۱۰ نکته طلایی تغذیه ای برای مبتلایان به دیابت

فست فود باز: فست فود باز: به افراد دیابتی سفارش می شود با پیروی از یک رژیم اصولی و سالم وزن خودرا حدود هفت الی ۱۰ کیلو کاهش دهند. همین طور کاهش چاقی شکمی یکی از اهداف مهم درمانی در افراد دیابتی است.

به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، در بیماری دیابت که با افزایش قند خون شناخته می شود، در نتیجه نقص در ترشح انسولین یا نقص در عملکرد انسولین یا هر دو اتفاق می افتد. دیابت نوع دو رایج ترین نوع دیابت در جامعه است. ریسک شاخصهای دیابت نوع دو شامل سن، نژاد، چاقی بخصوص چاقی شکمی، نداشتن فعالیت فیزیکی، نسبت درجه یک با افراد دیابتی، سابقه دیابت بارداری، فشارخون، زنان با سندرم تخمدان پلی کیستیک، سابقه بیماری قلبی عروقی و… هستند.

باید توجه کرد که بطور کلی به افراد دیابتی سفارش می شود با پیروی از یک رژیم اصولی و سالم، وزن خودرا حدود هفت تا ۱۰ کیلو کاهش دهند. همین طور کاهش چاقی شکمی یکی از اهداف مهم درمانی در افراد دیابتی است.

براساس مطالعات انجام شده مصرف بیش از گروه سبزیجات، حبوبات، میوه ها، مغزها، مصرف متوسط غذاهای دریایی، مصرف بیشتر غلات کامل مانند نان های سبوس دار، کاهش میزان مصرف یا حذف نوشیدنی های شیرین و قندهای ساده، مصرف لبنیات کم چرب و… با شیوع کمتر دیابت ارتباط دارد.

یکی از راهکارهای بسیار موثر در کنترل بیماری دیابت در کنار درمان های پزشکی، پیروی از یک رژیم غذایی سالم و اصولی تحت نظر متخصصین تغذیه است.
یک رژیم غذایی اصولی چگونه رژیمی است؟
بنابر اعلام دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، در یک رژیم اصولی هیچ وعده ای حذف نمی گردد، بلکه این رژیم برمبنای شرایط شما تنظیم شده و در صورت حذف یک ماده غذایی، جایگزین آن به شما معرفی می شود. همین طور وعده معجزه آسا بودن رژیم و کاهش وزن های غیرمعقول به شما داده نمی گردد. در یک رژیم اصولی تبلیغ محصول یا گیاه یا پکیج های گیاهی خاصی به شما نمی شود.
۱۰ نکته طلایی تغذیه ای در دیابت
– وزن خودرا به محدوده نرمال نزدیک کنید. چاقی، بخصوص چاقی شکمی با افزایش مقاومت به انسولین روند درمانی شما را مبتلا به اختلال می کند.

– بر طبق نوع انسولین یا قرص تجویزی پزشک وعده های غذایی خودرا تنظیم کنید تا در ساعات اوج اثر، گرفتار افت قند خون نشوید. (در این زمینه می توانید از رژیم درمانگر یا پزشک خود کمک بخواهید.)

– مصرف میان وعده در رژیم افراد دیابتی از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ برای اینکه موجب جلوگیری از افت قندخون شده و همین طور با دریافت غذا از ولع بیش از اندازه فرد در وعده بعدی پیشگیری می کند.

– فرد دیابتی باید همیشه همراه خود یک آبنبات یا شکلات داشته باشد تا در صورت افت قند خون بلافاصله میل کند. پس از مصرف قندهای ساده مانند شکلات، آبنبات یا آب قند، مصرف کربوهیدرات پیچیده مانند یک لقمه نان جهت جلوگیری از افت مجدد قندخون سفارش می شود.

– در کنار غذای خود حتما از انواع سبزیجات استفاده کنید.

– سفارش می شود میزان مصرف حبوبات در افراد دیابتی افزایش یابد. پخت برنج بصورت پلوهای مخلوط مانند لوبیاپلو، عدس پلو و… ضمن افزایش تنوع غذایی به کنترل وزن و قندخون کمک می نماید.

– از مصرف غذاهای سرخ کرده پرهیز کنید؛ بهتر است غذاها را بصورت آبپز، بخارپز یا کبابی میل کنید.

– در رژیم غذایی روزانه، بهتر است از نان های سبوس دار استفاده کنید.

– از مصرف چربی گوشت ها، پوست مرغ و پوست ماهی و لبنیات پرچرب، سس های سفید، کله و پاچه، کره، خامه، شیرینی های خامه ای، مربا، بیسکوئیت های کرم دار، شکلات، چیپس و پفک، سوسیس و کالباس خودداری کنید.

– روزانه حداقل نیم ساعت پیاده روی را در برنامه ریزی های خود لحاظ کنید.

منبع:

About Author