یافته محققان چینی؛ تاثیر ویتامین B۳ در کاهش خطر مرگ ناشی از کبدچرب غیرالکلی

فست فود باز: فست فود باز: موارد بیماری کبد چرب غیر الکلی درحال افزایش است و این بیماری با افزایش ریسک مرگ ناشی از بیماریهای قلبی عروقی هم راه است.

به گزارش فست فود باز به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز، تحقیقات اخیر نشان داده است که افزایش سطح نیاسین یا ویتامین B۳ می تواند میزان کلی مرگ و میر و مرگ ناشی از بیماریهای قلبی عروقی را در گروهی از افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی کم کند.
تعداد افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی در سالهای اخیر رو به افزایش بوده است و شیوع تخمینی آن در سرتاسر جهان ۳۲.۴ درصد است.
بیماری کبد چرب غیر الکلی وضعیتی است که با تجمع اولیه بی ضرر چربی در کبد آغاز می شود. با پیشرفت این بیماری، این تجمع چربی می تواند به کبد لطمه برساند، کبدی که مسئول فیلتر کردن خون و انجام تعدادی از فرآیندهای متابولیک مهم می باشد.
این بیماری می تواند موجب فیبروز کبدی شود یعنی تشکیل بافت اسکار که خود نوعی لطمه است. همین طور خطر استئاتوهپاتیت غیر الکلی وجود دارد که زمانی رخ می دهد که کبد ملتهب می شود.
گروهی از پژوهشگران دانشگاه سان یات سن چین اخیراً یک مطالعه گروهی بزرگ را منتشر نمودند که به بررسی تأثیر مصرف نیاسین (ویتامین B۳) بر علت مرگ در افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی می پردازد.
داده های ۴۳۱۵ بزرگسال ۲۰ ساله یا بالاتر مبتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی از نظرسنجی ملی سلامت و تغذیه که میان سالهای ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۸ انجام شده بود، استخراج شد.
در مجموع ۵۶۶ مورد مرگ و میر طی یک دوره پیگیری ۸.۸ ساله ثبت گردید که از این تعداد ۱۹۷ مورد به بیماری قلبی عروقی نسبت داده شد.
به نظر می رسد شرکت کنندگانی که بیشترین مصرف روزانه نیاسین را داشتند- بیش از ۲۶.۷ میلی گرم- در مقایسه با شرکت کنندگانی که روزانه ۱۸.۴ میلی گرم یا کمتر نیاسین دریافت می کردند، ۳۰ درصد کمتر در معرض خطر مرگ ناشی از بیماریهای قلبی عروقی و ۳۵ درصد کمتر در معرض خطر مرگ و میر ناشی از همه علل بودند.
نویسندگان مطالعه پیشنهاد کردند که نتایج آنها از این ایده حمایت می کند که ۲۰ میلی گرم نیاسین در روز برای افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی مفید می باشد.
به گفته پژوهشگران، افراد به ندرت گرفتار کمبود این ویتامین می شوند برای اینکه در خیلی از غذاها همچون گوشت، ماهی، برنج قهوه ای، موز و غذاهای غنی شده یافت می شود.
تحقیقات نشان داده است که نیاسین می تواند عملکرد عضلات را در انسان بهبود بخشد. مطالعات حیوانی نشان داده است که این فایده می تواند بدین سبب باشد که نیاسین پیش ساز نیکوتین آمید آدنین دی نوکلئوتید (NAD) و نیکوتین آمید آدنین دی نوکلئوتید فسفات (NADP) است. این دو کوآنزیم برای برخی از مسیرهای متابولیک همچون متابولیسم انرژی و اکسیداسیون ضروری هستند.

About Author