وزیر بهداشت اعلام کرد تسری پزشک خانواده به سراسر کشور سال جاری

فست فود باز: به گزارش فست فود باز، وزیر بهداشت ضمن تاکید بر ضرورت تحقق شعار «مهار تورم و رشد تولید» در حوزه سلامت، اظهار داشت: آمار تولید دارو در کشورمان ۹۹ درصد است، اما این عدد برای ما راضی کننده نیست، چونکه مواد اولیه خیلی از داروها را تولید نمی نماییم و زمانی موفق خواهیم بود که به تولید مواد اولیه هم نائل شویم.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، دکتر بهرام عین اللهی در دیدار نوروزی معاونان، مشاوران و مدیران ستاد وزارت بهداشت که همزمان بصورت وبینار با روسا و معاونان دانشگاه های علوم پزشکی برگزار شد، با اشاره به شعار سال ۱۴۰۲مبنی بر «مهار تورم و رشد تولید» و تاکید بر تحقق این شعار در زمینه سلامت، اظهار داشت: خداوند فرصت خدمت به مردم را به ما عطا کرده است و خدمت خالصانه و صادقانه به مردم، از تکالیف شرعی ما شمرده می شود.
وی، معیار هر مدیر موفقی را عملکرد مطلوب و سازنده در انجام وظایف محوله و کسب رضایت مردم برشمرد و اضافه کرد: در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، رسالت مهمی بر دوشمان نهاده شده و آن رسالت مسئول بودن است. نباید فراموش نماییم که ما مسئولیم نه رئیس و بدین سبب با تلاش مضاعف و در قامت یک مسئول دلسوز باید به خدمتگزاری بپردازیم.

وزیر بهداشت در ادامه، اقتدار، خودسازی، شناخت و اطلاعات کافی از سازمان زیرمجموعه، شجاعت، داشتن برنامه مدون، برخورداری از روحیه مشاوره، عدم توجه به حواشی، حضور میدانی و نظارت و بازرسی منظم و دقیق را از خاصیت های یک مسئول موفق عنوان نمود و ساماندهی طرح پزشکی خانواده را از برنامه های مهم سال جاری برشمرد.

عین اللهی، در حاشیه این دیدار همین طور درباب “افزایش تولید” در زمینه دارو و تجهیزات پزشکی، عنوان کرد: به جهت اینکه بتوانیم تولید را در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی افزایش دهیم، باید استانها و دانشگاه ها پای کار بیایند. دراین زمینه لازم است مجموعه هایی را که از نظر مالی و علمی توانمندند، فعال کنیم؛ چونکه برخی استانها در حوزه تولید دارو و تجهیزات پزشکی ظرفیت های مناسبی دارند.

وی ادامه داد: باید با کمک استانداران برنامه ریزی هایی صورت گیرد تا تولید دارو و تجهیزات پزشکی بوسیله دانش بنیان ها سرعت و کیفیت یابد؛ برای اینکه دانش بنیان هایی که موفق به تولید محصولات دارویی و پزشکی می شوند، برای تجاری سازی محصولات شان به حمایت نیاز دارند.

وزیر بهداشت با اعلان اینکه برای پشتیبانی از دانش بنیان ها، تعدادی از اختیارات خودرا واگذار می نماییم، افزود: برخی از شرکت های دانش بنیان برای دریافت مجوز محصولات شان مدت زیادی را صرف رفت و آمد در فضای دیوان سالاری می کنند و حال آن که امسال تصمیم داریم در زمینه صدور مجوز دارو و تجهیزات پزشکی سیاست تمرکززدایی اتخاذ نماییم.

عین اللهی اشاره کرد: اقدام بعدی، افزایش تسهیلات بانکی است که این مساله را از سمت دولت و مراجع ذی ربط پیگیری خواهیم کرد و دانشگاه ها نیز باید کمک کنند تا در جاهایی که تولید تا کنون کمتر بوده، رونق گیرد.
وزیر بهداشت اشاره کرد: آمار تولید دارو در کشورمان ۹۹ درصد است، اما این عدد برای ما راضی کننده نیست؛ چونکه مواد اولیه خیلی از داروها را تولید نمی نماییم و و زمانی موفق خواهیم بود که به تولید مواد اولیه نیز نایل شویم.

وی درباب تولید تجهیزات پزشکی اضافه کرد: در حوزه تجهیزات پزشکی ۴۰ درصد نیاز داخلی را در کشور تولید می نماییم، البته در این عرصه حساسیت های بیشتری نیز صرف می شود، برای اینکه ساخت این دستگاهها از پیچیدگی های بیشتری نسبت به دارو برخوردارست و با کمک مهندسان تجهیزات پزشکی اهتمام در پیشبرد مطلوب ساخت تجهیزات پزشکی در داخل داریم.

وزیر بهداشت درباب اجرای برنامه پزشکی خانواده در کل کشور، اظهار داشت: در سال قبل پزشکی خانواده را در جمعیت های زیر ۲۰ هزار نفر و روستاها اجرا کردیم و امسال درصددیم تا این برنامه را به کل کشور تسری دهیم.

وی افزود: در مقوله پزشکی خانواده باید نیروهای بهورز، مراقب سلامت، ماما و نیروهای حد واسط را گسترش دهیم؛ چونکه مراد از پزشکی خانواده، گسترش شبکه بهداشت است.
عین اللهی اظهار داشت: پزشک یا بیماری که از کانال پزشکی خانواده خدمت دریافت یا ارائه کند، مشوق هایی دریافت خواهدنمود. برای مثال، میزان خود پرداختی بیماران در این کانال کمتر و میزان دریافتی پزشکان بیشتر خواهد بود.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، وی با اشاره به اینکه بودجه این طرح در مجلس به تصویب رسیده، ابراز امیدواری کرد که روسای دانشگاه ها با جدیت کار را دنبال کنند.
عین اللهی در آخر گفت: در نظر داریم یکی از مناطقی را که در اجرای برنامه پزشکی خانواده بهتر از سایرین عمل کرده، به عنوان “پایتخت سلامت” معرفی نماییم.

منبع:

About Author