فست فود باز: به گزارش فست فود باز، یک هفته عالی در محل کار را تصور کنید. همه چیز به آرامی پیش می رود و شما عاشق کارتان هستید. با این وجود برخی از شرایط یا خصوصیت های محل کار امکان دارد باعث ایجاد آشفتگی در شما شوند که مدیریت صحیح آنها تأثیر بسزایی بر عملکرد و سلامت روانِ شما در محیط کارتان خواهد گذاشت.
به گزارش فست فود باز به نقل از مدیکال اکسپرس، شرایط کاری اغلب می توانند منجر به ایجاد استرس در افراد شوند و به نحوی اجتناب ناپذیر هستند.
از همین رو، بهترین رویکرد برای مقابله با استرس شغلی، مواجه شدن با آن و مدیریتش است.
طبق گزارش موسسه استرس آمریکا (AIS)، در سال ۲۰۲۲ میلادی ۸۳ درصد از کارکنان در ایالات متحده از استرس ناشی از محیط کار رنج می بردند و حدود یک میلیون آمریکایی هر روز به علت استرس، شغل خویش را از دست می دهند.
در ادامه به نقل از یک متخصص به چند سفارش برای مدیریت استرس کاری خواهیم پرداخت:
* با خود مهربان باشید
شاید احمقانه به نظر برسد اما حقیقت اینست که ما نسبت به خودمان چندان دلسوز نیستیم و صدایی که در سرمان می شنویم معمولا صدای خوبی نیست. به پیام هایی که در ذهن تان به خود می گویید، گوش دهید و بپرسید که آیا با دوست خود هم به این شکل صحبت می کنید؟. اگر نه، پیام های خویش را طوری قالب بندی کنید که انگار دارید با یک دوست صحبت می کنید.
* بر روی چیزهایی که بر آنها کنترل دارید، تمرکز کنید
عواملی را پیدا کنید که می توانید کنترل کنید. در محل کار، کنترل بر همه چیز ممکن نیست پس بررسی کنید که روی چه عواملی کنترل دارید و انرژی خویش را در آنجا متمرکز کنید.
این متخصص تصریح کرد: در یک سیستم که بسیار خارج از کنترل و ناکارآمد احساس می شود، شما باید به دنبال شناسایی عناصری باشید که می توانید در کنترل بگیرید.
برای مثال امکان دارد کنترلی روی زمان دقیق صرف ناهار خود نداشته باشید اما می توانید نحوه ی استفاده از این زمان را در هر تایمی که امکان آن فراهم می شود، کنترل کنید و تصمیم بگیرید که چگونه از این زمان برای تجدید انرژی خود استفاده کنید.
* زمان را در نظر بگیرید
ساعت به ساعت فعالیتهایی که در طول روز انجام می دهید را زیرنظر داشته باشید و مشخص کنید چه چیزی در طول روز به شما انرژی داده و چه چیزی انرژی شما را می کاهد. سپس از خود بپرسید: آیا راهی برای انجام بیشتر کارهایی که به من انرژی می دهد وجود دارد؟ وقتی آن فعالیت ها یا وظایف را پیدا کردید، تلاش کنید بیشتر آنها را انجام دهید.
* فعالیتهای خویش را لیست کنید
این متخصص بر این باور است که ایجاد لیست کارهای “قابل انجام” از راه تقسیم یک کار یا پروژه بزرگ به وظایف کوچکتر، چاره مناسبی است. اینها کارهای کوچکی هستند که می توانند در یک جلسه یا یک روز تکمیل شوند. این کارهای کوچکتر را در فهرست کارهای خود قرار دهید و بعد از پایان کار، روند انجام آنها را بررسی کنید.
* “نه” گفتن را تمرین کنید
رد کردن مسئولیت های اضافی یا پروژه های جدید، راه دیگری برای کاهش استرس است. این متخصص اذعان کرد که «نه» گفتن آنقدرها هم که به نظر می آید آسان نیست. بدانید که «نه» گفتن به مسئولیت های اضافی به این معنا نیست که شما نسبت به دیگران کمتر فداکار یا سخت کوش هستید. مفهوم آن اینست که شما مراقبت از خویش را در اولویت قرار می دهید. ابتدا به درخواست های کوچک «نه» بگویید و سپس می توانید با افزایش اعتماد به نفس به درخواست های بزرگ تر هم نه بگویید.
* برای خود برنامه ریزی کنید
در طول یک هفته کاری پر استرس، اگر چیزی در لیست برنامه های شما نباشد، احتمالا انجام نخواهد شد. ازاین رو فعالیتهایی را که از آن لذت می برید به برنامه خود اضافه کنید. آنرا یادداشت کنید یا زنگ اخطار تنظیم کنید و با برنامه ریزی برای فعالیتهایی که سبب شادی شما می شوند، خویش را در اولویت قرار دهید.
* به یک مشاور یا روانشناس رجوع کنید
اگر می خواهید استرس کاری خویش را در سطح عمیق تری بررسی کنید، روان درمانی را در نظر بگیرید. به قول این متخصص، روان درمانی کمک می نماید که یک ناظر خارجی داشته باشید که به شما سفارش کرده و به شما کمک می نماید تا به صورت خاص در مورد آنچه مشکل شما است، فکر کنید. روان درمانی روشن می کند که چرا یک فرد یا موقعیت خاص در محل کارتان منجر به استرس شما می شود. همینطور راهکارهایی را برای مقابله با این محرک ها یاد خواهید گرفت.
به گزارش انجمن روانشناسی آمریکا، شایعترین علایم فیزیکی و عاطفی استرس کاری عبارتند از:
– سردرد
– دل درد
– فشار خون بالا
– سیستم ایمنی ضعیف
– بی خوابی
– افسردگی
– اضطراب
– حملات پانیک
– تمرکز ضعیف
– نوسانات خُلقی

منبع:

About Author