محققان می گویند؛ غذاهای ناسالم خطر سرطان روده بزرگ را می افزایند

به گزارش فست فود باز، غذاهای ناسالم به اندازه الکل، ورزش نکردن و چاقی خطر مبتلا شدن به سرطان روده بزرگ را در افراد بالا می برد.

به گزارش خبرنگار مه ر به نقل از مدیسن نت، به قول محققان، دو دهه است که سرطان روده بزرگ و رکتوم در افراد زیر ۵۰ سال افزایش پیدا کرده است، به این مفهوم که خیلی از آنها پیش از انجام غربالگری کولونوسکوپی به سرطان مبتلا می شوند.
دکتر «متیو کالادی»، رئیس بخش جراحی کولورکتال مرکز جامع سرطان دانشگاه ایالتی اوهایو، در اینباره می گوید: «ما می دانیم که غربالگری کولونوسکوپی با تشخیص بیماری در مراحل اولیه و اغلب پیش سرطانی، جان انسان ها را نجات می دهد، اما هم اکنون برای افراد در معرض خطر نسبی این بیماری، پیش از ۴۵ سالگی این غربالگری سفارش نمی شود.»
این مساله عادات سبک زندگی پیشگیرانه را برای بزرگسالان جوان بسیار مهم می کند.
کالادی اظهار داشت: «برای مردم مهم می باشد که درک کنند که عوامل زیادی در خطر مبتلا شدن به سرطان کولورکتال نقش دارند، و هیچگاه برای ایجاد تغییرات جهت کمک به کاهش خطر در جایی که توانایی انجام این کار را دارید دیر نیست.»
کالادی سفارش می کند که افراد رژیم غذایی حاوی فیبر، مقادیر کم چربی و گوشت قرمز، با چهار تا شش وعده میوه و سبزیجات در روز مصرف کنند.
کالادی اظهار داشت: «این تغییرات نه تنها بر خطر مبتلا شدن به سرطان تاثیر می گذارد، بلکه احتمالا سلامت شما را به صورت کلی بهبود می بخشد».
وی اضافه کرد: «چاقی شما را در معرض خطر بیشتر مبتلا شدن به سرطان کولورکتال قرار می دهد، ازاین رو انجام برخی اقدامات ساده اما مهم- مانند یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم و متوسط- به سلامت کلی کمک می نماید.»
کالادی همینطور سفارش کرد که افراد بدون در نظر گرفتن سن، فوراً علایم را بررسی نمایند. علایم می تواند شامل خونریزی مقعدی، تغییرات ناگهانی در عادات روده، کاهش وزن غیرقابل توضیح و درد شکمی باشد.
به گفته محققان، سرطان در مراحل اولیه بسیار قابل درمان است و اغلب کاملا درمان می شود. شانس درمان با بیماری پیشرفته کاسته می شود.

منبع:

About Author