فست فود باز: فست فود باز: معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی کشور با اعلان اینکه تخلفات مالیاتی در جامعه پزشکی کمتر از سایر اقشار است، ضمن تشریح درخواست های مالیاتی جامعه پزشکی برای تعیین ضرایب مالیاتی، اصرار کرد که برای هیچ یک از گروههای پزشکی معافیت مالیاتی نداشته ایم.

دکتر علی سالاریان در گفت و گو با ایسنا، درباره ی وضعیت تعیین مالیات جامعه پزشکی، اظهار داشت: همه ساله درباره ی مالیات پزشکان و درصدی از آن که درآمد خالص شمرده می شود، تصمیم گیری هایی می شود و انصافا سازمان امور مالیاتی هم همکاری خوبی با جامعه پزشکی دارد و جلسات مختلفی با رئیس سازمان امور مالیاتی داشته ایم و حرف هایمان را در حوزه مشکلات جامعه پزشکی شنیده اند و درباره ی ضریب مالیاتی اقشار مختلف جامعه پزشکی، باتوجه به این که درآمدها و حاشیه سودها در سالهای اخیر تغییر کرده، حرف های ما را شنیده اند و تغییراتی در آن اعمال کرده اند که باید از این سازمان تشکر نماییم.
تخلفات مالیاتی در جامعه پزشکی کمتر از سایر اقشار است
وی اضافه کرد: برخی با ادعاهایی در خصوص عدم استفاده پزشکان از کارتخوان، پزشکان را به گریز مالیاتی متهم می کنند. در صورتیکه چنین چیزی درست نیست. بررسی های انجام شده، نشان داده است که اولا طی سالهای اخیر ضریب استفاده از کارتخوان در جامعه پزشکی بسیار بالا رفته و تقریباً نزدیک ۱۰۰ درصد شده است. در وضعیت فعلی هم که گردش پول نقد در جامعه کم است، فعالیت اقتصادی اصولا بدون کارتخوان ممکن نیست. عجیب است که فردی بدون کارتخوان بخواهد روزانه ۱۰ بیمار ببیند. این که پزشکی از کارتخوان دیگری بهره برده یا به بهانه خرابی کارتخوان از بیمار بخواهد که پول را به شماره کارتی واریز کرده یا پول نقد بیاورد هم به عنوان تخلفات معدودی وجود دارد و در همه اقشار هم این تخلفات دیده می شود و تنها محدود به جامعه پزشکی نیست. ما هم اگر چنین مواردی مشاهده نماییم، برخورد کرده و همیشه هم سفارش می نماییم که باتوجه به این که جنس کار پزشکی متفاوت می باشد و با بیمار سروکار داریم، به هیچ وجه نباید به خودمان اجازه دهیم که چنین تخلفات و رفتارهایی از طرف معدود افرادی دیده شود و اعتبار و منزلت جامعه پزشکی زیر سوال رود.

سالاریان افزود: به هر حال این موارد از گذشته وجود داشته، اما خوشبختانه روزبه روز درحال کمرنگ تر شدن است و سازمان نظام پزشکی هم حساس است که این اتفاق نیفتد. اگر همکاری را ببینیم و مسجل شود که از کارتخوان استفاده نکرده و همین موضوع موجب ایجاد زحمت بیمار یا همراه بیمار شده است، بخش انتظامی سازمان نظام پزشکی اساسا برخورد می کند. باید توجه کرد که تخلف مالیاتی در همه اقشار وجود دارد. در جامعه پزشکی هم وجود دارد، اما اساسا این قضیه بیش از اقشار دیگر نیست، بلکه کمتر هم هست. برای اینکه همکاران ما تعهد بیشتری دارند و جنس کار ما متفاوت می باشد.

