بسته اخبار شامگاهی اجتماعی فست فود باز – ۱۸ بهمن، زلزله در ترکیه و سوریه زنگ خطر در تهران

فست فود باز: فست فود باز: زلزله روز گذشته در ترکیه و سوریه امروز نیز به سبب افزایش تلفات و خسارات درصدر اخبار پربازدید قرار داشت آن هم در شرایطی که بارش شدید باران امدادرسانی در این مناطق را با مشکل مواجه کرده است. این زلزله گرچه ارتباط گسلی با ایران ندارد، اما بهانه ای شده برای توجه چندباره به وضعیت بافت فرسوده در کشورمان.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، زلزله ویرانگر روز گذشته ترکیه با ۷.۸ ریشتر بزرگی، از بزرگترین زلزله های رخ داده در ترکیه طی یک قرن اخیر بود، زلزله ای که در سوریه نیز تلفات و خسارات زیادی برجای گذاشته است و علاوه بر این دو کشور در لبنان و عراق هم احساس شده است. تعداد قربانیان این زمین لرزه در سوریه و ترکیه تا عصر امروز از پنج هزار نفر گذر کرده و همچنان هم احتمال افزایش قربانیان وجود دارد.
رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه امروز در مناطق لطمه دیده از زلزله برای مدت سه ماه وضعیت فوق العاده اعلام نمود. همچنبن تعدادی از مقامات محلی از ترک خوردن سد آتاتورک در ترکیه آگاهی داده اند.
با این وجود سازمان جهانی بهداشت می گوید تعداد قربانیان زمین لرزه بزرگ جنوب ترکیه و شمال غرب سوریه ممکنست حتی هشت برابر آمار فعلی شود، یعنی ممکنست شمار آن به حدود ۴۰ هزار نفر برسد.
هشدار چمران درباره ی بافت های فرسوده در صورت وقوع زلزله در تهران زلزله در سوریه و ترکیه گرچه ارتباط گسلی با ایران ندارد، اما انتشار تصاویر آخرالزمانی از آن سبب توجه مسئولان ایران به زلزله احتمالی در تهران شده است. مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران نیز در همین راستا ضمن اشاره به زلزله ای که در کشورهای ترکیه، سوریه و لبنان رخ داده است و آنچه که باید در کشور در مقابله با زلزله صورت گیرد، امروز اظهار کرده است: این مورد یک حرکت جمعی و عمومی را می طلبد. در کشورمان روستاهایی که زلزله به وقوع پیوسته بعد از بازسازی که توسط بنیاد مسکن و یا توسط خود مردم بر طبق یک طرح مقاوم سازی صحیح انجام شده اساسا در زلزله های بعدی خرابی های آنها بسیار کمتر خواهد بود چونکه بازسازی و نوسازی صحیح انجام شده بود.
وی همین طور با اشاره به اینکه با بیان این که در صورت وقوع زلزله در تهران در بافت های فرسوده خرابی های فراوانی خواهیم داشت، گفته است: در خوی و روستاهای آن لطمه هایی وارد شده و به نظر می رسد در مقاوم سازی و محکم سازی اولیه در شهرها و روستاها باید بازبینی جدی داشته باشیم. در روستاهایی که زلزله رخ می دهد و شاهد خرابی کمتری هستیم چنین برنامه ریزی ها انجام شده است. متاسفانه ایده های سوداگرانه هنوز هم در بعضی مصالح که باید داشته باشیم می چربد و باعث شده در مقاوم سازی خصوصاً در بافت های فرسوده عقب باشیم.
بارش برف و باران در کشور/ کاهش نسبی دما در تهران تا پایان هفته کم و بیش در بیشتر استانهای کشور شاهد بارش برف و باران خواهیم بود و از روز چهارشنبه روند کاهش دما در در نوار شمالی و غربی کشور پیش بینی می شود. جزییات بیشتر را می توانید اینجا بخوانید.
درباب تهارن نیز طی پنج روز آینده با ورود سامانه بارشی به استان بطور متناوب آسمان نیمه ابری تا ابری در بعضی ساعات همراه با بارش برف و باران گاهی رگبار و رعد و برق و در ارتفاعات مه و بارش برف گاهی کولاک برف و در نقاط مستعد بارش تگرگ پیش بینی می شود.
