عضو ستاد ملی مقابله با کرونا: ایران احیانا از سوئد واکسن آسترازنکا وارد میکند

به گزارش فست فود باز عضو ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار داشت: وزارت بهداشت به دنبال واردات واکسن آسترازنکا از سوئد است و احتمال واردات این واکسن نوترکیب در هفته های آتی وجود دارد. واکسن داخلی برکت نیز احیانا خرداد ۱۴۰۰ آماده می شود.
مینو محرز روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درباره اعلام وزیر بهداشت در خصوص واردات نخستین محموله واکسن کرونا در ایام آینده درباره نوع واکسن وارداتی کرونا توضیح داد: دقیق نمی دانم وزارت بهداشت چه واکسنی را می خواهد وارد کند اما پیش از اعلام وزیر بهداشت، شنیده بودم که می خواهند واکسن آسترازنکا را از سوئد وارد کنند.
وی اضافه کرد: دقیق اطلاع ندارم که این محموله واکسن کی مقرر است به ایران برسد اما ظاهرا نخستین محموله واکسن کرونا که مقرر است به ایران وارد شود، واکسن آسترازنکاست که یک واکسن نوترکیب (ریکامبیننت) است. این واکسن مورد تایید است و سازمان بهداشت جهانی هم آنرا تایید کرده است. اثربخشی و ایمنی آن تایید شده است و نگهداری آن در دمای معمولی یخچال هم امکانپذیر است.
عضو ستاد ملی مقابله با کرونا درباره شایعات واردات واکسن آسترازنکا از هند توضیح داد: بزرگترین کارخانه واکسن سازی دنیا در هند است و تا جایی که اطلاع دارم هند هم واکسن کرونا را ساخته است البته اطلاع ندارم از نوع ویروس ضعیف شده یا نوع دیگری است و اینکه آیا پروژه تولید واکسن آسترازنکا در این کشور شروع شده یا نه ولی تا جایی که اطلاع دارم، کشور هند اعلام نموده اولویت این کشور واکسیناسیون مردم خود این کشور است و فعلا صادرات واکسن در اولویت این کشور نیست اما اگر بنای بر صادرات داشته باشد بسیاری از کشورها به این کشور سفارش خرید واکسن می دهند.
محرز افزود: باتوجه به اطلاعات موجود قاعدتا فعلا ایران می تواند واکسن نوترکیب کرونا را از شرکت آسترازنکا سوئد وارد کند مگر اینکه بخواهند واکسن ویروس ضعیف شده کرونا را از هند وارد کنند و در هر صورت واردات یکی از این دو واکسن در دستور کار خواهد بود.
وی اظهار داشت: تولید واکسن کرونا با تکنولوژی بایو یا نوترکیب موضوع جدیدی نیست. در کشور ما نیز شناخته شده است و قبلا هم واکسن های نوترکیب در ایران مورد استفاده قرار گرفته است همچون واکسن هپاتیت بی. واکسن نوترکیب کرونا نسبت به واکسن فایزر که از فناوری جدید و نوآورانه MRNA استفاده می نماید، شناخته شده تر است و عارضه ای ندارد، نگهداری آن هم سخت نیست. واکسن فایزر و مدرنا یک نوع نوآوری در صنعت واکسن سازی است که جای خوشی دارد اما هنوز برای قضاوت درباره این واکسن زود است.
عضو ستاد ملی مقابله با کرونا درباره شروع واکسیناسیون کرونا در ایران اظهار داشت: برمبنای سند ملی واکسیناسیون ایران، کادر بهداشتی و درمانی در اولویت تزریق واکسن هستند و هر زمان که این واکسن ها وارد شد، به این گروه تزریق می شود، حدود ۴۵۰ هزار نفر در وزارت بهداشت شاغل هستند و با احتساب کادر بهداشت و درمان در بخش خصوصی و مشاغل مرتبط و همین طور گروه های پر خطر اولویت دار دیگر شاید در مرحله اول حدود یک میلیون نفر در اولویت واکسیناسیون هستند و باید حدود دو میلیون واکسن برای گروه های اولویت دار تامین گردد چون واکسن کرونا برای اثربخشی نیازمند دو نوبت تزریق است.
محرز اظهار داشت: پس از کادر درمان، سالمندان و افراد مسن و افرادی که بیماری زمینه ای دارند مانند افراد مبتلا به بیماریهای خاص یا دیابت و بیماریهای قلبی در اولویت تزریق واکسن کرونا هستند.

منبع: