سرپرست وزارت بهداشت: میزان سم در ماهی کفال در تالاب انزلی بیش از اندازه مجاز است

فست فود باز: سرپرست وزارت بهداشت با اشاره به تهدید آلاینده های زیست محیطی برای نظام سلامت و ضمن آگهی نسبت به سمی شدن آب دو رودخانه ای که به تالاب انزلی می ریزند، اظهار داشت: بر همین مبنا هم میزان سمیت پوست ماهی کفال بیش از اندازه مجاز بوده است.

به گزارش فست فود باز به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی در بیستمین همایش ملی صنعت و خدمات سبز که امروز (دوم بهمن ماه) در سازمان محیط زیست با حضور عیسی کلانتری – رئیس این سازمان برگزار شد، اظهار داشت: بعنوان متولی امر سلامت کشور خوشحال هستم که با عنایت به تاثیر عوامل اجتماعی، زیست محیطی و اقتصادی موثر بر سلامت جامعه، شاهد برگزاری چنین همایشی در سازمان محیط زیست هستم.

وی افزود: امروزه با وجود همه دستاوردهایی که در عرصه سلامت داریم، بی توجهی به شاخه های زیست محیطی موجب احداث مشکلاتی در نظام سلامت شده و مسائلی همچون گردوغبار و آلاینده های صنعتی، نظام سلامت جامعه ما را تهدید می کند.

تحمیل هزینه های سنگین بیماری های غیرواگیر به نظام سلامت

سرپرست وزارت بهداشت افزود: روزگاری با پنج دلار می توانستیم شش بیماری مهلک را واکسینه نماییم و کلیه فرایند مربوط به واکسینه همچون خرید واکسن و تهیه زنجیره سرد آن و سایر موارد بر عهده خودمان بود. در همین راستا در زمینه کاهش مرگ و میر کودکان زیر یک سال، کاهش مرگ و میر نوزادان و کاهش مرگ و میر مادران در اثر عوارض حاملگی بالاترین رتبه را در میان ۲۳ کشور شرق مدیترانه به دست آوردیم. اما امروزه بروز بیماری هایی همچون سرطان ها، دیابت، فشار خون، حوادث جاده ای و عوامل موثر زیست محیطی، هزینه های ما را در حوزه سلامت به شدت سنگین کرده است.

بار بیماری های امروز، تلنبار ندیده های روز گذشته است

نمکی در بخش دیگری از صحبت های خود، اظهار نمود: در مفاهیم پزشکی، بحث بار بیماری ها مطرح است و من معتقدم که بار بیماری های امروز تلنبار ندیده های روز گذشته است.

سرپرست وزارت بهداشت، اعلام نمود: یک دوره شیمی درمانی برای یک بیمار سرطانی به سبب استنشاق بنزن ناشی از بنزین، معادل یک دوره واکسیناسیون در یک شهرک برای ما هزینه بر است.

وی در این باره افزود: در شرایط حاضر خوابیدن بیمار در اتاق آی سی یو یا سی سی یو در ارزان ترین کشور، هزار دلار هزینه در بر دارد. بدین سبب این موارد برای ما یک آگهی است تا توجه ویژه ای داشته باشیم که چه مشکلاتی امکان دارد در اثر بیماری های غیر واگیردار احداث شود.

لزوم مشارکت دستگاه ها برای مبارزه با بیماری های غیرواگیر

سرپرست وزارت بهداشت اشاره کرد: در حوزه بیماری های غیرواگیردار نیازمند مشارکت بین بخشی دستگاه ها هستیم و باید همه دستگاه ها در حوزه بیماری های غیر واگیر وارد میدان شوند، ضمن این که باید توجه داشت که وزارت بهداشت در حوزه بیماری های غیر واگیر مثل فشار خون، دیابت، حوادث جاده ای و عوامل موثر زیست محیطی کمترین نقش را دارد و عمده نقش ها بر عهده سایر دستگاه ها است. به همین علت حرکت سازمان محیط زیست را در زمینه برگزاری همایش ملی واحدهای صنعتی و خدماتی سبز ارج می نهم و معتقد هستم که علاوه بر توسعه صنعت سبز باید نگاه سبز باز گسترش یابد.

تسهیلات برای دانشگاه های سبز

نمکی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که سازمان برنامه و بودجه برای دانشگاه های سبز تسهیلاتی قائل می شود، اظهار داشت: البته منظور از دانشگاه سبز صرفا این نیست که دانشگاه ها از انرژی های پاک و سبز بهره مند شوند، بلکه باید دانشگاه در سبز شدن اندیشه کشور موثر باشد.

آلاینده های زیست محیطی نفس سلامت را می گیرد

سرپرست وزارت بهداشت اظهار داشت: همه ما باید در کنار هم بایستیم و فریاد بزنیم که آلاینده های زیست محیطی نفس سلامت ما را خواهد گرفت و باید تلاش نماییم سیاستگذاران کشور را متقاعد نماییم که محیط زیست عرصه مهمی است و امروز بیماری های ناشی از آلاینده های محیط زیست، نظام سلامت را تحت تاثیر قرار می دهد.

سمیت پوست ماهی کفال بیش از اندازه مجاز

وی با اشاره به خشکی تالاب های کشور، اشاره کرد: تالابی همچون تالاب انزلی با ۱۷ کیلومتر وسعت، دو رودخانه به این تالاب می ریزد و آب این دو رودخانه سمی شده است و برمبنای بررسی های صورت گرفته میزان سمیت پوست ماهی کفال بیش از اندازه مجاز بوده است. افزون بر اینها در شرایط حاضر از ایستگاه تخلیه زباله فراوان در شرایط خشک چهار لیتر در ثانیه و در شرایط مرطوب ۲۴ لیتر در ثانیه شیرابه به تالاب انزلی وارد می شود.

سرپرست وزارت بهداشت درانتها صحبت های خود اشاره کرد: تخریب تنوع زیستی یکی از مسائل جدی است و همه باید برای حفظ محیط زیست به صحنه بیاییم. وزارت بهداشت باز در حوزه محیط زیست فعال خواهد بود.

خبرنگار: زینب رحیمی / دبیر خبر: زهرا روزبروزی

About Author