محققان هشدار می دهند؛ کاهش نرخ باروری در اکثر کشورها در دهه های آینده

فست فود باز: یک مطالعه جدید پیش بینی می کند تا سال ۲۰۵۰، سه چهارم کشورهای جهان شاهد کاهش نرخ باروری به زیر سطح جایگزینی خواهند بود، به این معنا که جمعیت آنها بطور پیوسته کاهش پیدا می کند.

به گزارش فست فود باز به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، همین طور طبق این پیش بینی تا سال ۲۱۰۰، حدودا همه کشورها (۹۷٪) نرخ باروری کمتر از سطح جایگزینی ۲.۱ فرزند برای هر زن خواهند داشت.
به گفته پژوهشگران مؤسسه سنجش و ارزیابی سلامت در دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن، این روند در همه جا یک دفعه اتفاق نخواهد افتاد. کشورهای ثروتمندتر نخستین و سخت ترین ضربه را با کاهش نرخ زاد و ولد خواهند دید، در صورتیکه کشورهای فقیرتر نرخ زاد و ولد بالاتر را حفظ می کنند.
همه اینها به مفهوم تغییرات بزرگ در محل تولد نوزادان جهان است.
بر اساس این گزارش، ۲۹ درصد از نوزادان در سال ۲۰۲۱ در جنوب صحرای آفریقا متولد شده اند. اما تا سال ۲۱۰۰، بیش از نیمی (۵۴ درصد) از نوزادان در آن منطقه متولد خواهند شد، اگر روند فعلی ادامه یابد.
«استین امیل وولست»، نویسنده ارشد این مطالعه، اظهار داشت: «ما در قرن بیست و یکم با تغییرات اجتماعی خیره کننده ای مواجه هستیم.»
همانطور که تیم وولست اشاره نمود، کاهش نرخ باروری مدت هاست که شروع شده است.
در سال ۱۹۵۰، زنان بطور متوسط در سرتاسر جهان حدود ۵ فرزند به دنیا می آوردند. اما تا سال ۲۰۲۱ این تعداد به ۲.۲ کم شد (کمی بیش از سطح جایگزینی).
بر اساس این گزارش، در بعضی کشورها مانند کره جنوبی یا صربستان، باروری به سطح ۱.۱ کم شده است.
در مقابل، نرخ باروری در کشور جنوب صحرای چاد در سال ۲۰۲۱ به ۷ رسید.
در حال حاضر تعدادی از کشورهای ثروتمند سیاست های را برای افزایش نرخ باروری خود ترویج می کنند. پژوهشگران می گویند این سیاست ها احیانا نمی توانند نرخ زاد و ولد را به سطوح جایگزینی برگردانند، اما ممکنست مانع از رسیدن آنها به پایین ترین سطح شوند.
به گفته وولست، «سیاست های اجتماعی برای بهبود نرخ زاد و ولد مانند افزایش مرخصی والدین، مراقبت رایگان از کودکان، مشوق های مالی و حقوق شغلی اضافی، ممکنست افزایش کوچکی در نرخ باروری بوجود آورد، اما بیشتر کشورها زیر سطح جایگزینی باقی خواهند ماند.»
باتاچارجی اظهار داشت: «زمانی که جمعیت هر کشور درحال کاهش باشد، اتکا به مهاجرت آزاد برای حفظ رشد اقتصادی ضروری خواهد شد. کشورهای جنوب صحرای آفریقا دارای منبع حیاتی هستند که جوامع پیر درحال از دست دادن آن هستند؛ یعنی جمعیت جوان.»

منبع:

About Author