مدیرعامل سازمان انتقال خون: اهداکنندگان جوان خون، پرچمدار سلامت جامعه اند

به گزارش فست فود باز، مدیرعامل سازمان انتقال خون با اشاره به عنوان دومین روز از هفته سلامت، ˮروز جوانی جمعیت و سالمندی سالمˮ اظهار داشت: کاهش جمعیت جوان و دگرگونی هرم جمعیتی پدیده ای است که در دنیا رو به تزاید است اما این جمعیت جوان هستند که با اهدای خون ضامن سلامتی انبوه جمعیت سالخورده، سالمند و میانسال شده اند.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، دکتر مصطفی جمالی با بیان این مطلب اضافه کرد: سالها پیش وقتی سازمان انتقال خون تأسیس شد، خیلی زود با وقوع انقلاب و پس از آن جنگ تحمیلی، خیلی از جوانان آن روز احساس تکلیف کردند و برای نجات برادران رزمنده و دوستان خود که به صورتی درگیر جنگ شده بودند، تبدیل به اهدا کنندگان مستمر شدند. اهدا کنندگانی که اهدای خون را نه فقط حق خود، بلکه تکلیف خود می دانستند و اگر زمانی به سبب سن پایین امکان اهدای خون برایشان فراهم نبود، از ما گلایه داشتند. همان روزها بود که ایران با جمعیت بزرگ نوجوانان مواجه بود و آنها حالا میانسالانی هستند که دیر یا زود از چرخه اهدای خون بازنشسته می شوند.

وی ادامه داد: در کنار سالمندی جمعیت جامعه و اهدا کنندگان خون، علم پزشکی پیشرفت کرده است و امید به زندگی بیشتر می شود و هرچه با جمعیت سالمندتر و پزشکی پیشرفته تری مواجه باشیم، نیاز به خون و فرآورده های آن بیشتر می شود و رفته رفته جمعیت جوان اندک پرچمدار سلامتی کل جامعه خواهد بود و این چالشی است که دستگاه فرهنگ ساز سازمان انتقال خون و مسئؤلان کشور ما باید با کمک رسانه ها و نهادهای مرتبط به خوبی پشت سر بگذارد تا اهدا کنندگان جوان بیشتری جایگزین اهدا کنندگان بازنشسته شوند و از طرفی مردم تشویق به فرزند آوری شوند تا سلامت، نوآوری و رشد جامعه تضمین شود.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، وی جوانان را پرچمداران آینده سلامت در ابعاد مختلف نیروی انسانی کادر سلامت و خدمات عام المنفعه و داوطلبی دانست و اظهار امیدواری کرد در آینده نزدیک شاهد تحول سازنده ای دراین زمینه باشیم.

منبع:

About Author