اسحاقی عنوان کرد؛ پاسخ وزیر بهداشت به سئوالات نمایندگان

فست فود باز: فست فود باز: سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، به تشریح جزییات جلسه روز گذشته کمیسیون با حضور وزیر بهداشت پرداخت.
به گزارش فست فود باز به نقل از مهر، سلمان اسحاقی، در تشریح جلسه روز گذشته کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با حضور وزیر بهداشت برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان، اظهار داشت: ۱۱ سوال توسط نمایندگان سوال کننده عنوان شد که یک سوال مراعا ماند و برخی نمایندگان به وزیر برای تعیین تکلیف موضوعات مهلت دادند و اغلب نمایندگان نیز از پاسخ های وزیر قانع شدند. وی ادامه داد: برخی سوالات نمایندگان منطقه ای و در مورد کمبود امکانات و تجهیزات پزشکی، فرسودگی ناوگان اورژانس و پزشک متخصص و برخی سوالات نیز ملی و در مورد کمبود آمبولانس، دارو و شیرخشک، عدم تمرکز حساب های دانشگاه های علوم پزشکی کشور و دادن مجوزها به مؤسسات ذیل وزارت بهداشت بود. اسحاقی افزود: با توجه به این که برنامه هفتم توسعه در دستور کار مجلس قرار داشت و نشست کمیسیون ها برگزار نمی شد بدین سبب طرح سوالات نمایندگان به تأخیر افتاد و در این رابطه گزارشی توسط وزیر و معاونان وی در مورد کمبود دارو و شیرخشک ارائه و تاکید شد که با کوشش های انجام شده کمبود دارو از ۲۰۰ قلم به کمتر از ۱۰۰ قلم رسیده است. وی تصریح کرد: همین طور در مورد دارو عنوان شد که ۹ هزار و ۶۰۰ قلم داروی ثبت شده داریم و ۹۹ درصد از داروها تولید داخل است، البته ۵۰ درصد مواد اولیه این داروها وارداتی است و کمبود دارو به سبب مشکل تامین مواد اولیه دارو، اختصاص ارز و تحریم ها است. سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تصریح کرد: در مورد بحث عدم تمرکز حساب های دانشگاه های علوم پزشکی که به عنوان تکلیف دولت باید انجام می شد عنوان شد که دانشگاه های علوم پزشکی بیش از ۴۳ هزار حساب داشتند و برمبنای اظهارات معاون توسعه مدیریت وزارت بهداشت این حساب ها به کمتر از هزار مورد رسیده است. وی ادامه داد: معاون وزیر در مورد بحث کمبود آمبولانس و فرسودگی ناوگان اورژانس اصرار کرد که ارز نیمایی اختصاص داده نشد و مقرر است ۵۰۰ دستگاه آمبولانس وارد کشور شود که ۱۵۰ دستگاه تحویل شده و درحال بارگذاری است. اسحاقی افزود: یکی از سوالات نیز در مورد صدور مجوز مؤسسات ذیل مجموعه وزارت بهداشت بود و قرار شد بازدیدی از سامانه صدور مجوزها صورت گیرد و وزیر تاکید داشت که قبل از طرح این سوال صدور مجوزها بوسیله سامانه انجام نمی شد و هم اکنون به این مهم با هدف جلوگیری از امضاهای طلایی توجه شده است.
وی اضافه کرد: وزیر اصرار کرد که از ۳۰ میلیون قوطی شیرخشک وعده داده شده هفته گذشته یک میلیون و ۲۰۰ هزار قوطی شیرخشک وارد کردیم و علت کمبود شیرخشک استفاده این محصول در مسیرهای دیگر بوده و برای حل این مشکل قرار شد شیرخشک با کد ملی نوزاد ارائه شود.

منبع:

About Author