افزایش احتمال خطر ناباروری در مردان چاق

فست فود باز: به گزارش فست فود باز، یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی با اشاره به اینکه یکی از فاکتورهای مهم در افزایش کیفیت اسپرم حفظ وزن مناسب می باشد، اظهار داشت: برمبنای آخرین تحقیقات، به ازای هر ۹ کیلوگرم اضافه وزن، ۱۰ درصد خطر مبتلاشدن به ناباروری در مردان افزایش می یابد.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، دکتر غزاله اسلامیان با اشاره به اینکه وضعیت تغذیه زوج ها از ماه ها پیش از مبادرت به بچه دار شدن بر کیفیت اسپرم، بلوغ تخمک و کیفیت نطفه تشکیل شده و لانه گزینی جنین تأثیرگذار است، اظهار داشت: پدر هم درست مثل مادر باید قبل از مبادرت به حاملگی سفارش های بهداشتی را رعایت و از نظر تغذیه و وزن بررسی شود.
وی ادامه داد: کیفیت اسپرم خصوصاً تعداد کل اسپرم ها و تعداد اسپرم های متحرک، در مردان چاق در مقایسه با مردان دارای وزن مناسب، پایین تر است.
وی با تأکید بر اینکه افت کیفیت اسپرم ها و اختلالات در ترشح هورمون های جنسی در مردان چاقی که مبتلا به بیماریهای مزمن مانند دیابت هستند، بیشتر است، اظهار داشت: چاقی با افزایش التهاب و ایجاد مشکلات هورمونی منجر به اختلال در پروسه تولید اسپرم ها و در نتیجه کاهش کیفیت اسپرم می شود.
این متخصص تغذیه و رژیم درمانی، اظهار داشت: کاهش وزن صحیح در مردان دارای اضافه وزن و چاق یکی از الزامات مهم پیش از مبادرت به فرزندآوری است.
وی افزود: در صورتیکه به سبب شرایط سنی پدر و مادر، زمان کافی برای کاهش وزن و رسیدن به وزن مناسب وجود ندارد، سفارش می شود حدود سه ماه پیش از مبادرت به فرزندآوری، ابتدا پنج تا ۱۰ درصد وزن فعلی را کاهش داده و سپس مبادرت به حاملگی کنید.
بگفته این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، افراد برمبنای نمایه توده بدنی (BMI) می توانند با تقسیم وزن (بر حسب کیلوگرم) بر قد (برحسب متر) به توان ۲، دریابند که از نظر وزنی در چه وضعیتی قرار دارند.
اسلامیان توضیح داد: نمایه توده بدن بین ۱۸.۵تا ۲۴.۹ به عنوان محدوده نرمال، بین ۲۵ تا ۲۹.۹ اضافه وزن، بین ۳۰ تا ۳۴.۹چاقی درجه یک، بین ۳۵ تا ۳۹.۹چاقی درجه دو و اعداد بالاتر از ۴۰ چاقی خطرساز است، البته این شاخص برای افراد ورزشکار مناسب نمی باشد و حتما باید برمبنای فاکتورهای دیگری مانند اندازه گیری دور کمر، توده عضلانی و توده چربی توسط متخصص، ارزیابی شوند.
وی پرهیز از رژیم های غیر اصولی و خودسرانه را خواهان شد و اشاره کرد: مردان چاقی که برای کاهش وزن از رژیم های غیراصولی پیروی می کنند، در نتیجه گرسنگی سلولی به سراغشان می آید، اسپرم ها نیز این گرسنگی سلولی را تجربه خواهند کرد و کاهش کیفیت اسپرم هم به سبب اضافه وزن و هم به سبب کاهش وزن غیر اصولی دوچندان می شود.
وی سفارش کرد: مردان چاق با مراجعه به متخصصان تغذیه، بعد از ارزیابی وضعیت تغذیه و با دریافت یک رژیم غذایی کاهش وزن متعادل و متنوع، متناسب با نیازهای خود و همین طور اصلاح عادات غلط غذایی می توانند نقش مهمی در افزایش سلامت فرزند خود داشته باشند.
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، او در آخر خطاب به پدران آینده، افزود: با انتخاب بشقاب غذایی سالم، نخستین گام برای دستیابی به وزن مطلوب برای خود و همین طور سلامت فرزند آینده بردارید. نصف بشقاب غذای مصرفی را باید میوه ها وسبزی های تازه تشکیل دهند، یک چهارم آن از انواع منابع پروتئینی (ترجیحاً گوشت های سفید مانند مرغ و ماهی و یا جایگزین های گیاهی آن مانند حبوبات) و یک چهارم باقی مانده از انواع غلات کامل (سبوس دار) باشد. همین طور لبنیات کم چرب، روغن های گیاهی سالم و مایعات نیز به میزان نیاز، بخش دیگری از این برنامه غذایی را تشکیل می دهد.

منبع:

About Author