یافته محققان استرالیایی؛ تأثیر تستوسترون بالا در کاهش خطر دیابت نوع۲ در مردان

به گزارش فست فود باز، محققان گزارش می دهند که سطوح بالاتر تستوسترون امکان دارد به کاهش خطر دیابت نوع ۲ برای مردان زیر ۶۵ سال که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند، کمک نماید.

به گزارش فست فود باز به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز، «ماهش اوماپاتیسیوام»، محقق ارشد دانشگاه آدلاید در استرالیا، در اطلاعیه ای اظهار داشت: «تیم تحقیق می خواهند رابطه بین تستوسترون و خطر دیابت نوع ۲ را در طیف وسیعی از سطوح تستوسترون درک کنند.»
او اظهار داشت: «ما همینطور می خواستیم تعامل بین تستوسترون و عوامل خطرزای مختلف دیابت را در میانسالی و در مردان مسن بررسی نماییم.»
اوماپاتیسیوام اظهار داشت: «غلظت پایین تستوسترون خون یک عامل خطر مستقل برای ابتلاء به دیابت نوع ۲ است و سطوح بالای تستوسترون در مقابل ابتلاء به دیابت نوع ۲ محافظت می کند.»
این تیم داده های گروهی از مردان ۳۵ تا ۸۵ ساله که در شهر آدلاید زندگی می کردند، بررسی کرد.
این مطالعه خاص ۱۳۱۵ مرد را مورد بررسی قرار داد که هیچ یک از آنها در شروع مطالعه درمان تستوسترون، دیابت یا سرطان نداشتند.
پس از پنج سال، ۱۱۰ نفر از این افراد به دیابت نوع ۲ مبتلا شدند.
دانشمندان گفتند عوامل مؤثر بر خطر ابتلاء به دیابت نوع ۲ را تصحیح کردند. این عوامل شامل سیگار کشیدن، مصرف الکل، سن، اندازه دور کمر، سابقه خانوادگی دیابت، اندازه گیری قند خون، مصرف دارو، و فعالیت بدنی بود.
محققان گزارش کردند که غلظت تستوسترون خون با خطر ابتلاء به دیابت نوع ۲ مرتبط می باشد.
به طور خاص، آنها گفتند که هر چه سطح تستوسترون خون مردان بالاتر باشد، خطر ابتلاء به دیابت نوع ۲ پیش از سن ۶۵ سالگی کاسته می شود.
اوماپاتیسیوام اظهار داشت: «حفظ وزن مناسب، ورزش منظم و پرهیز از نوشیدن الکل به حفظ سطح طبیعی تستوسترون در اغلب مردان کمک می نماید و همینطور در جلوگیری از دیابت نوع ۲ مؤثر است.»

منبع:

About Author