متخصص بیماری های داخلی؛ وقتی استرس باشد باید انتظار شیوع انواع بیماریها را داشته باشیم

به گزارش فست فود باز، عضو هیأت مدیره جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران اظهار داشت: وقتی استرس در زندگی و اجتماع وجود دارد، باید انتظار بروز و شیوع انواع بیماریها را نیز داشته باشیم.
به گزارش فست فود باز به نقل از مهر، کیوان الچیان، با اعلان اینکه باید در زمان مناسب و ممکن اقدام لازم انجام دهیم، اضافه کرد: استرس های ناشی از سوانح و حوادث نیز موضوع بسیار مهمی است که سبب نتایج ناگوار در کوتاه مدت و طولانی مدت می شود. عضو هیأت علمی گروه طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی ایران اشاره کرد: نکته مهمی در مورد استرس باید دانست آنست که بروز انواع استرس، موجب ترشح هورمون های در رابطه با استرس خواهد شد تا بدن بتواند به نحوی مناسب با استرس روبرو شود. الچیان اظهار داشت: وقتی استرس و اضطراب ها در محیط زندگی زیاد می شود سبب ترشح مکرر استرس هورمون ها در بدن خواهد شد و سیستم ایمنی بدن نسبت به آن واکنش نشان میدهد. این متخصص طب داخلی اضافه کرد: با اُفت عملکرد سیستم ایمنی در اثر استرس ها، بدن نسبت به برخی بیماریها، عفونت های فرصت طلب و حتی برخی بیماریهای مغز و اعصاب، توانایی و مقاومت خودرا از دست می دهد. وی با اعلان اینکه سکته های مغزی و قلبی، آلزایمر، خونریزی های دستگاه گوارش، روانپریشی و پرخاشگری در اجتماع در پی استرس های مکرر رخ می دهد، افزود: بدنبال تکرار این استرس ها شاهد کاهش ضعف سیستم ایمنی، احتمال بروز عفونت ها بالا رفته و احتمال پاندمی ویروسی نیز افزایش فراوانی پیدا می کند. عضو هیأت مدیره جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران اشاره کرد: هر فرد بنا به موقعیت و توانایی خود در جامعه باید تلاش کند، چون بر همه ما واجب است که استرس ها را کاهش دهیم. وی اظهار داشت: یک خبرنگار با تولید خبرهای مثبت و امید بخش می تواند به کاهش فشار های اجتماعی کمک کند؛ یک پزشک با درمان درست و امید دادن برای بهبود بیمار می تواند در حوزه کنترل استرس موفق باشد. الچیان اضافه کرد: ولی برخی عوامل در اختیار فرد نیست و به مسائل اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی بستگی دارد.
وظیفه دولت و حکمرانان جامعه، کوشش برای کاهش فشار در جامعه است. بدین ترتیب سطح بهداشت، ایمنی و درمان ارتقا پیدا می کند. الچیان در سخنرانی روز پایانی سی و چهارمین کنگره جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران، اظهار داشت: همه ما در ایجاد و یا کنترل استرس ها نقش داریم؛ وقتی استرس در زندگی و اجتماع وجود دارد، باید انتظار بروز و شیوع انواع بیماریها را نیز داشته باشیم. در سخنرانی های سی و چهارمین کنگره جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران (۲۵ تا ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۳) طی چهار روز به ابعاد مختلف این مساله و بیماریهای مرتبط و انواع شایع امراض داخلی توجه شد.

منبع:

About Author