چگونه همیشه فشار خون تان را تحت کنترل داشته باشید؟

فست فود باز: به گزارش فست فود باز، فشار خون در اکثر موارد نشانه خاصی ندارد، اما در صورتیکه درمان نشود، به عروق و اعضای حیاتی بدن صدمه می زند. بنابراین باید تلاش کنید که فشار خون تان را تحت کنترل داشته باشید.

به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، فشارخون از آن بیماری هایی نیست که بتوانید یک مرتبه آنرا درمان کنید و بعد با خیال آسوده پی کار و زندگی تان بروید. این بیماری برای همیشه احتیاج به مراقبت و توجه دارد. از طرفی مصرف دارو، تنها بخشی از درمان بیماری فشارخون است. اگر به این بیماری گرفتار هستید باید سبک و سیاق زندگی تان را هم تغییر دهید.

بر اساس اعلام گروه آموزش وارتقای سلامت، معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران، برای آنکه فشارخون تان را برای همیشه تحت کنترل داشته باشید، به این سفارش ها عمل کنید:

تغذیه تان را اصلاح کنید

باید به یک برنامه غذایی هدف دار و مخصوص بیماران مبتلا به فشارخون رو بیاورید. بهترین رویکرد غذایی برای شما، مصرف میوه، سبزی، حبوبات و مواد غذایی سبوس دار و لبنیات کم چرب است. مصرف پتاسیم را هم باید بیشتر کنید. پتاسیم در بعضی میوه ها و سبزی ها مثل موز، آلوخشک، انگور، هویج، بادمجان و… وجود دارد. درمقابل، مصرف نمک (سدیم) را باید به حداقل برسانید. همینطور مصرف چربی، به خصوص چربی اشباع شده را کم کنید. چربی اشباع در گوشت قرمز، شیرپرچرب، خامه و کره به فراوانی یافت می شود.

وزن تان را کم کنید

اگر اضافه وزن دارید حتما باید وزن کم کنید. حتی کاهش وزن به میزان دو کیلوگرم هم اثر فوق العاده ای بر فشارخون تان خواهد داشت. ورزش هم یادتان نرود.

تنش زدایی کنید

بیش از اندازه کار نکنید. فکرهای منفی و مزاحم را دور بریزید. تلاش کنید روابط دوستانه خویش را با دیگران گسترش بدهید و صبور و خوش بین باشید. خواب کافی را فراموش نکنید و تا جایی که می توانید استرس و اضطراب را از خود دور کنید و تمرین کنید که همیشه آرام و عمیق نفس بکشید.

فشارخون خویش را در خانه اندازه بگیرید

این کار باید طبق یک روال ثابت انجام گیرد. اندازه گیری فشارخون در خانه، این فایده را دارد که فشارخون اندازه گیری شده به اندازه‌ی واقعی آن، بسیار نزدیک است و تحت استرس و خستگی افزایش نیافته است.

دور الکل و سیگار خط بکشید

مصرف الکل بر قلب اثر می گذارد و سبب افزایش فشارخون می شود. سیگار هم به دیواره شریان ها آسیب شدیدی می زند و روند سفت شدن آنها را تسریع می کند. قطع مصرف این دو، برای کنترل بهتر فشارخون، ضروریست.

به طور مرتب نزد پزشک بروید

در درمان بیماری فشارخون، یک تیم درمانی دونفره وجود دارد که اعضای آنرا، شما و پزشک تان تشکیل می دهید. پس تک روی نکنید و هیچگاه خودسرانه دارو نخورید یا دارویتان را قطع نکنید.

داروهایتان را درست مصرف کنید

دارو را طبق دستور و راس ساعت مقرر، مصرف کنید. اگر عوارض دارو یا هزینه های تأمین آن، آزار دهنده است، خودسرانه دارویتان را قطع نکنید. این کار حتما باید زیر نظر پزشک باشد.

About Author