محققان دریافتند؛ داروی نارکولپسی گزینه درمانی جدید برای اختلال بیش فعالی

فست فود باز: طبق یک مطالعه آزمایشی کوچک، دارویی که قبلاً برای خواب آلودگی بیش از اندازه در طول روز تأیید شده است ممکنست به کاهش علایم اختلال کمبود توجه/بیش فعالی کمک نماید.

به گزارش فست فود باز به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، «سوریامفتول» یک داروی غیر محرک است که برای درمان خواب آلودگی ناشی از نارکولپسی (حملات ناگهانی خواب) و آپنه انسدادی خواب (که با وقفه های تنفسی در هنگام خواب مشخص می شود) تأیید شده است.
دکتر «کریگ سورمن»، نویسنده این مطالعه از دانشگاه هاروارد، اظهار داشت: «مطالعه آزمایشی بسیار امیدوارکننده است، اما پیش از این که این دارو برای بزرگسالان مبتلا به اختلال بیش فعالی سفارش یا تأیید شود، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.»
برای این مطالعه، ۶۰ بزرگسال مبتلا به اختلال بیش فعالی، ۷۵ یا ۱۵۰ میلی گرم سوریامفتول یا دارونما به مدت شش هفته مصرف کردند. آنها در طول مطالعه در مورد علایم اختلال بیش فعالی شأن گزارش دادند. در انتها مطالعه، افراد بیشتری که سوریامفتول مصرف می کردند نسبت به افرادی که دارونما مصرف می کردند، بهبودی در علایم بیماری شأن نشان دادند.
کودکان و بزرگسالان مبتلا به اختلال کمبود توجه / بیش فعالی امکان دارد در توجه، تکانشگری و مشکلات عملکردهای اجرایی مانند تجزیه و تحلیل، سازماندهی و برنامه ریزی مشکل داشته باشند – مشکلاتی که می تواند مانع موفقیت در تحصیل، کار یا در روابط شخصی شود.
در حال حاضر، اختلال بیش فعالی در بزرگسالان با تلفیقی از دارو درمانی و رفتار درمانی درمان می شود. داروها شامل داروهای محرک مانند آدرال و ریتالین و غیرمحرک ها هستند. سورمن اظهار داشت: «همه افراد، داروهای موجود را تحمل نمی کنند، ازاین رو هرچه انتخابهای بیشتری وجود داشته باشد، برای بزرگسالان مبتلا به اختلال بیش فعالی بهتر است.»
سوریامفتول، هورمون های دوپامین و نوراپی نفرین را افزایش می دهد؛ مواد شیمیایی مغز که به کنترل خواب و بیداری کمک می کنند. داروهای موجود برای اختلال بیش فعالی هم این مواد شیمیایی مغز را هدف قرار می دهند.
عوارض جانبی خفیف شامل کاهش اشتها، سردرد، بی خوابی و ناراحتی های معده بود. اما تعداد کمی از افراد مصرف دارو را به علت این عوارض جانبی متوقف کردند.
سوریامفتول بر ضربان قلب یا فشار خون تأثیری نداشت. محرک ها تمایل به افزایش ضربان قلب و فشار خون دارند. سورمن تصریح کرد: «در دوزهایی که آزمایش کردیم، بدون تغییر در ضربان قلب و فشار خون، اثرات مفیدی یافتیم. این مهم می باشد چونکه داروهای اختلال بیش فعالی در طولانی مدت مصرف می شوند.»
اختلال بیش فعالی در بزرگسالان به اندازه این اختلال در کودکان مورد توجه قرار نمی گیرد، اما می تواند اثرات برجسته ای بر سلامت و کیفیت زندگی داشته باشد.
سورمن توضیح داد: «بزرگسالان مبتلا به اختلال بیش فعالی درمان نشده، زندگی های واکنش پذیر و لحظه آخری دارند که می تواند بر ساعت خواب یا خوردن آنها در طول یک هفته شلوغ تاثیر بگذارد که همه این ها می توانند بر سلامت آنها تاثیر بگذارند.»

منبع:

About Author