وزیر بهداشت اعلام کرد حضور یک میلیون و ۲۰۰ هزار توریست سلامت در ایران در ۱۴۰۱

فست فود باز: به گزارش فست فود باز، وزیر بهداشت در «گردهمایی روسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور» که به میزبانی دکتر امیر عبدالهیان در وزارت امور خارجه برگزار شد از حضور بیشتر از یک میلیون و ۲۰۰ هزار توریست سلامت در ایران برای دریافت خدمات بهداشتی و درمانی اطلاع داد.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا و بنابر اعلام وبدا، دکتر بهرام عین اللهی در این گردهمایی با بیان اینکه پیشرفت های حوزه سلامت از مهم ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی مردم ایران است، اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران امروز در حوزه سلامت نه تنها در منطقه بلکه در جهان سرآمد و از کشورهای برتر است.
عین اللهی به لزوم دیپلماسی سلامت بعنوان محور اصلی این نشست اشاره و تصریح کرد: امروزه جمهوری اسلامی ایران تنها دارای قدرت سخت نیست، بلکه قدرت نرم ما ظرفیت بزرگی است که باید مجدانه به آن توجه کرد و استفاده از این ظرفیت، در دیپلماسی سلامت ممکن و راهگشا خواهد بود.
وی به حضور خود در هفتاد و ششمین مجمع جهانی بهداشت در ژنو و دیدارهای دو جانبه با وزرای بهداشت دیگر کشورها در حاشیه این اجلاس اشاره و خاطرنشان کرد: در گفت و گو با وزرای بهداشت دیگر کشورها تعاملات و ارتقای همکاری به سادگی صورت گرفت؛ چون که آنان هم مشتاقانه آماده همکاری با جمهوری اسلامی ایران بودند.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بین المللی سازی ظرفیت سلامت، ایفای نقش موثر منطقه ای در ابعاد مختلف سلامت، توسعه همکاریهای علمی و اقتصادی بین المللی و افزایش سهم کشور از بازار سلامت را از ظرفیت هایی دانست که میتوان آنها را گسترش داد و اجرایی کرد.
عین اللهی ضمن اشاره به دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در حوزه سلامت تصریح کرد: ما توانستیم ۶ نوع واکسن در حوزه کرونا در کشور تولید نماییم. در مورد واکسن کوواکس با این که جمهوری اسلامی ایران نزدیک به ۱۸۰ میلیون دلار برای واردات این واکسن هزینه کرده بود اما واکسن را بموقع به ایران تحویل ندادند و ما مجبور شدیم سینوفارم را از چین وارد نماییم.
وی ادامه داد: ما سال قبل از گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل دعوت کردیم که به ایران بیاید تا آثار مخرب تحریم ها در سلامت مردم و مشکلاتی را که در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی برای مردم به وجود آورده، از نزدیک ببینند.
وزیر بهداشت ضمن اشاره به راه اندازی گروه G5 با حضور ایران، افغانستان، عراق، پاکستان و سازمان جهانی بهداشت اظهار داشت: این گروه به منظور همکاریهای منطقه ای در حوزه سلامت افتتاح شد که علاوه بر آن آمادگی خویش را برای میزبانی وزرای بهداشت شانگهای هم اعلام می نماییم.
عین اللهی ضمن اشاره به آموزش ۷ هزار دانشجوی خارجی در حوزه های بهداشت و درمان در کشور اظهار داشت: سال قبل بیشتر از ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار بیمار خارجی را در مراکز بیمارستانی کشور درمان کردیم.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به امضای ۱۰ تفاهمنامه در حوزه های مختلف سلامت با کشورهای مختلف اشاره و تصریح کرد: فدراسیون جهانی آموزش پزشکی، ایران را بعنوان کشوری که می تواند اعتبار پزشکی منطقه را تایید کند قرار داد و این تاییدیه بعد از بازدید از توانمندی های ما در حوزه سلامت صادر شد.
