تولید کپسول گیاهی محافظ کبد در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

فست فود باز: محققان پژوهشکده بوعلی دانشگاه علوم پزشکی مشهد موفق به تولید کپسول گیاهی لیورفول ۱۲۰ با خاصیت محافظ کبد شدند.
به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، فرمولاسیون کپسول گیاهی لیورفول ۱۲۰ جهت محافظت از کبد و تنظیم مطلوب آنزیم های کبدی، تسکین التهاب های کبدی و تقویت عملکرد کبد با خاصیت آنتی اکسیدانی و مؤثر در کنترل بیماری کبد چرب توسط یکی از شرکت های دانش بنیان مستقر در مرکز رشد فرآورده های دارویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تولید شد.
دکتر حسن زاده، مدیرعامل این شرکت دانش بنیان اظهار نمود: این فرآورده که به صورت کپسول گیاهی طراحی شده، جهت تولید انبوه مراحل اولیه پذیرش کمیسیون قانونی سازمان غذا و دارو را طی کرده و امید است تولید صنعتی این داروی گیاهی تا آخر سال ۹۷ به بهره برداری برسد.
وی خاطرنشان کرد: این دارو تلفیقی از عصاره های گیاهی خارمریم، قاصدک، چیساندرا، اسفرزه و سایر ترکیبات مؤثر است که برای نخستین بار در کشور تولید شده و گیاهان به کار رفته در فرمولاسیون آن، تا کنون در سایر فرآورده ها با اثر درمانی مشابه استفاده نشده است.
مدیر عامل این شرکت دانش بنیان خاطرنشان کرد: لیورفول در درمان هپاتیت حاد و مزمن مؤثر است. در هپاتیت حاد ویروسی، تجویز این دارو سبب کوتاه شدن طول دوره درمان و کاهش بیلی روبین سرم، AST و ALT می گردد.
حسن زاده اضافه کرد: بر مبنای تحقیقات انجام شده در بیماران مبتلا به هپاتیت مزمن، سه عدد کپسول لیورفول در روز برای ۶ ماه آنزیم های کبدی سرم را بهبود می دهد. مصرف این کپسول گیاهی، علاوه بر بهبود خصوصیت های بافتی کبدی، منجر به نرمال شدن سطح آنزیم های کبدی و سطح بیلی روبین توتال در بیماران مبتلا به بیماری الکلی کبد می گردد.
بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، وی تصریح کرد: بر مبنای مطالعه حیوانی انجام شده سیلیمارین یکی از مواد مؤثره این فرآورده، اثرات ضد کلسترولمی مشابه با پروبوکول را نشان داد؛ علاوه بر آن سبب افزایش HDL کلسترول و کاهش کلسترول توتال و صفراوی شد. تأثیر عصاره قاصدک مورد استفاده در فرمولاسیون این دارو در بیماران مبتلا به هپاتیت B مزمن نشان داد که در بیماران تحت درمان، آنزیم های کبدی به صورت قابل توجهی به سطح طبیعی برگشتند. عصاره چیساندرا یکی دیگر از ترکیبات مؤثر این دارو سبب جلوگیری از افزایش سطح سرمی ALT و AST در صدمه حاد کبدی، کاهش میزان تشکیل مالون دی آلدهید (MDA) در کبد و افزایش فعالیت آنزیم های سوپراکسید دیسموتاز (SOD) و گلوتاتیون پراکسیداز (GSH-Px) در کبد می گردد.