موج جدید شیوع کرونا در چین به معنای پایان همه گیری است؟

فست فود باز: به گزارش فست فود باز، خراسان رضوی سه سال از زمان ثبت نخستین مورد مبتلا شدن به کووید ۱۹ در ووهان، شهری در مرکز چین، می گذرد و الان آنان بار دیگر افزایش موارد بیماری کشنده را تجربه می کنند اما این دفعه کاملا مشابه سال ۲۰۱۹ نیست و برخی کارشناسان تصور می کنند که این مورد می تواند نشان دهنده پایان همه گیری باشد.

به نقل از هلث، طبق گزارش نیویورک تایمز، ماه گذشته مقامات چینی سیاست سختگیرانه «کووید صفر» با وضع قوانینی مانند قرنطینه سریع، آزمایش های دسته جمعی و قرنطینه های سختگیرانه را پیاده کرده بودند. در حالیکه این استراتژی جان بسیاری را در طول همه گیری نجات داد اما در اوایل این ماه معترضان به خیابان ها آمدند و از دولت خواستند که این اقدامات را کم کند.

در اقدامی تکان دهنده مقامات چینی به صورت کامل این سیاست ها را کنار گذاشتند؛ به این معنا که آزمایش انبوه در مناطق کم خطر ضروری نیست و کسانی که علایم خفیف دارند، حالا می توانند در خانه قرنطینه شوند.

از آن زمان موارد مبتلا شدن به کووید در چین بشدت افزایش پیدا کرده است.

در حال حاضر این کشور گزارش تعداد موارد ابتلای خویش را متوقف کرده و بعضی از کشورها همچون ایالات متحده، محدودیت های جدیدی را برای مسافران چینی اعمال کرده که دلیل آن عدم شفافیت دولت چین در مورد تعداد موارد مبتلا شدن و مرگ و میر ناشی از کووید است.

از آنجاییکه چین عملا به مدت سه سال قفل شده بود، ایمنی نسبت به کووید در این کشور پایین است و خیلی از مردم همچون افراد مسن برنامه ای برای واکسیناسیون ندارند اما با برداشته شدن ناگهانی سیاست کووید صفر و عدم اجرای برنامه انتقال تدریجی، موارد مبتلا شدن بشدت افزایش خواهد یافت.

به گفته سیدهارت سریدار، ویروس شناس بالینی در دانشگاه هنگ کنگ، اوج بیماری هنوز در راهست.

وی اعتقاد دارد چین یکی از آخرین مکان هایی به حساب می آید که موج کووید هنوز در آنجا منتشر نشده و پیش از این موج، همه گیری در سایر کشورها به وقوع پیوسته است و از آنجاییکه حالا انتشار کرونا باردیگر در چین شروع شده، بعد از آن ویروس مکانهای دیگری برای رفتن نخواهد داشت و این مورد می تواند به این معنا باشد که در مرز نهایی همه گیری قرار داریم.

به گزارش رادیو ملی چین با چنین تغییر ناگهانی در سیاست دولت برای کووید ۱۹ خیلی از مردم در چین حتی بیشتر از زمانی که همه گیری شروع شد، در بلاتکلیفی و هرج و مرج قرار می گیرند. با عدم دسترسی به اینترنت جهانی و پیام های متناقض کارشناسان بهداشت عمومی، ادامه عفونت های دسته جمعی و مرگ و میر در چین موضوعی قابل انتظار است.

About Author