آیا مکمل پیش از تولد مواد مغذی کافی برای زنان آبستن را فراهم می کند؟

فست فود باز: به گزارش فست فود باز، خراسان رضوی نتایج یک مطالعه جدید نشان داده است که هزاران مکمل هم پیش از تولد نمی تواند تغذیه کافی برای زنان آبستن و نوزادان فراهم آورد.

به نقل از مدیکال اکسپرس، نتایج تحقیق جدید محققان مرکز اپیدمیولوژی چاقی در دانشگاه کلرادو آنشوتز در آمریکا نشان داده است ۹۰ درصد زنان آبستن مواد مغذی کافی را در طول حاملگی تنها از راه غذا دریافت نمی کنند و باید دنبال مکمل ها برای پر کردن این کمبود باشند.

آنان همینطور کشف کردند که ۹۹ درصد از مکمل های غذایی مقرون به صرفه موجود در بازار فاقد دوز مناسبی از ریزمغذی های کلیدی است که برای جبران عدم تعادل تغذیه ای ضروریست.

دکتر کاترین سادر، معاون مرکز و دانشیار اطفال در دانشکده پزشکی دانشگاه کلرادو و محقق اصلی این تحقیق، اظهار داشت: تغذیه برای یک مادر سالم و یک نوزاد سالم حیاتی می باشد. کم بودن برخی مواد مغذی می تواند سبب تولد زودرس، وزن کم هنگام تولد، نقایص مادرزادی و سایر چالش های سلامتی شود. در عین حال مقدار زیاد آن هم می تواند نحوه رشد و تکامل بدن نوزاد را تغییر دهد و با مصرف آن خطر داشتن مشکلات سلامتی در آینده وجود دارد؛ بنابراین است که داشتن یک رژیم غذایی متعادل و انتخاب یک ویتامین خوب برای دوران حاملگی خیلی مهم است.

در این تحقیق ۲۴۵۰ زن در طول حاملگی خود مورد بررسی قرار گرفتند. محققان ابتدا داده های در ارتباط با آنچه شرکت کنندگان در دوران حاملگی خود می خوردند و می نوشیدند را تحلیل و بررسی کردند؛ سپس آنان مقدار ویتامین A، ویتامین D، اسید فولیک، آهن، کلسیم و اسیدهای چرب امگا سه که هر شرکت کننده به تنهایی از غذا دریافت می کرد را تعیین و میزان مورد نیاز برای رعایت دستورالعمل های تغذیه ای سفارش شده توسط موسسه ملی سلامت در دوران حاملگی را مشخص کردند. این میزان با بیشتر از ۲۰ هزار ویتامین موجود در ایالات متحده که حاوی مواد مغذی اضافی بودند، مقایسه شد.

سادر بیان نمود: از میان همه ویتامین های دوران حاملگی و تحلیل و بررسی آنها، ما تنها یک مورد را پیدا کردیم که به صورت بالقوه امکان دارد مقادیر بهینه مهم ترین مواد مغذی را به افراد آبستن بدهد اما هزینه ماهانه این مکمل برای برخی افراد می تواند بسیار زیاد باشد و لازم است افراد آبستن هفت قرص در روز مصرف کنند.

سادر می گوید: امیدوار است پزشکان، بیماران و شرکت ها از این اطلاعات جهت کمک به بهبود مراقبت های تغذیه ای در دوران حاملگی استفاده نمایند.

وی خاطرنشان کرد: این تحقیق بیماران آبستن و پزشکان آنان را در رابطه با مواد مغذی کلیدی که امکان دارد در رژیم غذایی آنان وجود نداشته باشد، آگاه و به آنان در انتخاب ویتامین های دوران حاملگی که می تواند مواد مغذی مورد نیازشان را تأمین کند، کمک نماید. تولیدکنندگان مکمل های غذایی هم می توانند از این یافته ها برای اطلاع از دوز بهتر در محصولات خود استفاده نمایند.

سادر اظهار نمود: نتایج این تحقیق نیاز مداوم به انتخاب ویتامین دوران حاملگی را نشان داده است که کم هزینه و در دسترس و در عین حال حاوی مقادیر بهینه مواد مغذی کلیدی باشند.

وی افزود: تحقیقات بیشتری در مورد مواد مغذی موجود در غذاها هم مورد نیاز است تا به بیماران آبستن کمک گردد تا بیشتر از این مواد مغذی کلیدی را در رژیم غذایی روزانه خود دریافت نمایند.

نتایج این تحقیق در مجله آمریکایی Clinical Nutrition انتشار یافته است.

منبع:

About Author