راهکارهایی برای رهایی از ۶ تله افسردگی

فست فود باز: فست فود باز: دوری گزینی و اجتناب از جمع، الگوی مشترک تقریباً تمام افراد افسرده است. البته عدم لذت بردن از کارهای معمول روزمره، گرایش به مصرف الکل و غذاهای بی خاصیت را نیز می توان به این لیست اضافه کرد.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، علایم مبتلاشدن به افسردگی از فردی به فرد دیگر متفاوت هستند؛ اما نقطه مشترک تمام آنها، بدتر شدن خلق و خوی و ادامه این چرخه معیوب است که باید با اتخاذ راهکارهایی، از وقوع آنها جلوگیری کرد.
بنابر اعلام دفتر آموزش وارتقای سلامت وزارت بهداشت شش مشکل رفتاری افراد افسرده و نحوه کنار آمدن با آنها برای جلوگیری از وخامت افسردگی بیشتر شامل موارد زیر است:
_ عدم فعالیت بدنی: هنگامی که افسرده باشید، بعید است که از یک برنامه ورزشی منسجم و منظم پیروی کنید. این در شرایطی است که ورزش می تواند درمانی فوق العاده و مفید برای درمان افسردگی باشد و به عنوان یک ضد افسردگی قدرتمند عمل کند و آنهم به خاطر افزایش سطح سروتونین و دوپامین؛ دو ماده شیمیایی که منجر به فروکش کردن علایم افسردگی می شوند. شنا، یوگا، ایروبیک و حتی پیاده روی ورزش های مفرحی هستند که شما را از دام افسردگی نجات می دهند. برای داشتن انگیزه می توانید با یکی از دوستان یا آشنایان خود به کلاس های ورزشی بروید.
_ مصرف قند بالا: افسردگی بطور معمول میل به تنقلات و خوراکی های شیرین را بالا می برد. مصرف تنقلات شیرین، در کوتاه مدت حس خوبی به افراد می دهد، اما کمتر از دو ساعت موجب می شود گلوکز خون به شدت پایین آید. از مصرف زیاد قند دوری کنید. همیشه راه عاقلانه، به اندازه مصرف کردن است.
_ دوری از جمع: این رایج ترین علامت افسردگی است. در حقیقت انزوای اجتماعی سیر بیماری را وخیم تر می کند و در حقیقت پاسخی است به استرس و درگیری های ذهنی فرد افسرده. راهکار برون رفت از این معضل، قرارگیری تدریجی در معرض اجتماع و بوسیله دوستان و خانواده است. فهرستی از افرادی که مقرر است باردیگر با آنها ارتباط برقرار کنید را تهیه و برای تماس با آنها برنامه ریزی نمایید.
_ نشخوار فکری: یک جزء مهم افسردگی است و شامل تفکر بیش از اندازه در مورد تمام شکست ها، از دست دادن ها و… می شود. نشخوار فکری در حقیقت یک پروسه سمی است که منجر به استفاده زیاد از عبارت « تقصیر خود من است» توسط فرد افسرده می شود. پیش از آنکه افکار منفی بر شما غلبه کند، خودرا از دست آنها خلاص کنید. افکار منفی می تواند موجب ایجاد توهم شود و رویدادهای عادی را برای افراد غیرقابل تحمل کند. انجام کارهای مثبت نیز می تواند نشخوار فکری را به تأخیر بیندازد.
_ گرایش به مصرف الکل: مصرف و یا سوء مصرف الکل از علائم بارز افسردگی است و بطور معمول سیر آنرا وخیم تر می کند. الکل می تواند منجر به افزایش اضطراب در فرد افسرده شود و اثرات منفی روی سیستم عصبی مرکزی داشته باشد. با پزشک یا درمانگر روانی خود در ارتباط با عادات ‌نوشیدن الکل صحبت کنید. بطور معمول تجویز داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب شما را از این عادت دور می کند.
_ افکار منفی: افراد افسرده تصور می کنند که حتی با انجام دادن کارهای متفاوت و اهتمام در بهبود اوضاع فعلی نیز، احساس خوبی به آنها دست نخواهد داد. بدین سبب تلاشی هم نمی کنند در این صورت از انجام هرگونه فعالیتی باز می مانند. پروراندن افکار منفی دام بزرگی است که موجب تشدید افسردگی و در نتیجه منفعل شدن کامل فرد می شود. منتظر روی دادن اتفاقات منفی نباشید. اگر تلاش و کوشش کنید، شانس رسیدن به نتایج مثبت و سازنده را از دست نخواهید داد.

About Author