از پرهیز مصرف بادنجان تا سفارش به دمنوش های گیاهی برای روزهای آلوده

فست فود باز: فست فود باز: شروع فصول سرد سال بدنبال برودت و وارونگی هوا همیشه مشکل آلودگی هوا به شکل جدی مطرح می شود. موضوعی که همه گروههای سنی با آن درگیر هستند اما در شرایطی که حتی گاهی غیرحضوری شدن مدارس و دورکار شدن کارمندان هم دوای درد نیست، شاید بتوان با رعایت سفارش های طب ایرانی اندکی از عوارض قرارگیری در معرض آلودگی هوا را کاهکش دهیم.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، آنچه که مسلم است تا چند دهه گذشته مبحث آلودگی هوا به شکل امروزی مطرح نبوده است و هرگاه حُکما در مورد آلودگی هوا صحبت کرده اند، بمنظور آلودگی ناشی از بخارات نامناسب از مرداب ها و محل های انباشت زباله و یا آلودگی ناشی از انتشار بیماریهای واگیر بوده است اما، از آنجائیکه مکتب طب ایرانی مکتبی پویا است می توان دستورات لازم برای مقابله با عوارض آلودگی هوای امروزی را نیز از آن به دست آورد.
پرهیزها:
۱_ از ورود مواد زائد و سمی دیگر که در نهایت موجب افزایش انباشت سموم در بدن می شوند جلوگیری کنید. این موارد شامل نکات زیر است:
_ پرهیز از مصرف سیگار و قلیان
_ عدم استفاده از حشره کش در محیط
_ پرهیز از پخت و پز بدون تهویه مناسب در آشپزخانه
_ پرهیز از مصرف غذاهای مانده، گوشت های صنعتی، خوراکی های حاوی مواد نگهدارنده، روغن های چندبار حرارت دیده مانند فست فودهای سرخ شده بازاری، تنقلاتی مانند چیپس و…
۲_ پرهیز از خوردن خوراکی هایی که غلظت خون را می افزایند مانند مصرف گوشت گاو، عدس، قارچ، بادنجان به ویژه میرزاقاسمی، گوشت های صنعتی، غذاهای خمیری مثل ماکارونی و غذاهای چرب و سنگین مانند کله پاچه.
۳_ از خوردن خوراکی هایی که یبوست آور هستند و دفع مواد زائد بوسیله روده را کم می کنند مانند غذاهای خشک، عدس پلو، موز سفت، میوه های ترش، سنجد و خرمالوی گس اجتناب کنید.
۴_ از آرایش های سنگین که تنفس اندک پوست را کم می کنند بپرهیزید.
۵_ از همه اموری که نیروی عمومی بدن را کم می کنند مانند خواب ناکافی و شب زنده داری، ورزش شدید و طولانی، مواجهه با هوای سرد و مواجهه طولانی با تابش های الکترومگنتینگ به ویژه یارانه و تلفن همراه خودداری کنید.
بطور کلی سفارش می شود در وضعیت آلودگی هوا از خوراک ها و روش هایی استفاده گردد که از راه های گوناگون، آثار زیان آور مواد آلاینده را کم می کنند. بدین سان مصرف خوراکی های زیر را در برنامه غذایی خود قرار دهید:
_ سیب شیرین
_ انار شیرین یا کمی مایل به ترش
_ خوردن کدو حلوایی یا کدو سبز به اشکال مختلف بخصوص همراه با آلو بخارا
_ مصرف فلفل دلمه ای در وعده های غذایی
_ مصرف پیاز و سیر پخته شده در وعده های غذایی که منجر به پاکسازی مجاری ادراری می شود
_ مصرف پرتقال شیرین
_ استفاده از سالاد کاهو، هویج رنده شده، روغن زیتون با کمی آب نارنج طبیعی. البته بهتر است سالاد همراه غذای اصلی میل نشود و خود یک وعده جداگانه باشد.
_ مصرف سوپ های سبزیجات همراه با زرشک، هویج رنده شده، شلغم و به
_ مصرف دمنوش آویشن شیرازی به ویژه برای مبتلایان آسم و برونشیت
_ مصرف دمنوش گل گاوزبان همراه ریشه سنبل الطیب و بهارنارنج به ویژه برای افسردگان و افراد مبتلا به پرفشاری خون
_ مصرف عرق بارهنگ برای تقویت ریه
_ استفاده از چای دارچین و یا استفاده از دارچین در برنج
_ مصرف ماءالشعیر طبی
_ استفاده از سیرترشی در کنار غذاها
بنابر اعلام دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، البته توجه به این نکته لازم است که هر فردی باید باتوجه به شرایط فردی و خصوصا گوارشی یک یا چند مورد را انتخاب نموده و انجام دهد. همین طور سفارش می شود افراد مرتبا مبادرت به شست وشوی مجاری تنفسی خود کرده و همین طور مبادرت به بوییدن گلاب، عرق بهارنارنج، برگ شمعدانی عطری، سیب و به کنند.

About Author