مطالعات نشان می دهد؛ تغذیه سالم با داشتن مغز سالم مرتبط می باشد

فست فود باز: به گزارش فست فود باز، دانشمندان مدت ها است متوجه شده اند افرادی که غذای سالم می خورند، با افزایش سن، مغز سالم تری دارند، همچون احتمال مبتلا شدن به زوال عقل در آنها کاسته می شود.

به گزارش فست فود باز به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، حالا، محققان معتقدند که دلیل آنرا می دانند: به نظر می آید رژیم هایی مانند رژیم های غذایی مدیترانه ای یا DASH که برای قلب سالم هستند، روند پیری بیولوژیکی را کُند کرده و به حفاظت از مغز کمک می کنند.
«آلین توماس»، نویسنده اول این مطالعه از دانشگاه کلمبیا در نیویورک، اظهار داشت: «یافته های ما نشان داده است که سرعت پایین تر پیری بخشی از رابطه رژیم غذایی سالم با کاهش خطر زوال عقل را نشان داده است.»
در این مطالعه، توماس و همکارانش دهه ها داده های مطالعه قلب فرامینگهام را که از سال ۱۹۷۱ آغاز شد، بررسی کردند.
محققان در نسل دوم مطالعه بیشتر از ۱۶۰۰ نفر را مورد بررسی قرار دادند که افراد هر ۴ تا ۷ سال یک مرتبه با داده های در ارتباط با رژیم غذایی و نتایج تست های عصبی-شناختی تحت بررسی قرار می گرفتند.
در مجموع ۱۶۰ نفر از شرکت کنندگان به زوال عقل مبتلا شدند.
توماس در ادامه توضیح داد: «ما این فرضیه را آزمایش کردیم که رژیم غذایی سالم با کاهش سرعت کلی پیری بیولوژیکی بدن در مقابل زوال عقل محافظت می کند.»
محققان با استفاده از یک «ساعت اپی ژنتیکی» به نام DunedinPACE توانستند پیری سلولی شرکت کنندگان را ردیابی کنند.
به گفته توماس، DunedinPACE «مانند یک سرعت سنج برای فرآیندهای بیولوژیکی پیری است و آنها را در طول زمان بر روی بدن ردیابی می کند.»
این مطالعه نشان داد افرادی که بیشتر از همه به رژیم غذاییMIND پایبند بودند، پیری کُندتری داشتند، و احتمال ابتلاء به زوال عقل و مرگ زودرس در آنها کمتر بود.
به طور کلی، آنها محاسبه کردند که حدود ۲۷ درصد از ارتباط بین یک رژیم غذایی سالم و کاهش خطر زوال عقل احتمالا به علت کاهش سرعت پیری است.
رژیم غذایی MIND تلفیقی از عناصر رژیم مدیترانه ای و DASH است که مدت ها توسط متخصصان تغذیه و سایر متخصصان سلامت سفارش شده است. این رژیم به مقدار زیادی بر مصرف غلات کامل، سبزیجات، آجیل، لوبیا، سبزیجات برگدار، ماهی و گوشت بدون چربی متکی است. از گوشت قرمز، غذاهای شیرین و غذاهای حاوی چربی های اشباع شده و ترانس پرهیز می کند.
توماس اظهار داشت: «بخشی از ارتباط رژیم غذایی و زوال عقل ناشناخته باقی مانده است، ازاین رو ما معتقدیم که بررسی مداوم مکانیسم های خاص مغز در مطالعات به خوبی طراحی شده دیگر ضروریست.»

منبع:

About Author