در چه سنی استرس باعث اختلال شناختی می شود؟

به گزارش فست فود باز، خراسان رضوی کارشناسان می گویند که استرس، مشکلات شناختی را پس از ۴۵ سالگی بالا می برد.
به نقل از مدیکال، استرس می تواند بشدت برای سلامتی افراد مضر باشد و باعث ایجاد طیفی از مشکلات، از فشار خون بالا گرفته تا بیماری های قلبی شود. هم اکنون محققان دریافتند که استرس زیاد می تواند خطر مشکلات شناختی را بعد از ۴۵ سالگی افزایش دهد.
سازمان بهداشت جهانی استرس را حالتی از نگرانی یا تنش روانی ناشی از یک موقعیت دشوار تعریف می کند. از آنجاییکه استرس پاسخی طبیعی انسان به چالش ها و تهدیدهای زندگی است، حدودا همه افراد تا حدی این مورد را تجربه می کنند با این وجود، نحوه واکنش فرد به استرس تعیین می کند که چگونه می تواند بر سلامتی وی تأثیر بگذارد.
افراد با مشکل استرس گرفتار سردرد، بی خوابی، عصبی بودن و لرزش، ضربان قلب سریع، تغییر در اشتها، ناتوانی در تمرکز، ناراحتی معده، مشکلات گوارشی، افسردگی و اضطراب همینطور اختلال شناختی می شوند.
طبق گفته مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری، اختلال شناختی زمانی است که فرد در به خاطر سپردن، یادگیری موارد جدید، تمرکز کردن یا تصمیم گیری هایی که بر زندگی روزمره وی تأثیر می گذارد مشکل دارد.
مطالعات قبلی نشان دادند که سن، یکی از بزرگترین عوامل برای اختلال شناختی است. با این وجود، نتایج تحقیق انتشار یافته در نشریه JAMA نشان داد که زوال شناختی در افرادی که بدون توجه به سن، جنس و نژادشان استرس داشتند، بیشتر بود.
محققان داده های ۲۴ هزار و ۴۴۸ فرد ۴۵ ساله و بالاتر را که در یک مطالعه طولانی مدت و مداوم در مورد سلامت مغز شرکت داشتند، مورد تحلیل و بررسی قرار دادند. حدود ۲۳ درصد از شرکت کنندگان سطوح بالایی از استرس را گزارش کردند.
آنان سپس دریافتند، شرکت کنندگانی که استرس بالایی داشتند ۳۷ درصد بیشتر در معرض مشکلات شناختی بودند.
محققان نوشتند: این مطالعه نشان داده است که ارتباط مستقلی بین استرس مشاهده شده و اختلالات شناختی شایع و اتفاقی وجود دارد. یافته ها احتیاج به غربالگری منظم و مداخلات هدفمند برای استرس در بین افراد مسن را نشان داده است.

راهکارهای مقابله با استرس
برای خود وقت بگذارید همیشه مهم می باشد که برای مراقبت از سلامتی خود وقت بگذارید، بخصوص زمانی که بدن شما پیام می دهد که استرس دارید. اگر فکر می کنید زمان زیادی را صرف کار می کنید، استراحت کنید و یک روال سالم را پیش گیرید که به شما آرامش می دهد.
با دیگران صحبت کنید در بین گذاشتن اضطراب و نگرانی های خود با فردی که می توانید به وی اعتماد کنید، امکان دارد به آرام شدن و کاهش بار استرس شما کمک نماید.
ورزش فعالیت بدنی نه تنها بدن شما را متناسب می کند بلکه آنرا قادر می سازد تا موقعیت های استرس زا را مدیریت کند.
خوب بخورید وقتی استرس بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر می گذارد، آدرنالین و کورتیزول ترشح می کند که بر دستگاه گوارش اثرگذار است و می تواند اشتها را در خیلی از افراد از بین ببرد. با این وجود، هورمون کورتیزول می تواند در افرادی که از استرس مزمن رنج می برند، میل به چربی و قند ایجاد نماید. رژیم غذایی سالم سرشار از انواع مواد مغذی، انرژی فیزیکی را برای مقابله با چالش ها فراهم می آورد.
خواب کمبود خواب می تواند سبب ترشح هورمون استرس، کورتیزول در بدن شود. ۷ تا ۹ ساعت خوابیدن در شب به کاهش سطح کورتیزول و آرامش بدن کمک می نماید.
مدیتیشن نفس های عمیق، انجام حرکات کششی و مدیتیشن می تواند به آرامش ذهن و بدن شما در هنگام مواجهه با استرس کمک نماید.

منبع:

About Author