وی با تکیه بر این که جمهوری اسلامی می تواند خیلی از داروها و تجهیزات خویش را به کشورهای دیگر صادر کند، تصریح کرد: در اجلاس ژنو توانستیم با ۲۰ نفر از وزرای کشورهای مختلف تفاهم نامه همکاری داشته باشیم.
عین اللهی ضمن اشاره به اهمیت گردشگری سلامت اظهار داشت: در سال ۱۴۰۱ میزبان یک میلیون و دویست هزار نفر توریست سلامت در کشور بودیم که بیشتر آنان از کشورهای افغانستان، عراق، آذربایجان، پاکستان، ترکیه، هند، ارمنستان، ترکمنستان، لبنان و تاجیکستان بودند.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن اشاره به ارتقا و گسترش گردشگری سلامت در کشور اظهار داشت: حوزه های زنان و زایمان، جراحی چشم، ارتوپدی، جراحی زیبایی، بیماری های قلب و عروق، ارولوژی، درمان های طبی غیر ضروری، جراحی عمومی، سرطان ها و تروما بیشترین بیماری هایی بوده که باعث رجوع گردشگران سلامت به ایران شده است.
وی با بیان اینکه گردشگران سلامت اذعان دارند که پزشکان ایرانی حاذق و بسیار توانمندند، اظهار داشت: هزینه پایین و کیفیت بالای درمان، تؤام با استفاده از فناوری های روز آمد دنیا، روش های جدید درمانی، مشترکات فرهنگی و تاریخی، دسترسی های آسان و جاذبه های گردشگری از عوامل انتخاب ایران برای دریافت خدمات درمانی از جانب گردشگران سلامت است.
عین اللهی با بیان اینکه امکان عرضه مشاوره به توریست پیش از اعزام به ایران هم وجود دارد، تصریح کرد: ۲۳۳ مرکز درمانی ما گواهینامه اعتباربخشی بین المللی برای گردشگری پزشکی دریافت کرده اند که امکان گسترش این مراکز وجود دارد و یکی از برنامه های ما اینست که در کشورهای هم مرز این امکان را فراهم کنیم؛ همچنان که در مرز شلمچه بیمارستانی مجهز کردیم تا بعد مسافت را کاهش دهیم.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از سفرای جمهوری اسلامی ایران در کشورهای متعدد خواست تا از ظرفیتهای پیشرفته نظام سلامت در حوزه های مختلف از نزدیک بازدید کنند و نسبت به این دستاوردها آشنایی بیشتری حاصل کنند.
او همینطور بر لزوم ایجاد یک کریدور امن برای انتقال بیماران بین المللی به ایران اشاره و تصریح کرد: به علت نبود این کریدور، دلال ها دست به کار شده اند و اجازه نمی دهند بیماران بین المللی به هدف اصلی خود برسند.
عین اللهی با تکیه بر این که جمهوری اسلامی ایران رتبه نخست علمی در منطقه غرب آسیا در سال ۲۰۲۲ را از آن خود کرده است، اضافه کرد: رتبه ایران از نظر علم پزشکی در جهان پانزدهم است و ۴۰ دانشگاه ما هم خصوصیت بین المللی سازی در بحث آموزش پزشکی را دارند.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن اشاره به راه اندازی نخستین دانشگاه بین المللی ایران در سبطین عراق، راه اندازی این دانشگاه را از مصادیق قدرت نرم جمهوری اسلامی عنوان و خاطرنشان کرد: آمادگی راه اندازی دانشگاه در دیگر کشورها را هم داریم.
وی پیشنهاد کرد تا در سفارتخانه های جمهوری اسلامی ایران در دیگر کشورها نمایشگاهی از قدرت نرم جمهوری اسلامی در حوزه سلامت برپا شود.
عین اللهی همینطور ضمن اشاره به توانمندی ایران در حوزه دارو و تجهیزات پیشرفته پزشکی اظهار داشت: امروزه ۹۸ درصد داروی مورد نیاز کشور در داخل تولید می شود و طی بخشنامه ای که به تازگی از جانب سازمان غذا و دارو صادر شده کارخانه هایی که تولید خویش را بالا برند تا ۲۰ درصد اجازه افزایش صادرات خواهند داشت.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در رابطه با تحقیقات و پژوهش در حوزه پزشکی هم اظهار داشت: ۵۲۸ شرکت دانش بنیان در سال ۱۴۰۱ فعالیت خویش را آغاز کردند و شاهد رشد ۵۵ درصدی در این شرکت ها در حوزه سلامت بودیم و محصولات فناورانه سلامت محور ۴۳ درصد رشد داشته است.

منبع:

About Author