یافته جدید پژوهشی؛ تأثیر متفورمین در پیشگیری از افزایش وزن در افراد دوقطبی

به گزارش فست فود باز، طبق یک کارآزمایی جدید، مصرف داروی متفورمین که معمولاً برای دیابت نوع ۲ استفاده می شود، می تواند به مقابله با افزایش وزن در جوانانی که برای اختلال دوقطبی دارو مصرف می کنند، کمک نماید.

به گزارش فست فود باز به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، در حالیکه داروهای آنتی سایکوتیک نسل دوم (SGAs) که برای درمان اختلال دوقطبی تجویز می شوند می توانند به بهبود سلامت روان کمک کنند، عوارض جانبی قابل توجهی شامل افزایش فشار خون و قند خون، افزایش اشتها و افزایش وزن دارند.
به گفته «کریستینا کلاین»، دانشمند پژوهشی دانشگاه سینسیناتی، «یک نظرسنجی نشان داد که بیماران مداخلاتی برای کاهش این عوارض جانبی می خواهند.»
این مطالعه شامل بیشتر از ۱۵۰۰ بیمار ۸ تا ۱۹ ساله بود که اختلال دوقطبی داشتند و SGA مصرف می کردند.
دکتر «ویکتور فورناری»، یکی از محققان ارشد، اظهار داشت: «این نمونه بزرگی از بیماران بود که واقعاً نشان می داد که چه اتفاقی دارد می افتد».
شرکت کنندگان در کارآزمایی سفارش هایی برای تغذیه سالم و ورزش دریافت نمودند. برای نیمی از آنها هم متفورمین تجویز شد.
در یک نظرسنجی پیش از مداخلات، ۸۷ درصد از جوانان گزارش دادند که داروهای دوقطبی خویش را به صورت منظم مصرف می کردند، اما بیشتر آنها از وزن خود ناراضی بودند.
داده های پیگیری شش ماهه نشان داد که متفورمین تاثیر متوسط اما قابل توجهی در پیشگیری و در بعضی موارد معکوس کردن افزایش وزن در این بیماران داشت.
محققان بر انجام تحقیقات بیشتر در این حوزه تاکید دارند.

منبع:

About Author