وزیر بهداشت اعلام کرد افزایش ۱۰ درصدی مراجعات درمانی بیماران قلبی و فشارخونی در ایام گرم

فست فود باز: وزیر بهداشت ضمن اشاره به همزمانی مراسم اربعین امسال با روزهای گرم سال، با اهمیت ترین دغدغه وزارت بهداشت را پیشگیری و مقابله با گرمازدگی دانست و در عین حال از افزایش مراجعات به مراکز درمانی به سبب گرمازدگی در ایام اخیر آگاهی داد.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، دکتر بهرام عین اللهی در حاشیه جلسه قرارگاه بهداشت و درمان اربعین در ستاد وزارت بهداشت، با بیان این مطلب، از استقرار ۳۷۳ دستگاه آمبولانس، ۵۸ دستگاه اتوبوس آمبولانس، ۱۲ فروند بالگرد اورژانس، سه فروند هواپیما و آماده باش کامل ۱۹۷ بیمارستان در مرزهای شرقی و غربی و اعزام یک هزار و ۳۵ نفر از نیروهای حوزه سلامت به پایانه های مرزی برای ارائه خدمت به زوار اربعین آگاهی داد.
وی با اعلان اینکه ۱۱۲ نفر از پزشکان متخصص و عمومی برای خدمت رسانی به زوار به مرزهای شرق و غرب کشور اعزام خواهند شد، تصریح کرد: ۶۳ موکب سلامت توسط وزارت بهداشت راه اندازی می شود و ۳۴۰ نفر از نیروهای تخصصی بهداشتی و درمانی نیز برای مساعدت با هلال احمر به عراق اعزام می شوند.
وزیر بهداشت به آماده بودن سازه های ثابت بهداشتی و درمانی در مرزهای مهران، شلمچه و خسروی اشاره نمود و پیش گیری از گرمازدگی را در اولویت دانست و اظهار داشت: به زوار سفارش می نماییم حتی المقدور در ساعات روز و اوج گرما، حرکت نکنند و حرکت خودرا در ساعات خنک یا شب انجام دهند و حتما در طول سفر، مایعات فراوان میل کنند.
بنابر اعلام وزارت بهداشت، کتر عین اللهی اشاره کرد: برای مقابله با گرمازدگی زوار، تامین سرم به میزان کافی انجام شده است. نخستین اقدام کادر درمان در برخورد با زوار گرمازده، خنک کردن آنها در کانکس سرما یا سازه های ثابت است و علاوه بر آن، تمام اقدامات درمانی مورد نیاز دراین زمینه، پیش بینی شده است.
وی با اشاره به دیدار با همتای عراقی خود در دو هفته گذشته در تهران، اظهار داشت: هماهنگی های خوبی با وزیر بهداشت عراق انجام شد و اهتمام خواهیم کرد همکاریهای مشترک در مراکز درمانی با مشارکت نیروهای ایرانی برای درمان زوار افزایش یابد؛ البته مسئولیت درمان در عراق، به عهده سازمان هلال احمر است اما وزارت بهداشت برای ارائه خدمات درمانی به زوار، با این سازمان همکاری کامل دارد.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اعلان اینکه نیروهای بهداشتی و درمانی ایرانی در بیمارستانهای ثابت عراق در راه حرکت زوار اربعین، حضور خواهند داشت، اظهار داشت: بیمارستانهای صحرایی توسط نیروهای مسلح و بنیاد برکت در نزدیکی کربلا، راه اندازی می شوند و با مشارکت نیروهای داوطلب، خدمات درمانی مورد نیاز زوار را ارائه خواهند داد.
دولت نشان داده که برای سلامت مردم اولویت قائل است
دکتر عین اللهی از هیات دولت، رئیس جمهور و معاون اول رئیس جمهور به سبب موافقت با پیشنهاد وزارت بهداشت در خصوص تعطیلی آخر هفته جاری تقدیر کرد و اظهار داشت: دولت نشان داده که برای سلامت مردم اولویت قائل است و نمونه آن در دوران کرونا بود که با همه توان برای مهار این بیماری همه گیر وارد صحنه شد.
وی با اشاره به گرمای کم سابقه هوا و افزایش مراجعات به مراکز درمانی به سبب گرمازدگی، اظهار داشت: بنا بر اعلام سازمان اورژانس کشور، میزان مراجعات بیماران قلبی و عروقی و مبتلایان به فشارخون در این روزهای گرم، ۱۰ درصد افزایش داشته است و به مردم سفارش می نماییم حتما سفارش های بهداشتی برای پیش گیری از گرمازدگی خصوصاً در افراد مسن و کودکان را رعایت کرده و در ساعات گرم، از قرار گرفتن در فضای باز و در معرض نور آفتاب پرهیز کنند.
وزیر بهداشت اشاره کرد: در این تعطیلات، مراکز درمانی در حالت آماده باش قرار دارند و تعطیلی ها شامل مراکز درمانی، درمانگاه ها و نیروهای آنها نمی شود تا خدمات درمانی مورد نیاز مردم ارائه شود.

About Author