چه کسانی باید پروتئین بیشتری مصرف کنند؟

فست فود باز: بطور کلی، مصرف روزانه ۸ گرم پروتئین برای هر ۱۰ کیلوگرم وزن، کافی است. یعنی بدن یک فرد ۵۰ کیلویی به روزی ۴۰ گرم پروتئین نیاز دارد؛ با اینحال کارشناسان تغذیه اذعان می کنند که تعدادی از افراد می توانند از میزان پروتئین بیشتری بهره مند شوند. بهترین منابع پروتئین شامل مرغ، ماهی، تخم مرغ، سویا، لوبیا، عدس، آجیل، دانه ها، برنج و… است.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، اگر شما بتوانید پروتئین مورد نیاز بدن تان را بصورت ترکیبی تامین کنید، بیشترین سود را به بدن تان رسانده اید؛ بطورمثال برای دریافت ۵۰ گرم پروتئین ترکیبی می توانید روزی۲۱ گرم مرغ، ۲ عدد تخم مرغ، ۲ قاشق غذاخوری کره بادام زمینی و ۸ گرم ماست را در وعده های مختلف غذایی مصرف کنید.
بنابر اعلام دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت چهار گروه نیاز بیشتری به مصرف پروتئین دارند که شامل افراد زیر هستند:
_ بدن سازان: شما به عنوان یک ورزشکار ممکنست طی تعریق شدید، صدمات شدید، صدمات خفیف مکرر مانند کشیدگی عضلانی، پیچ خوردگی و التهاب ها و همین طور فشار فیزیولوژیک گرفتار اتلاف پروتئین بیشتری از بدن تان شوید. اگر بمنظور پرورش عضلات به کار با وزنه روی آورده اید، نیاز بیشتری به مصرف پروتئین خواهید داشت. پروتئین ها مسئول تامین ۵ تا ۱۵ درصد انرژی مورد نیاز برای اینگونه ورزش ها هستند. ورزشکاران استقامتی می توانند از مقادیر بالایی پروتئین تا حد ۱.۵ تا ۲ گرم در هر کیلوگرم وزن بدن بهره گیرند.
_ افرادی که مستعد افزایش وزن هستند: مصرف مقادیر بالای پروتئین پروسه هضم آنرا کند می کند و همین احساس سیری را در فرد طولانی تر خواهدنمود و تثبیت قند خون را به همراه خواهد داشت. این روند برای کسانی که قصد دارند وزن کم کنند، مفید می باشد. در طول برنامه کاهش وزن، مصرف پروتئین منجر به کاهش از دست دادن توده عضلانی نیز می شود. حبوبات منبع بسیار خوبی از پروتئین برای کسانی هستند که چاق اند و قصد کاهش وزن دارند. خوردن روزانه یک وعده لوبیا یا نخود، عدس، نخود فرنگی و… احساس سیری را بیشتر می کند و بطور بالقوه کنترل کننده وزن است.
_ افرادی که قند و چربی بالاتری مصرف می کنند: بررسی ها نشان داده افرادی که بیشتر حجم رژیم غذایی شان شامل نان، ماکارونی و بسته های شیرین میان وعده است، می توانند از مقادیر بیشتر پروتئین بهره ببرند و از میزان مصرف شکر و کربوهیدرات های ساده بکاهند. مصرف بالاتر پروتئین بعلاوه کربوهیدرات های سالم و پیچیده در این افراد مساوی است با جلوگیری از بیماریهای قلب، کاهش فشار خون و کاهش سطح ال دی ال یا همان کلسترول مضر.
_ افراد میانسال: پس از سنین ۵۰ سالگی، گرفتن مقادیر بیشتری پروتئین برای جلوگیری از کاهش توده عضلانی مفید و البته اجتناب ناپذیر است. افراد مسن در معرض از دست دادن تدریجی توده عضلانی بدون چربی هستند. البته به این افراد سفارش نمی شود که میزان مصرف گوشت قرمز، محصولات لبنی، تخم مرغ و دیگر محصولاتی که چربی های اشباع دارند را بالا ببرند، بلکه این افراد می توانند از راه مصرف لوبیا، دانه ها، غلات کامل، آجیل و ماهی پروتئین بیشتری را وارد رژیم غذایی خود کنند.

منبع:

About Author