فست فود باز: فست فود باز: داده های مطالعه جدیدی نشان میدهد بیماران مبتلا به دیابت نوع یک برای مدیریت میزان قند خون خود باید بعد از هر نیم ساعت نشستن، سه دقیقه راه بروند.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا به نقل از ایندیپندنت، بگفته متخصصان دانشگاه ساندرلند، ایجاد وقفه در نشستن با دوره های کوتاه فعالیت، می تواند خطر عوارض در رابطه با بیماری قند مانند حمله قلبی و سکته را کم کند.
به گزارش تلگراف، نتایج این مطالعه – که هنوز داوری علمی نشده است- در کنفرانس حرفه ای «دیابت بریتانیا ۲۰۲۳» ارائه شد و در برگیرنده مقالات ۳۲ شرکت کننده بود که طی یک دوره دو هفته ای ارزیابی شدند.
بگفته دکتر “متیو کمپبل” – متخصص ارشد پزشکی قلب وعروق و سوخت وساز دانشگاه ساندرلند – این نتایج، اولین شواهدی است در خصوص این که ایجاد وقفه در دوره های طولانی نشستن با کارهای سبک، می تواند دوره زمانی ماندن قند خون را در محدوده مطلوب افزایش دهد. نکته مهم این است که به نظر نمی رسد این راهبرد، خطر کاهش احتمالی و خطرناک گلوکز خون را که بطور معمول با انواع سنتی تر فعالیت بدنی و ورزش رخ می دهد، افزایش دهد.
به گزارش تلگراف، حدود ۴۰۰ هزار نفر در انگلیس به دیابت نوع یک دچارند. مبتلاشدن به این بیماری زمانی رخ می دهد که دستگاه ایمنی بدن به یاخته های تولیدکننده انسولین لوزالمعده حمله کند و به افزایش میزان قند خون منجر شود.
برای انجام این مطالعه، شرکت کنندگان دو بار به مدت هفت ساعت نشستند. یک دفعه هفت ساعت کامل نشسته بودند ولی بار دیگر هر ۳۰ دقیقه نشستن، با وقفه های سه دقیقه ای پیاده روی آرام همراه بود. میزان قند خون شرکت کنندگان طی این دو نشست بررسی گردید. وعده های صبحانه و ناهار همه شرکت کنندگان مشابه هم بود و متخصصان از آنها خواستند در طول دوره مطالعه رژیم غذایی، میزان فعالیت و دزهای انسولین هماهنگ و یکسانی داشته باشند.
بنا به گزارش تلگراف از نتایج این آزمایش، وقفه های منظم پیاده روی در دوره های نشستن، به کاهش میانگین قند خون (۶.۹ میلی مول در لیتر) در طول ۴۸ ساعت، در قیاس با نشستن بدون وقفه (۸.۲ میلی مول در لیتر) منجر گردید. بگفته متخصصان، این امر زمانی را که میزان قند خون بدن در محدوده مطلوب قرار داشت، ۱۴ درصد افزایش داد و موجب افت خطرناک قند خون نشد.
دکتر “الیزابت رابرتسون” – مدیر مرکز تحقیقات دیابت انگلیس که پشتیبان مالی این مطالعه بود – اظهار داشت: ایجاد وقفه در نشستن با کارهای کوتاه مدت، راهی بی هزینه برای مدیریت قند خون در مبتلایان به دیابت نوع یک است و احتمالاً خطرات عوارض بعدی آنرا کم می کند. مشتاقانه در انتظار تحقیقات بیشتر برای درک مزایای بلندمدت این رویکرد هستیم.

About Author