کدام خوراکی ها سرشار از مواد معدنی و عناصر کمیابند؟

فست فود باز: به گزارش فست فود باز، ویتامین ها، مواد معدنی، اسیدهای آمینه، عناصر کمیاب همچون مواد مغذی هستند که بدن ما برای حفظ سلامت ذهنی و جسمی به آنها نیاز دارد. تأمین روزانه تمام این مواد مغذی مهم، ضروری می باشد. اینها بیشتر از طریق غذا وارد بدن می شوند. اما هر غذایی سرشار از ریزمغذی ها و درشت مغذی ها نیست.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، نشریه فوکوس در مقاله ای هشت غذای مغذی را معرفی کرده است:
شاهی
شاهی یک گیاه معجزه گر واقعی است. مصرف این سبزی تقریبا کل نیاز روزانه به تمام مواد مغذی مهم همچون ویتامین های A، B۶، C، E و K، کلسیم، آهن، ریبوفلاوین، نیاسین، تیامین، فولات، روی و پتاسیم را تأمین می کند. شاهی علاوه بر مواد مغذی فراوان، سرشار از فیبر هم هست. مصرف روزانه فیبر برای بهبود عملکرد دستگاه گوارش ضروری است.
تخم مرغ
تخم مرغ مواد مغذی مهمی را به بدن انسان می رساند. زرده تخم مرغ بخصوص سرشار از ویتامین B۱۲، سلنیوم و ویتامین A است. تخم مرغ همینطور یکی از مهم ترین منابع کولین است، ماده مغذی که عملکرد کبد را بهبود می بخشد. تخم مرغ همینطور یک منبع با ارزش پروتئین است. پروتئین از رشد سلول ها و بافت ها و بازسازی آنها حمایت می کند.
گندم سیاه جوانه زده
گندم سیاه جوانه زده حاوی ترکیبات گیاهی روتین و کورستین است که گفته می شود در مقابل سرطان اثر محافظت کننده دارند. علاوه براین، این نوع گندم سرشار از ویتامین های B و C و کوآنزیم Q۱۰ است. کوآنزیم Q۱۰ که در محصولات آرایشی و بهداشتی هم از آن استفاده می شود، سلول های بدن را جوان می کند.
کلم پیچ
مصرف یک وعده کلم پیچ نیاز روزانه انسان به ویتامین C و ویتامین K را تأمین می کند. ویتامین K برای لخته شدن خون مهم می باشد. سبزیجات چلیپایی همینطور حاوی ترکیبات زیست فعال مختلفی مانند ایندول-۳-کاربینول هستند که می توانند اثرات ضدسرطانی داشته باشند.
حبوبات
حبوباتی مانند عدس، نخود یا لوبیا نه تنها سرشار از پروتئین گیاهی هستند، بلکه برای هضم سالم هم ضروری اند. علاوه براین، حبوبات دارای نسبت بالایی از کربوهیدرات های پیچیده هستند، به این مفهوم که آنها می توانند انرژی بدن انسان را در بلند مدت تأمین کنند. علاوه براین، حبوبات حاوی مقدار زیادی ویتامین B، آنتی اکسیدان ها و مواد معدنی مختلف همچون کلسیم و منیزیم هستند.
حبوبات دارای نسبت بالایی از کربوهیدرات های پیچیده هستند، به این مفهوم که آنها می توانند انرژی بدن انسان را در بلند مدت تأمین کنند.
ماهی قزل آلا
ماهی قزل آلا بخصوص ماهی قزل آلای وحشی، یک منبع واقعی از مواد مغذی است. ۱۰۰ گرم از این ماهی چرب ۲۰ گرم پروتئین دارد. همینطور اسیدهای چرب امگا ۳ موجود در این نوع ماهی، برای سلامت مغز و قلب ما مهم هستند. از نظر مواد معدنی، ماهی قزل آلا حاوی منیزیم، پتاسیم و سلنیوم و همینطور ویتامین های B۱۲ و D است.
جلبک دریایی
دارای سطح بالایی از آهن، پتاسیم، منیزیم و همینطور سرشار از پروتئین است. جلبک ها همینطور حاوی مقدار زیادی ید هستند که برای غده تیروئید و هورمون های شما مهم می باشد. جلبک ها بهترین راه برای مقابله با کمبود ید هستند.
سیب زمینی شیرین
سیب زمینی شیرین از نظر مواد مغذی و کربوهیدرات بسیار غنی است. کربوهیدرات های پیچیده انرژی بدن را تأمین می کنند، این نوع سیب زمینی همینطور حاوی آنتی اکسیدان هایی مانند بتاکاروتن است که خطر مبتلا شدن به بیماری های مزمن را می کاهد.

منبع:

About Author