محققان فنلاندی می گویند؛ بازی گلف موجب تقویت مهارت های فکری سالمندان می شود

فست فود باز: پژوهشگران می گویند اگر می خواهید با افزایش سن از مهارت های فکری خود محافظت کنید گلف بازی کنید یا پیاده روی کنید.

به گزارش فست فود باز به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، یک مطالعه جدید نشان داد که پیاده روی حدود ۶ کیلومتر یا بازی گلف با ۱۸ سوراخ، عملکرد شناختی را بهبود می بخشد. راه رفتن نوردیک، نوعی از راه رفتن تمام بدن با بهره گیری از میله، همین مزیت را نشان داد.
«جولیا کتینن»، نویسنده اول از دانشگاه فنلاند شرقی، اظهار داشت: «این یافته ها بر ارزش ورزش های هوازی مناسب با سن، مانند گلف، پیاده روی نوردیک و پیاده روی منظم، در حفظ و تقویت عملکرد شناختی در بین سالمندان تاکید می کند.»
او در ادامه اضافه کرد: «تحقیقات قبلی نشان داده است که ورزش به عنوان یک راه حل بالقوه برای کسانی که گرفتار زوال شناختی هستند، نویدبخش است.»
برای این مطالعه، ۲۵ گلف باز سالم ۶۵ ساله و بالاتر در سه دوره تمرین هوازی شدید- گلف، پیاده روی و پیاده روی نوردیک- در یک محیط واقعی شرکت کردند و سرعت معمولی خودرا حفظ کردند.
سپس پژوهشگران عملکرد شناختی را با بهره گیری از یک جفت تست که عملکردهایی مانند توجه، سرعت پردازش و مهارت های سخت مانند توانایی تغییر کار را اندازه گیری می کنند، ارزیابی کردند.
آنها همین طور دو ماده شیمیایی- فاکتور نوروتروفیک (BDNF) و کاتپسین B (CTSB)- را از نمونه های خونی جمع آوری کردند که گمان می رود منعکس کننده مزایای ورزش در مغز باشد.
شرکت کنندگان از دستگاه های نظارت بر تناسب اندام برای نظارت بر مسافت، مدت زمان، سرعت، مصرف انرژی و قدم هایشان استفاده می کردند. حسگر ECG با بند قفسه سینه ضربان قلب را کنترل می کند.
در حالی که عملکردهای شناختی پایین تر مانند توجه و سرعت پردازش بهبود یافتند، هیچ اثر قابل توجهی بر سطوح BDNF و CTSB مشاهده نشد.
هر دو نوع پیاده روی با افزایش عملکرد اجرائی مرتبط بودند. مهارت های اجرائی کلید برنامه ریزی، سازماندهی و متمرکز ماندن است.

منبع:

About Author