فست فود باز: به گزارش فست فود باز، هیچ راه مطمئنی برای محافظت کامل از خود در مقابل مبتلا شدن به سرطان ریه وجود ندارد. با این وجود گامهای زیادی وجود دارد که می توانید برای کاهش خطر مبتلا شدن به این بیماری در زندگی روزمره خود بردارید.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا به نقل از نشریه پزشکی Healthline، در ادامه به چند سفارش جهت کمک به کاهش خطر مبتلا شدن به سرطان ریه خواهیم پرداخت.
* سیگار را ترک کنید
در آغاز قرن بیستم، سرطان ریه یک بیماری نسبتاً نادر بود. افزایش چشم گیر آن به طور عمده به علت افزایش نرخ استعمال سیگار در میان مردم ایالات متحده است. در واقع تخمین زده می شود که امروزه حدود ۹۰ درصد سرطان های ریه را میتوان با سیگار کشیدن یا دود تنباکو مرتبط دانست. سیگارکشیدن خطر مبتلا شدن به سرطان ریه را در زنان ۲۵.۷ برابر بالا می برد. در مردان این میزان ۲۵ برابر است.
* در معرض دود قرار نگیرید
هنگامی که دود دست دوم را استنشاق می کنید، خیلی از مواد شیمیایی سیگار را تنفس می کنید. حدود ۷۰ ماده شیمیایی در دود دست دوم وجود دارد که بعنوان عامل سرطان شناخته شده است حتی قرارگرفتن کوتاه مدت در معرض دود دست دوم می تواند مضر باشد.
* سطح گاز «رادون» را در خانه بررسی کنید
رادون یک گاز رادیواکتیو است که شما نمی توانید آنرا ببینید یا استشمام کنید اما دومین عامل سرطان ریه پس از سیگارکشیدن و در بین افراد غیرسیگاری، مهم ترین علت سرطان ریه است. رادون یک گاز رادیواکتیو است که با تجزیه اورانیوم در سنگ ها و خاک آزاد می شود و می تواند به منبع آب وهوا نفوذ کند و از راه شکاف های کف، دیوارها یا فونداسیون وارد خانه شما شود. برای آزمایش گاز رادون در خانه، می توانید یک کیت تست خانگی تهیه کنید یا با متخصصی تماس بگیرید که خانه شما را برای این گاز آزمایش کند.
* سابقه خانوادگی خویش را بررسی کنید
اگر افراد خانواده نزدیک شما، شامل سیگاری یا غیرسیگاری به سرطان ریه مبتلا شدند، این اطلاعات را با پزشک خود در بین بگذارید. او امکان دارد غربالگری های خاصی را جهت کمک به کاهش خطر مبتلا شدن در شما سفارش کند.
* از قرارگرفتن در معرض مواد خطرناک خودداری کنید
قرارگرفتن در معرض برخی مواد شیمیایی می تواند خطر مبتلا شدن به سرطان ریه را افزایش دهد مانند آزبست، آرسنیک، نیکل، کادمیوم و اگزوز دیزل. محل کار جایی است که شما بیشتر در معرض این مواد شیمیایی قرار خواهید گرفت. اگر این مواد در محل کار شما هستند، تلاش کنید با پوشیدن لباس محافظ و محدودکردن قرارگیری در معرض این مواد، اقداماتی را برای حفاظت از خود انجام دهید.
* مراقب ویروس HIV باشید
ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) با خطر بالاتر سرطان ریه مرتبط می باشد. در واقع مطالعات نشان می دهد که این ویروس امکان دارد خطر مبتلا شدن به سرطان ریه را دو برابر نماید.
افزایش ریسک مبتلا شدن به سرطان ریه امکان دارد به علت عوامل مختلفی باشد، همچون موارد زیر:
میزان سیگارکشیدن در بین افراد مبتلا به HIV بیشتر است.
اچ آی وی سبب التهاب بیشتر در سرتاسر بدن می شود و دارای اثرات سرکوب کننده سیستم ایمنی است.
* ورزش منظم داشته باشید
تحقیقات نشان می دهد که فعالیت بدنی امکان دارد خطر مبتلا شدن به سرطان ریه را ۲۰ تا ۳۰ درصد برای زنان و ۲۰ تا ۵۰ درصد برای مردان کم کند.
متخصصان دقیقا مطمئن نیستند که رابطه بین سرطان ریه و ورزش چیست اما عوامل احتمالی امکان دارد شامل موارد زیر باشد:
افزایش عملکرد ریه
بهبود عملکرد سیستم ایمنی
کاهش التهاب
کاهش سطح مواد سرطان زا در ریه ها
* رژیم غذایی سالم داشته باشید
رژیم غذایی شما هم نقش مهمی در جلوگیری از سرطان دارد. برای کاهش خطر مبتلا شدن به سرطان، یک رژیم غذایی سالم با مقدار زیادی میوه و سبزیجات، غلات کامل و پروتئین بدون چربی داشته باشید.
همینطور غذاهای خاصی وجود دارد که مطالعات نشان می دهد امکان دارد به جلوگیری از سرطان ریه کمک نماید، از جمله:
سبزیجات چلیپایی مانند کلم بروکسل، کلم، گل کلم و کلم بروکلی
زردچوبه
چای سبز
* غربالگری را جدی بگیرید
اگر به علت سابقه مصرف سیگار و سن در معرض خطر بیشتری برای مبتلا شدن به سرطان ریه هستید، غربالگری منظم سرطان ریه امکان دارد برای شما ضروری باشد. غربالگری می تواند به تشخیص زودهنگام سرطان ریه کمک نماید، آنهم زمانیکه امکان دارد درمان آن آسان تر باشد. غربالگری فقط برای افرادی که در معرض خطر بالای سرطان ریه هستند، سفارش می شود.

About Author