مدیر دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت: تدوین بسته آموزشی مقابله با تب دانگ

به گزارش فست فود باز، مدیر دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از تدوین بسته های آموزشی مقابله با تب دانگ برای مسافران، کادر درمان و خبرنگاران اطلاع داد.
فرشید رضایی در گفت و گو با خبرنگار حوزه سلامت ایرنا اضافه کرد: با عنایت به شیوع بیماری تب دانگ، هیچ محدودیتی برای سفر نیست، اما باید مسافران بخصوص از کشورهایی مانند امارات و تایلند نسبت به نکات خود مراقبتی آگاه باشند و بدانند برای جلوگیری از مبتلا شدن به تب دنگ و گزش این پشه چه نکاتی را رعایت نمایند.
وی اظهارداشت: مردم کشورمان هم در صورت سفر به استانهای در معرض خطر که عموما شهر های جنوبی هستند، باید نکات ضروری مانند پوشیدن جوراب، پوشیدن لباس آستین بلند، شلوار بلند و استفاده از مواد دافع حشرات را رعایت نمایند.
رضایی با اشاره به اینکه میزان مرگ ومیر بیماری تب دانگ حدود یک درصد است، تصریح کرد: بیماران مبتلا به تب دانگ حدود ۴۰ تا ۸۰ درصد علایم ندارند و رعایت موارد بهداشتی می تواند میزان مبتلا شدن به تب دنگ را تا ۷۰ درصد کم کند.
به گفته وی، افراد با رفتن به مراکز درمانی و انجام یک تست خون ساده می توانند از مبتلا شدن به تب دنگ آگاه شوند و درمان بیماری هم بر مبنای علایم بروز یافته صورت می گیرد.

به گزارش فست فود باز به نقل از خبرگزاری ایرنا، ویروس دانگ که جزء فلاوی ویروس ها هستند، چهار نوع سروتایپ دارد و این بدان معناست که امکان دارد فردی ۴ بار به ویروس آلوده شود. سروتایپ نوع دوم، سروتایپ غالب است. ویروس دانگ از راه گزش پشه آئدس اجیپتی و آئدس آلبوپیکتوس انتقال می یابد. این پشه ها ویروس زیکا و چیکونگونیا را هم انتقال می دهند.
بیماری دانگ فازهای عفونی مختلفی دارد که شامل فاز تب، فاز بحرانی و فاز نقاهت است.
حسین فرشیدی معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم پیشتر اظهار داشته بود: از اردیبهشت سال جاری تابحال ۱۳۸ مورد مبتلا شدن به تب دانگ شناسایی شده که بیشتر از کشورهای امارات، پاکستان، عراق و غیره بوده و فقط هفت مورد مبتلا شدن از داخل کشور بوده است. شهر های هرمزگان، سیستان و بلوچستان، بوشهر، گیلان درگیر بیماری تب دنگ هستند و مازندران و گلستان هم در معرض خطر مبتلا شدن به این بیماری هستند.
وی اظهارداشت: وزارت بهداشت فقط ۲۰ درصد و ۸۰ درصد مبارزه با پشه آئدس به همکاری سایر سازمانها همچون استانداران، پدافند غیرعامل، گمرک، وزارت کشور، مرزداران و غیره وابسته است.
فرشیدی افزود: در پاکستان بخصوص شهر پنجور چند سال گذشته بیماری تب دانگ شیوع داشته و این شهر کمتر از ۲۰۰ کیلومتر به مرز ما فاصله دارد و زائرین اربعین از این مسیر صورت می گیرد.
به گفته معاون بهداشت، در سال ۱۳۹۵ نظام مراقبت از این بیماری در کشور آغاز و در سال ۹۸ پشه آئدس شناسایی شد، تب دانگ مانند سایر بیماری های عفونی مانند کرونا، مالاریا از انسان به انسان سالم قابل انتقال است و خوشبختانه دستورالعمل درمانی آن هم در کشور وجود دارد.
فرشیدی خاطرنشان کرد: پشه آئدس خونخواری انجام می دهد و می تواند افراد زیادی را آلوده کند، نخستین مورد آلوده به این پشه از کشور امارات بوده، این روند افزایش پیدا کرده و به تعداد مبتلایان اضافه گردید.

منبع:

About Author