سهم محیط زیست از کل لایحه بودجه ۱۴۰۲ تنها «دو دهم» درصد باوجود این که برای اجرای قوانین و مقررات و صیانت از مناطق چهارگانه نیاز است که بودجه محیط زیست از ۶۸۰ میلیاردتومان به ۳۷۰۰ میلیارد تومان و سهم بودجه محیط زیست از ۱۸ صدم درصد به نیم درصد از کل بودجه افزایش یابد اما بودجه پیشنهادی این سازمان برای ۱۴۰۲ نیز تنها دو دهم درصد است.
رییس جمهوری در ۲۱ دی ماه، لایحه بودجه را تقدیم مجلس کرد. لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ با سقف کلی ۵۲۶۱ هزار میلیارد تومان در دولت سیزدهم بسته شده که نسبت به سال جاری حدود ۱۵۰۲ هزار میلیارد تومان و معادل ۴۰ درصد افزایش دارد. از این میزان بودجه پیشنهادی برای کل کشور ۱۱۰۰ میلیارد تومان هم سازمان حفاظت محیط زیست است که بگفته معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امورمجلس سازمان حفاظت محیط زیست میزان بودجه پیشنهادی محیط زیست به دو دهم درصد از بودجه کل رسیده و این میزان خیلی کم است و نظام برنامه ریزی کشور متاسفانه به محیط زیست کمتر توجه می کند.
ادامه گزارش را اینجا بخوانید.
فروش حداقل ۱۰ ملک مازاد آموزش و پرورش در تهران املاکی در آموزش و پرورش وجود دارد که مازاد هستند و در قانون پیش بینی شده است که این وزارتخانه در جهت مولدسازی این املاک را به فروش رسانده و منابع حاصله را صرف ساخت فضای آموزشی جدید کند.
در همین راستا علیرضا کریمیان مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران ضمن اشاره به روند فروش املاک مازاد آموزش و پرورش و اختصاص منابع حاصله برای ساخت پروژه های آموزشی جدید در پایتخت اظهار نمود: حداقل بیش از ۱۰ مورد از املاک مازادمان را در تهران برای فروش اعلام نموده ایم.
جزییات بیشتر را اینجا بخوانید.
طرحی برای رایگان شدن «خدمات ضروریِ بستری» وزارت بهداشت برنامه ای دارد تا در قالب نظام ارجاع فرانشیز ۱۰ درصد را در زمینه بستری و برای خدمات ضروری صفر کند.
دکتر سعید کریمی معاون درمان وزارت بهداشت ضمن اعلام این خبر گفته است: از نظر هزینه ها، درست است که ممکنست فشارهای اقتصادی بر دوش مردم باشد، اما اگر بصورت مقایسه ای نگاه نماییم، در کشور ما هزینه های درمان خیلی زیاد نیست و با وجود این که کیفیت خدماتی که ارائه می دهیم، بالاست، اما هزینه های خیلی زیادی ندارد؛ خصوصاً در مراکز دولتی. هرچند که برنامه هایی داریم که در قالب نظام ارجاع فرانشیز ۱۰ درصد را هم در زمینه بستری و برای خدمات ضروری صفر نماییم تا در مراکز دولتی خدمات ضروری رایگان شود و کشی به علت نداشتن پول، دریافت خدمت را از دست ندهد.
جزییات بیشتر را اینجا بخوانید.
سرگذشت نهادی که ۲۲ روز بعد از انقلاب ایجاد شد به فاصله ۲۲ روز بعد از پیروزی انقلاب با فرمان تاریخی امام خمینی(ره) کمیته امداد در جهت ساماندهی و رسیدگی به وضعیت معیشت امور محرومان و نیازمندان تشکیل شد و بر این اساس شناسایی و اولویت بندی نیازمندان، رسیدگی به نیازهای اولیه و تامین احتیاجات ضروری خانواده های محروم، همچون برنامه سالهای نخست تاسیس این نهاد بود، حالا در سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی آمارها حکایت از این دارد که با اجرای بیش از دو میلیون و ۳۰۰ هزار طرح اشتغال از آغاز تأسیس این نهاد تاکنون، حدود یک میلیون نفر خودکفا شده اند.
ادامه گزارش را اینجا بخوانید.
برخی اخبار پربازدید امروز سرویس اجتماعی ایسنا:
کلاهبرداری ۵۰ میلیاردریالی از ۱۴۰۰ نفر با یک نرم افزار
ترافیک صبحگاهی تهران در کدام معابر و بزرگراه ها شکل گرفت؟ / آمادگی برای ترافیک عصرگاهی
چقدر به زلزله زدگان خوی کمک شده است؟
پویش جدید وزارت بهداشت برای غربالگری و درمان رایگان «سل» + جزئیات

About Author