فست فود باز: به گزارش فست فود باز، آنچه در طول روز می خوریم بی گمان بر نحوه هضم غذا در دستگاه گوارش مان تاثیر می گذارد.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، تعداد زیادی از میکروارگانیسم ها در دستگاه گوارش ما زندگی می کنند. آنها نقش اساسی در عملکردهای بدن ما همچون ایمنی، هضم، متابولیسم و از بین بردن سموم دارند.
به قول متخصصان، داشتن یک رژیم غذایی سالم می تواند به بهبود روند هضم مواد غذایی کمک نماید. از طرفی غذاهایی که سرشار از چربی اشباع شده هستند به پوشش روده صدمه می رسانند و سلامت کلی فرد را در خطر قرار می دهند.
در ادامه به نقل از نشریه “هندوستان تایمز”، به چند مورد از بهترین و بدترین غذاها برای فرایند هضم خواهیم پرداخت.
بهترین غذاها جهت کمک به فرایند هضم
۱. غذاهای تخمیر شده: این غذاها حاوی پروبیوتیک هایی هستند که به تعادل باکتری های سالم در روده کمک کرده و در مقابل باکتری های مضر محافظت می کنند. افزودن غذاهای تخمیر شده (ماست و…) به رژیم غذایی می تواند فواید بسیاری برای سلامتی داشته باشد و به کاهش نفخ کمک نماید.
۲. غلات کامل: غلات سبوس دار (جو دوسر، برنج قهوه ای و…) سرشار از مواد مغذی و فیبر هستند و به پیشگیری از یبوست کمک می کنند.
۳. میوه ها: میوه ها هم سرشار از فیبر، ویتامین ها و مواد معدنی هستند که به هضم غذا کمک می کنند.
۴. چای: نوشیدن چای گرم پس از وعده غذای امکان دارد خیلی از علایم گوارشی مانند نفخ، گاز معده، حالت تهوع، گرفتگی معده و سوزش سر دل را تسکین دهد.
بدترین غذاها برای فرایند هضم
۱. غذاهای سرخ شده: غذاهای سرخ شده فیبر کمی دارند و می توانند سبب اسهال شوند. ازاین رو خوردن آنها در یک دوره زمانی می تواند بر سلامت روده شما تاثیر بگذارد.
۲. غذای فرآوری شده: غذاهای فرآوری شده فاقد مواد مغذی هستند. آنها همینطور قند زیاد و فیبر کم دارند و حاوی مواد نگهدارنده هستند. این عوامل می توانند منجر به یبوست و سایر مشکلات گوارشی شوند.
۳. شیرین کننده های مصنوعی: شیرین کننده های مصنوعی می توانند به گرفتگی شکم و اسهال منجر شوند.
۴. حبوبات: گاهی اوقات می توانند سبب ناراحتی شکمی شوند. ازاین رو بهتر است پیش از مصرف آنها را خیس کنید.

منبع:

About Author