اعلام دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، زمانی که آب بیش از اندازه در بافت های بدن انباشته شود، حالت احتباس آب به وجود می آید. بنا بر این تعدادی از اعضای بدن متورم می شوند و به اصطلاح پف می کنند. اما کدام شرایط سبب بروز این حالت می شوند؟
_ بارداری: افزایش وزن رحم و فشار بر روی وریدهای بزرگ لگن می تواند منجر به افزایش تجمع مایع در بدن در دوران حاملگی شود. در بیشتر موارد، این اتفاق جای نگرانی ندارد و با تولد نوزاد از بین می رود.
_ کمبود پروتئین: انسان به یک سطح معین از پروتئین برای تعادل موثر آب نیاز دارد. اگر شما به میزان کافی مواد غذایی حاوی پروتئین نخورید، میزان آن در خون بسیار پایین می آید. در همین حال آب از خون وارد بافت ها شده و به سمت خون بازنمی گردد. برای همین هم پف کردگی به ویژه در پاها ظاهر می شود.
_ احتباس آب قبل از قاعدگی: این روند موجب بروز نفخ می شود. کارشناسان می گویند به سبب عدم تعادل هورمونی و همین طور تعدادی از عوامل تغذیه ای، احتباس آب قبل از قاعدگی رخ می دهد.
_ مصرف نمک بالا: غذاهای غنی از نمک و سدیم موجب احتباس آب می شود. زمانی که غذاهای شور می خورید نمک زیادی وارد بافت های بدن می شود؛ در نتیجه آب برای رقیق کردن آن به سمت بافت ها می رود. برای همین هر قسمتی از اعضای بدن می تواند گرفتار احتباس آن و حالت پف کردگی شود.
_ سوء تغذیه: متخصصان می گویند کمبود تیامین یا ویتامین B۱ و همین طور کمبود ویتامین های B۶ و B۵ سبب احتباس مایعات در بدن می شود. سطوح پایین آلبومین نیز می تواند منجر به بیماری کلیوی و احتباس آب گردد.
_ آلرژی: تعدادی از غذاها یا نیش حشرات سبب اِدم در افراد حساس می شود.
_ کم کاری تیروئید: در این بیماری سوخت و ساز بدن کاهش پیدا کرده و یکی از اثرات آن تجمع آب و مایعات در لابه لای بافت های بدن و ایجاد یک ورم و چاقی کاذب است. البته کاهش سوخت و ساز، افزایش تجمع چربی در بدن را نیز بدنبال دارد. این مورد در صورت مراجعه به موقع به پزشک، توسط علایم بالینی و یک آزمایش ساده خون به آسانی قابل تشخیص می باشد.
_ بیماری کلیوی: اگر این عضو مهم بدن به خوبی کار نکند، تعادل دفع و بازجذب نمک های بدن از تعادل خارج شده و بازجذب بیش از اندازه سدیم موجب تجمع آب در بدن می شود و در صورت دفع پروتئین ها از کلیه، اِدم و ورم قابل توجهی در اندام هایی که وزن روی آنهاست، مشاهده خواهد شد.
اما برای جلوگیری از بروز این عوارض چکار می توان کرد؟
روش های زیر ممکنست به کاستن علائم و نشانه های احتباس آب در بدن کمک کند:
_ کاهش مصرف نمک.
_ کاهش وزن در صورت مبتلاشدن به چاقی.
_ انجام ورزش بطور منظم. (ورزش هایی مانند پیاده روی و دوچرخه سواری موجب می شوند آب و مایعات از پاها تخلیه شود.)
_ بالا بردن پاها چند بار در روز برای بهبود گردش خون.
_ در صورت احتباس آب در اندام تحتانی، پوشیدن جوراب های حمایتی.
_ پرهیز از نشستن یا ایستادن طولانی مدت.
_ راه رفتن بطور منظم هنگام استفاده از ماشین و یا در هنگام سفر با هواپیما.
_ اجتناب از افراط در دما مانند حمام، دوش یا سونای بسیار گرم.
_ نوشیدن حداقل ۸ لیوان آب در روز.
_ اجتناب از پوشیدن لباس های بسیار تنگ.
_ مصرف به اندازه پروتئین در روز.
_ خوردن میوه ها و سبزیجات.
_ استفاده از داروهای ادرار آور با تجویز پزشک.

About Author