محققان پی بردند؛ اکثر درمان های سرطان نزدیک به آخر عمر بی فایده اند

فست فود باز: یک مطالعه جدید نشان میدهد که درمان های پیشرفته سرطان اساسا برای بیمارانی که در آخر عمر هستند، بی فایده است.

به گزارش فست فود باز به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، برمبنای یافته های پخش شده، شیمی درمانی، ایمونوتراپی، درمان های هدفمند و هورمون درمانی نرخ بقای بیماران مبتلا به تومورهای بسیار پیشرفته در نزدیکی آخر عمر را بهبود نمی بخشند.
برای این مطالعه، پژوهشگران سوابق بیش از ۷۸۰۰۰ بیمار سرطانی بزرگسال را که در ۲۸۰ کلینیک سرطان ایالات متحده بین سالهای ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ تحت درمان قرار گرفتند، تحلیل و بررسی کردند.
این تیم بطور خاص بیماران را در مراحل پایانی شش سرطان شایع سینه، روده بزرگ، ریه، پانکراس، کلیه و مثانه مورد بررسی قرار دادند.
«مورین کاناوان»، محقق ارشد و دانشمند تحقیقاتی در مرکز سرطان ییل کنتیکت، اظهار داشت: «ما می خواستیم بفهمیم که آیا درمان انکولوژیک تومورهای بسیار پیشرفته با بهبود بقا هم راه است یا مواقعی وجود دارد که ادامه مراقبت بیهوده است و در عوض انکولوژیست ها باید تمرکز خودرا به مراقبت های تسکینی و حمایتی تغییر دهند.»
به گفته پژوهشگران، نتایج هیچ مزیت آماری قابل توجهی برای بقای بیماران تحت درمان با درمان های سیستمیک در مقایسه با افرادی که چنین درمان هایی را دریافت نکرده بودند، نشان نداد.
به گفته پژوهشگران، استفاده از درمان های سیستمیک بطور کلی ثابت مانده است، بطوریکه حدود ۱۷ درصد از بیماران نزدیک به مرگ، درمان هایی را دریافت می کنند که حالا بنظر می رسد بی فایده است.
محققان به این نتیجه رسیدند که پزشکان می توانند با قضاوت بهتر در مورد زمانی که درمان اضافی بیهوده خواهد بود به بیماران کمک کنند.

منبع:

About Author