وی با اعلان اینکه در عین حال تخلفات مالیاتی در سالهای اخیر در جامعه پزشکی بسیار پایین آمده و روزبه روز درحال کمرنگ تر شدن است، اظهار داشت: در عین حال خواهشم از مسئولان سازمان امور مالیاتی این است که با ارتباط خوبی که میان سازمان امور مالیاتی و سازمان نظام پزشکی وجود دارد، مقداری در اظهارنظرها درباره ی جامعه پزشکی و مالیات شان، مهربانانه تر، با دقت و سنجیده تر عمل کنند. البته حق می دهم که باتوجه به این که جنس کار پزشکی متفاوت می باشد، مردم وقتی تخلفی از پزشک ببینند، حساسیت بیشتری داشته و این تخلفات انعکاس بیشتری داشته باشد، اما نباید به این مساله دامن زد و این کار زیبنده نیست.
درخواست های مالیاتی جامعه پزشکیلزوم توجه به «افزایش قیمت ها» و «کاهش درآمدها» در مالیات پزشکان
سالاریان درباره ی درخواست های مالیاتی برای جامعه پزشکی در تعیین مالیات سال گذشته، اظهار داشت: خیلی از پزشکان در ایام بحرانی کرونا، از جان گذشتگی کردند. جامعه پزشکی مشکلات زیاد و امکانات کمی داشت. خصوصاً در اوایل کرونا که حتی دسترسی به لوازم حفاظتی وجود نداشت، اما همه ما معترفیم که هیچکس نتوانست جامعه پزشکی را به کم کاری متهم کند و جامعه پزشکی از این آزمون سربلند بیرون آمد. باید توجه کرد که در پاندمی کرونا برخی رشته ها لطمه دیدند، مانند دندان پزشکان که مراجعه به آنها در زمان کرونا به شدت کم شده بود و… همین طور تعدادی از اعمال جراحی الکتیو (غیرضرور) و انتخابی کنسل شد و درآمد پزشکان در رابطه با این اعمال، خیلی کم شد. بر این اساس سازمان نظام پزشکی درخواست داشت که ضرایب مالیاتی شان مورد توجه قرار گرفته و به این پزشکان کمک گردد. همین طور باتوجه به شرایط اقتصادی فعلی که قیمت اقلام مصرفی، تجهیزات و دستگاه های پزشکی، باتوجه به قیمت دلار، بسیار گران شده است، کارشناسان ما با کارشناسان سازمان امور مالیاتی درحال تعامل هستند که بتوانیم شرایط عادلانه تری برای گرفتن مالیات از جامعه پزشکی برقرار نماییم.

وی با اعلان اینکه در ضرایب مالیاتی برای گروههای مختلف، اعداد مختلفی منظور می شود، اظهار داشت: باتوجه به اجاره بها، وضعیت پرسنلی، مواد مصرفی و… ضرایب مالیاتی برای رشته های مختلف متفاوت می باشد.
برای پزشکان «معافیت مالیاتی» نداریم
سالاریان درباره ی معافیت مالیاتی برخی گروههای پزشکی نیز اظهار داشت: در حوزه قوانین مالیاتی برای تعیین مالیات های سال قبل برای هیچ یک از گروههای پزشکی معافیت مالیاتی نداشته ایم. در سال قبل هم این معافیت وجود نداشت، اما اهتمام شد که با گروه هایی که در کرونا لطمه دیدند، با اعتدال مالیاتی بیشتر برخورد شود.

وی اشاره کرد: باید توجه کرد که پرداخت مالیات وظیفه هر شهروندی است و باید سهم خودش را برای ایجاد نظم و آبادانی مملکت ایفا کند، اما این مساله را هم مدنظر داشته باشیم که نوع برخورد دولت با گروه هایی که دارند به جامعه ارائه خدمت می کنند، متفاوت باشد. خصوصاً جامعه پزشکی که خدمت راهبردی ارائه می دهند. از طرفی گران شدن خدمات درمان سبب شده که حاشیه سود جامعه پزشکی کم شود که این مساله نشان میدهد باید مقداری در گرفتن مالیات از جامعه پزشکی کارشناسانه تر برخورد کرد که همین موجب شود ترس از مالیات دادن و گریز مالیاتی در بعضی همکاران کمتر شود.
جامعه پزشکی؛ از خوش حساب ترین مودیان مالیاتی
سالاریان اظهار داشت: در عین حال رئیس سازمان امور مالیاتی اعلام نموده بودند که پزشکان از خوش حساب ترین مودیان مالیاتی هستند و از سویی آمارها هم نشان میدهد که خوداظهاری مالیاتی پزشکان، از دقیق ترین، درست ترین و نزدیک به واقع ترین خوداظهاری ها در بین اقشار مختلفی بوده که مالیات شان را خوداظهاری می کردند. بدین سبب این مسائل باید عنوان شود تا اعتبار و سرمایه اجتماعی جامعه پزشکی به خطر نیفتد.

About Author