یافته محققان اتریشی؛ ترکیب موجود در چغندر در درمان زوال عقل موثر است

فست فود باز: تحقیقات نشان می دهد ترکیب موجود در چغندر معروف به پروتئاز BevuTI-I می تواند داروی موثری برای درمان بیماری های التهابی و فساد عصبی باشد.

به گزارش فست فود باز به نقل از مهر، محققان دانشگاه وین اتریش موفق به تفکیک پپتیدی از چغندر شدند که قادر به ممانعت از یک نوع آنزیم خاص مسئول تجزیه مولکول های فرستنده در بدن است.
از اینرو خصوصیت های پروتئازی آن و ساختار مولکولی پایدار آن همراه با خواص دارویی اش، پپتید چغندر را تبدیل به گزینه خوبی برای تولید دارویی برای درمان برخی بیماری های التهابی نظیر بیماری های خودایمنی و فساد عصبی نظیر زوال عقل، آلزایمر، بیماری ام اس و پارکینسون می نماید.
فیتوشیمیایی در ریشه گیاه چغندر روی می دهد و متعلق به گروهی از مولکول های است که گیاهان از آن بعنوان یک دفاع شیمیایی ضد آفت هایی نظیر باکتری ها، ویروس ها یا حشرات استفاده می نمایند.
محققان در این مطالعه دریافتند BevuTI-I، پپتید موجود در چغندر، قادر به تنظیم واکنش های التهابی است. از اینرو می توان از آن برای درمان بیماری های التهابی و فساد مغزی استفاده نمود.
به گفته محققان، باآنکه چغندر یک گیاه بسیار سالم می باشد اما نمی توان امیدوار بود که با مصرف منظم آن از ابتلاء به زوال عقل پیشگیری می شود. چونکه پپتید موجود در آن در مقادیر خیلی کم است و هنوز معلوم نیست که آیا از راه دستگاه گوارش قابل جذب است.

منبع:

About Author