فست فود باز: فست فود باز: بدن شما می تواند سال ها در مقابل انسولین مقاوم باشد، بدون اینکه بدانید. مقاومت به انسولین خطر مبتلاشدن به دیابت را بیشتر می کند و البته نشانه های مشخصی ندارد. برای همین، پزشک باید سطح قند خون شما را بطور مرتب بررسی کند.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، انجمن دیابت آمریکا تخمین می زند که ۵۰ درصد از کسانی که مبتلا به این عارضه هستند و یا در مرحله پیش دیابت قرار دارند، در صورت عدم تغییر در شیوه زندگی، به دیابت نوع ۲ مبتلا می شوند.
انسولین هورمونی است که به گلوکز موجود در گردش خون (قند خون) کمک می نماید تا به بافت های بدن وارد شده و در آن جا برای تبدیل شدن به انرژی ذخیره شود. انسولین در واکنش مستقیم به افزایش میزان گلوکز در خون و از غده پانکراس ترشح می شود. اگر میزان طبیعی انسولین نتواند سطح گلوکز خون را کم کند و آنرا در بافت ها ذخیره کند تا بعدها بصورت انرژی در بدن آزاد شود، غده پانکراس انسولین بیشتری ترشح می کند.
بنابر اعلام دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت بااینکه در بعضی از افراد این ترفند کارآیی دارد اما در بعضی دیگر این میزان اضافی انسولین باز هم قادر نیست گلوکز را به بافت ها وارد کرده و برای تبدیل شدن به شکل انرژی در آنها ذخیره کند. بدین سان این افراد همزمان هم گلوکز و هم انسولین بالایی در خونشان دارند.
هنگامی که برای ذخیره گلوکز خون در بافت ها مقادیر بالایی از انسولین لازم است، حالتی به نام مقاومت به انسولین ایجاد می شود و نشانه های زیر را به همراه دارد:
_ چاقی شکمی: چاقی و بطور خاص چاقی شکمی، یکی از علایم زمینه ای مقاومت به انسولین است. در حقیقت چربی شکمی منجر به اختلال در تحمل گلوکز می شود. یک رژیم غذایی سالم در کنار ورزش که به کاهش چاقی شکمی کمک می نماید، خود راهی برای مبارزه با سندرم مقاومت به انسولین است.
_ مبتلاشدن به آکنه: در مبتلایان به سندرم مقاومت به انسولین، سبوم و چربی پوست بیش از اندازه تولید می شود و بصورت آکنه خودرا نشان میدهد. این در حالیست که رژیم غذایی سرشار از کربوهیدرات منجر به وخیم تر شدن این وضعیت خواهد شد. رژیم غذایی سرشار از سبزیجات تازه و گوشت بدون چربی در کنار مصرف کمتر قند می تواند یک راه مبارزه با این علامت سندرم مقاومت به انسولین باشد.
_ سندرم تخمدان پلی کیستیک: خیلی از بانوانی که از سندرم تخمدان پلی کیستیک رنج می برند، سطوح بالای انسولین در خونشان وجود دارد و سبب شده تخمدان آنها تستوسترون و دیگر هورمون ها را بیش از اندازه تولید نماید. دوره های نامنظم قاعدگی و رشد کیست های دردناک در تخمدان از نشانه های سندرم تخمدان پلی کیستیک است. کنترل سطح انسولین می تواند به کنترل علایم سندرم تخمدان پلی کیستیک و جلوگیری از مشکلات باروری کمک نماید.
_ ریزش مو در زنان: علاوه بر ذخیره سازی چربی و تنظیم سطح قند، انسولین به تنظیم رشد مو نیز کمک می نماید. بانوانی که مبتلا به مقاومت به انسولین هستند، در معرض مبتلاشدن به ریزش مو نیز قرار دارند و حتی طاسی با الگوی زنانه را نیز تجربه می کنند. بانوانی که روزانه بیش از ۲۵۰ رشته مو از دست می دهند، باید از نظر مبتلاشدن به سندرم مقاومت به انسولین تحت بررسی قرار گیرند.
_ وجود لکه های سیاه روی پوست: یک بیماری پوستی به نامacanthosis nigricans، شامل لکه های سیاه بر روی پوست می تواند نشان دهد مقاومت به انسولین وجود دارد.
_ بالا بودن قندخون: هنگامی که پانکراس برای مدت طولانی دیگر نمی تواند انسولین کافی تولید نماید، قند خون بیشتر می شود. قند خون بالا با علائمی مانند تشنگی بیش از اندازه، بی حالی، تکرر ادرار و علایم جدی تری مانند لطمه به کلیه ها، خودرا نشان میدهد. افراد مبتلا به سندرم مقاومت به انسولین نیاز به کنترل مداوم قند خون و حفظ یک رژیم غذایی سالم دارند.
_ میل به مصرف کربوهیدرات: مقاومت به انسولین یعنی قند بیش از اندازه در خون شما به انرژی تبدیل نشده است و بنا بر این بدن شما سیگنال هایی به مغز می فرستد که موجب می شود بدن بیشتر طلب کربوهیدرات کند. مبارزه با این هوس می تواند مشکل باشد. خبر خوب این است که بر خلاف دیگر شرایط مربوط به انسولین، سندرم مقاومت به انسولین بوسیله نظارت های درمانی، رژیم غذایی و ورزش مداوم قابل درمان است.

منبع:

About Author