گزارش محققان اسپانیایی؛ ورزش عصرگاهی بهترین روش کنترل قندخون است

فست فود باز: یک مطالعه جدید نشان میدهد افرادی که می کوشند سطح قند خون خودرا کنترل کنند، ممکنست با ورزش در عصر به بهترین نتیجه برسند.

به گزارش فست فود باز به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، بنظر می رسد تمرین بین ساعت ۶ پس از ظهر تا نیمه شب در کنترل سطح قند خون در طول روز بهترین فایده را دارد.
به گفته پژوهشگران، این خصوصاً در مورد افرادی که دارای نوعی اختلال در تنظیم قند خون در رابطه با دیابت هستند، صادق است.
«جاناتان رویز»، محقق ارشد و استاد فعالیت بدنی و سلامت در دانشگاه گرانادا در اسپانیا، اظهار داشت: «نتایج نشان میدهد که پزشکان باید زمان بهینه روز را برای افزایش اثربخشی برنامه های ورزشی و فعالیت بدنی که تجویز می کنند، در نظر بگیرند.»
برای این مطالعه، پژوهشگران ۱۸۶ بزرگسال دارای اضافه وزن و چاق را انتخاب کردند و فعالیت و سطح گلوکز خون آنها را به مدت دو هفته با بهره گیری از دستگاه های پوشیدنی ردیابی کردند.
افراد برمبنای زمانی که بیش از ۵۰ درصد از فعالیت بدنی متوسط تا شدید روزانه شأن را انجام می دادند دسته بندی شدند؛ «صبح» از ۶ بامداد تا ظهر، «بعد از ظهر» از ظهر تا ۶ پس از ظهر و “عصر” از ساعت ۶ پس از ظهر تا نیمه شب.
برخی از آنها در صورتیکه هیچ بازه زمانی مشخصی برای انجام بیش از نیمی از تمرین روزانه شأن نداشتند، به عنوان “مختلط” دسته بندی شدند، و برخی دیگر در صورتیکه ورزش متوسط تا شدید انجام نمی دادند، به عنوان “غیرفعال” مشخص شدند.
نتایج نشان میدهد افرادی که عصرها ورزش می کردند، به احتمال زیاد سطح کل قند خون پایین تری داشتند، خصوصاً اگر در تنظیم گلوکز اختلالی داشتند. این الگو برای مردان و زنان یکسان بود.
از آنجا که زمینه به سمت تجویز تمرینات فردی برای بیماریهای مزمن مختلف پیش می رود، این مطالعه حالا بینش های بیشتری را فراتر از این که به بیماران گفته شود «بیشتر حرکت کنند» ارائه می کند، اما در عوض هر چه بیشتر حرکت کنند و در صورت امکان، تحرک در عصر را در اولویت قرار دهند تنظیم گلوکز بهتر است.

منبع:

About Author